Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov davlat va munitsipal ta’lim tashkilotlari rahbarlarini tanlov asosida ishga qabul qilishni joriy etish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi.
Tanlov markazlashtirilgan asosda Ta’lim va fan vazirligining Ta’lim sifati va axborot texnologiyalarini baholash milliy markazi tomonidan o‘tkaziladi.
Tanlov g‘oliblari ushbu lavozimga besh yil muddatga tayinlanadi. Shundan so‘ng ular boshqa nomzodlar qatori umumiy asosda tanlovdan o‘tish huquqiga ega bo‘ladi.
Farmon qabul qilinishi bilan besh yildan ortiq ishlagan barcha maktab rahbarlari ishdan bo‘shatilgan hisoblanadi va yangi rahbar tayinlangunga qadar o‘z vakolatlarini vaqtinchalik amalga oshirishi mumkin bo‘ladi.
«Maktab faoliyatining natijasi direktorga bog‘liq. Yangi mexanizm yetarlicha sodda, tushunarli bo‘lib, insoniy va korrupsion omil va xavflarni istisno qiladi. Direktor lavozimiga da’vogar tanlovda ishtirok etish uchun hujjatlar to‘plamini mustaqil ravishda Ta’lim vazirligining saytiga yuklaydi», — deya xabar qildi ta’lim va fan vaziri o‘rinbosari Nodira Jusupbekova «Kabar» axborot agentligida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida.
Hujjatlar to‘plami ko‘rib chiqilgach, ishtirokchilar kompyuter testlariga kiritiladi. Test natijalari tugagandan so‘ng darhol e’lon qilinadi.

Президент Кыргызстана Садыр Жапаров подписал указ, которым вводится конкурсный отбор руководителей государственных и муниципальных общеобразовательных организаций.
Конкурс будет проводиться на централизованной основе Национальным центром оценки качества образования и информационных технологий Министерства образования и науки.
Победители конкурса будут назначаться на должность сроком на пять лет. После этого они имеют право на прохождение конкурса на общих основаниях наряду с другими кандидатами.
С принятием указа все руководители школ, проработавшие более пяти лет, считаются освобождёнными от должности и могут временно исполнять свои полномочия до назначения нового руководителя.
«От директора зависит результат деятельности школы. Новый механизм достаточно прост, понятен, он исключает человеческие и коррупционные факторы, риски. Претендент на должность директора самостоятельно загружает на сайт Министерства образования пакет документов для участия в конкурсе», — сообщила заместитель министра образования и науки Надира Джусупбекова на пресс-конференции в информационном агентстве «Кабар».
После рассмотрения пакета документов участники будут допущены до компьютерного тестирования. Результат тестирования будет объявляться сразу по его окончании.