BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Mishel Bachelet O‘zbekiston rasmiylari xabar bergan Nukusdagi namoyishlar paytida kamida 18 kishining vafot etganini «operativ tarzda, mustaqil va shaffof tergov qilish»ga chaqirdi. Uning bayonoti 5 iyul kuni e’lon qilingan.
Vafot etganlar shaxsi hozirgi vaqtda aniq emasligini ta’kidlagan holda, komissar manbani keltirmasdan halok bo‘lganlar o‘qdan yaralangani haqidagi ma’lumotlarni keltirdi. Shuningdek, u halok bo‘lganlar soni ko‘proq bo‘lishi mumkinligi to‘g‘risida xavotir bildirdi.
4 iyul kuni Milliy gvardiya 1 va 2 iyul kungi namoyishlar vaqtida 243 kishi jabr ko‘rganligini, ulardan 94 nafari shifoxonada qolayotganligini ma’lum qildi. Halok bo‘lgan 18 kishidan 13 nafari alkogol yoki narkotik modda ta’siri ostida bo‘lgani aytildi. Vafot etganlarning to‘rt nafari harbiy xizmatchilar bo‘lgan, deya aniqlik kiritidi 5 iyul kuni Milliy gvardiya.
Mishel Bachelet namoyishlar paytida zo‘ravonlik bo‘lgani haqidagi xabarlarni «xavotirli» deb atadi va rasmiylarni «ochiqlikni ta’minlash uchun zudlik bilan noqonuniy harakatlar bo‘yicha har qanday bayonotlarni shaffof va mustaqil tergov qilishni boshlashga» chaqirdi.
«Insonlar o‘z huquqlarini amalga oshirganliklari uchun jinoiy ta’qibga uchramasliklari kerak, — deya ta’kidladi Mishel Bachelet. — O‘zbekiston a’zo-davlat hisoblanadigan Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktga binoan, har bir kishi so‘z erkinligi, tinch yo‘l bilan yig‘ilish va jamoatchilik faoliyatida ishtirok etish huquqiga ega».
U qo‘lga olingan barcha shaxslar zudlik bilan advokatga murojaat qilish imkoniyati hamda ularga nisbatan tegishli huquqiy tartib va adolatli sud ko‘rib chiqishi bilan ta’minlanishi kerakligini qo‘shimcha qildi.
Mishel Bachelet hukumatni internetga cheklovlarni bekor qilishga chaqirdi. U «ushbu chora tanlab bo‘lmaydigan xarakterga ega ekanligini va boshqa huquqlar qatorida so‘z erkinligi va ma’lumotdan foydalanish kabi bazaviy huquqlarga keng ta’sir qilishini» ta’kidladi.

Верховный комиссар ООН по правам человека Мишель Бачелет призвала к «оперативному, независимому и прозрачному расследованию» гибели в ходе волнений в Нукусе минимум 18 человек, о которых сообщили власти Узбекистана. Её заявление опубликовано 5 июля.
Отметив, что личности погибших на данный момент неизвестны, комиссар, не уточнив источник, привела данные о том, что у погибших были пулевые ранения. Она также выразила опасение, что число погибших может быть выше.
Национальная гвардия 4 июля сообщила, что в ходе демонстраций 1 и 2 июля пострадало 243 человека, из них 94 оставались в больницах. Из 18 погибших 13 были в состоянии алкогольного или наркотического опьянения. Четверо погибших — военнослужащие, уточнили в Нацгвардии 5 июля.
Мишель Бачелет назвала «тревожными» сообщения о насилии в ходе демонстраций и призвала власти «для обеспечения открытости немедленно начать прозрачное и независимое расследование любых заявлений о незаконных действиях».
«Люди не должны подвергаться уголовному преследованию за осуществление своих прав, — отметила Мишель Бачелет. — Согласно Международному пакту о гражданских и политических правах, государством-участником которого является Узбекистан, каждый имеет право на свободу выражения, мирные собрания и участие в общественной деятельности».
Она добавила, что все задержанные должны иметь незамедлительный доступ к адвокату, и должны быть обеспечены гарантии надлежащей правовой процедуры и справедливого судебного разбирательства.
Мишель Бачелет призвала правительство отменить ограничение интернета, отметив, что «эта мера имеет неизбирательный характер и широко влияет на базовые права на свободу выражения и доступ к информации, помимо прочих прав».