3 iyul kuni prezident Shavkat Mirziyoyev 1 va 2 iyul kunlari ommaviy namoyishlar bo‘lib o‘tgan Nukusga ikkinchi marta uchib ketdi. Jo‘qorg‘i Kenges deputatlari, Vazirlar Kengeshi rahbariyati, jamoatchilik vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazib, murojaat bilan chiqdi. «Gazeta.uz» murojaatdan asosiy iqtiboslarni taqdim etadi.
• Qoraqalpog‘iston Respublikasida sodir etilgan tashvishli voqealarni har birimiz, barcha O‘zbekiston fuqarolari yuragimizda chuqur dard va iztirob bilan qabul qilmoqdamiz.
• Konstitutsiyaviy islohotlar mamlakatimizni ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy jihatdan yanada rivojlantirish, fuqarolarning huquq va erkinliklarini mustahkamlash, «Inson qadri uchun» degan ezgu g‘oyani amalda qaror toptirishga qaratilgandir.
• Konstitutsiyaviy islohotlarga norozilik bahonasida tajovuzkorlik va zo‘ravonlik yo‘lini tanlab, O‘zbekistondagi vaziyatni beqaror etish va izdan chiqarishga urinmoqda. Soxta axborotlarni tarqatishning sinalgan texnologiyalaridan, ijtimoiy tarmoqlar imkoniyatidan foydalangan holda, buzg‘unchi kuchlar aniq maqsadni ko‘zlab, fuqarolarni Konstitutsiyaga xilof xatti-harakatlarga jalb etmoqda. Ularning asosiy niyati jamiyatni parokanda qilish, davlatimiz tomonidan olib borilayotgan bunyodkorlik siyosatiga bo‘lgan ishonchni susaytirish, O‘zbekistonning hududiy yaxlitligiga putur yetkazishdan iborat.
• 1 iyul kuni Nukus shahrida soxta shiorlarni o‘ziga niqob qilib olgan holda, fuqarolarning ishonchiga kirib, ularning fikrini chalg‘itib, hokimiyat vakillarining qonuniy talablariga bo‘ysunmasdan, tartibsizliklar keltirib chiqardi, mahalliy davlat hokimiyati organlari binolarini egallab olishga urindi.
• Ular 2022 yil 2 iyul kuni jamoat tartibini buzishga qaratilgan harakatlarni to‘xtatish haqidagi talablarga quloq solmasdan, respublikaning ma’muriy markazidagi asosiy ko‘chalarda buzg‘unchilik ishlarini davom ettirdi. Bundan tashqari, tartibsizliklarda qatnashgan ayrim kimsalar huquq-tartibot organlari xodimlari bilan to‘qnashuvlarni keltirib chiqarishga, qo‘riqlanadigan hududlarga zo‘ravonlik bilan bostirib kirishga urindi, binolarga tosh va turli buyumlar otishdi.
• Shahar bo‘ylab yurish davomida ular infratuzilma obyektlariga sezilarli darajada zarar yetkazishdi. Binolarning oynalarini sindirib, yong‘inlar sodir etishdi. Bir nechta guruhlar qurol-yarog‘larni qo‘lga kiritish maqsadida Nukus shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi va Milliy gvardiya boshqarmasi binolarini egallashga urinishdi. Ushbu kimsalar son jihatiga ko‘ra nisbiy ustunlikdan foydalanib, huquq-tartibot organlari xodimlariga hujum qilishdi, ularni ayovsiz kaltaklab, og‘ir tan jarohatlari yetkazishdi. Ming afsuski, tinch aholi va huquq-tartibot organlari xodimlari orasida qurbonlar bor.
• Fuqarolarning xavfsizligini ta’minlash, ularning huquq va erkinliklarini himoya qilish, qonuniylik va huquq-tartibotni tiklash maqsadida men 2022 yil 3 iyuldan 2 avgustga qadar «Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududida favqulodda holat joriy etish haqida»gi farmonni imzoladim. Ishonchim komil, ushbu farmon ijrosini ta’minlash davomida ko‘pmillatli Qoraqalpog‘iston xalqi mamlakatimiz ravnaqi va farovonligining poydevori bo‘lgan tinchlik va barqarorlik, fuqarolar o‘rtasida hamjihatlikni ta’minlash uchun birlashib, barcha kuch va imkoniyatlarini safarbar etadi.
• Konstitutsiyaga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha muhokamalar jarayoni davom etmoqda. Qoraqalpog‘iston aholisi tomonidan bildirilayotgan fikrlarni o‘rganish asosida Jo‘qorg‘i Kenges deputatlari, muhtaram nuroniylarimiz hamda Qoraqalpog‘iston faollari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda men O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining Qoraqalpog‘iston Respublikasining huquqiy maqomiga oid 70, 71, 72, 74, 75-moddalarini amaldagi tahrirda, o‘zgartirmasdan qoldirishni taklif etdim. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi yaqin kunlarda bu masalani ko‘rib chiqadi.
• Keyingi yillarda biz sizlar bilan birgalikda Qoraqalpog‘istonni ijtimoiy, iqtisodiy, madaniy va innovatsion jihatdan har tomonlama rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamdagi bunyodkorlik ishlarini amalga oshirdik. Ularning amaliy natijalarini ushbu diyorda yashayotgan har bir inson bugun o‘z hayotida his etmoqda.
• Oxirgi besh yilda hududning mahalliy budjetiga qariyb 11 trln so‘m mablag‘ yo‘naltirildi. Aholini ijtimoiy jihatdan himoya qilish bo‘yicha muhim dasturlar izchil amalga oshirilmoqda. Kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha katta ishlar olib borilmoqda. Jumladan, «temir daftar»ga kiritilgan 65 mingga yaqin oilaga, 16 yoshgacha bolalikdan nogiron a’zosi bo‘lgan hamda boquvchisini yo‘qotgan 17 ming oilaga moddiy yordam ko‘rsatildi. Birgina 2020 yil yakuni bo‘yicha Qoraqalpog‘istonda aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan yalpi daromad 3 barobarga oshdi.
• So‘nggi besh yilda qurilish ishlari hajmi 3,5 marta o‘sdi. O‘nlab yangi ishlab chiqarish quvvatlari, zamonaviy agroklasterlar, qo‘shma korxonalar ishga tushirildi. Respublikada minglab yangi obyektlar barpo etildi, rekonstruksiya qilindi va ta’mirlandi. Jumladan, ko‘plab bolalar bog‘chalari, umumta’lim va ixtisoslashgan maktablar, oliygohlar, sog‘liqni saqlash, ilm-fan, madaniyat va sport maskanlari foydalanishga topshirildi. Bog‘cha yoshidagi bolalarni maktabgacha ta’lim bilan qamrab olish darajasi 2017 yildagi 32 foizdan 75 foizga yetdi.
• Qoraqalpog‘iston Respublikasida «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlari doirasida ijtimoiy infratuzilmalarni rivojlantirish, aholini elektr energiyasi, tabiiy gaz, ichimlik suvi bilan ta’minlash, irrigatsiya va melioratsiya tarmoqlari holatini yaxshilash bo‘yicha keng miqyosdagi ishlar amalga oshirilmoqda.
• Orolbo‘yi mintaqasining ekologik tizimini himoya qilish va tiklash, hududni barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha ham faol ish olib borilmoqda. Xususan, bir paytlar nochor ahvolga tushib qolgan Mo‘ynoq bugun butunlay yangicha qiyofa kasb etib, jadal rivojlanib borayotgan zamonaviy tumanlardan biriga aylandi.
• Dengizning qurigan qismida 1 million 733 ming gektar maydonda yashil hududlar barpo etildi. Ushbu hududuning o‘simlik va hayvonot dunyosini tiklash bo‘yicha besh yillik milliy dastur ishlab chiqilmoqda. Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish masalasi birinchi marta davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishiga aylandi.
• To‘liq ishonch bilan aytamanki, Qoraqalpog‘istonda amalga oshirilayotgan ijobiy o‘zgarishlar bundan buyon ham albatta izchil sur’atlarda davom ettiriladi. Chunki Qoraqalpog‘istonning taqdiri — bu O‘zbekistonning taqdiri, qoraqalpoq xalqining baxti va farovonligi — bu butun o‘zbek xalqining baxti va farovonligidir.
• Men hayot sinovlarida toblangan qoraqalpoq xalqining donishmandligiga ishonaman va ularni aql-idrok bilan ish tutishga, turli xil qutqularga, jumladan, chetdan bo‘layotgan g‘arazli chorlov va harakatlarga aldanmaslik, ularning qurboniga aylanmaslikka chaqiraman.
• Separatizmga, ommaviy tartibsizliklarga, hokimiyat organlariga zo‘ravonlik yo‘li bilan qarshilik ko‘rsatishga da’vat etadigan har qanday harakatlarga amaldagi qonunchilikka muvofiq keskin chora ko‘riladi, aybdorlar esa muqarrar jazoga tortiladi.
• Aminmanki, Qoraqalpog‘istonning mehnatkash, oqko‘ngil va bag‘rikeng eli o‘zbek va qoraqalpoq xalqlari taqdirining birligi va yaxlitligiga, og‘izbirchiligiga asoslangan muqaddas qadriyatlarini bundan buyon ham ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylab yashaydi.
• Sodir bo‘lgan voqealar bizni yanada hushyor va sezgir bo‘lishga chaqiradi. Bugun jonajon O‘zbekistonimizda tinchlik va osoyishtalikni saqlash, farzandlarimiz va nabiralarimizning yorug‘ kelajagini ta’minlash uchun metin iroda, jipslik va yakdillik har qachongidan ham zarurdir.
• Hech kimga sir emas, hozirgi vaqtda dunyoning turli mintaqalarida o‘zaro shafqatsiz raqobat, millatlararo va dinlararo ziddiyatlar, separatizm, millatchilik, radikalizm kabi tahdidlar tobora kuchayib bormoqda. Ana shunday tahlikali vaziyatda mamlakatimizda yashayotgan turli millat va dinga mansub insonlar o‘rtasida do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlash, go‘zal diyorimizda barqaror va bardavom taraqqiyotni ta’minlash, xalqimizning bunyodkorlik salohiyatini, uning ertangi kunga bo‘lgan ishonchini oshirish barchamizning, avvalo, rahbar va mutasaddilarning nafaqat vazifasi, balki muqaddas insoniy burchidir.
• Biz faqat mana shu yo‘l bilan bugungi kunning barcha tahdid va xavf-xatarlariga munosib javob berishimiz, turli buzg‘unchi g‘oyalarga qarshi jamiyatimizda, avvalo, yoshlarimiz qalbida mustahkam immunitet yaratishimiz, xalqimizning xohish-irodasi bilan tanlangan demokratik islohotlar yo‘lidan ortga qaytmasdan yanada samarali natijalarga erishishimiz mumkin.
• Barchamiz uchun Vatan bitta. Bizni yagona, ulug‘ bir maqsad birlashtiradi. U ham bo‘lsa, yurtimiz tinchligi, Vatanimiz taraqqiyoti, xalqimiz farovonligidir. Barchamiz birgalikda Yangi O‘zbekiston va Yangi Qoraqalpog‘istonni albatta barpo etamiz. O‘z hayoti davomida tarixning ko‘p-ko‘p mashaqqatli sinovlarini mardona yengib o‘tgan azmu shijoatli, olijanob xalqimiz o‘z oldiga qo‘ygan mana shunday buyuk maqsadlarga albatta erishadi, deb ishonaman.
Prezident nukusliklar bilan uchrashuvda ham shunday dedi (Kun.uz iqtiboslari):
• Albatta, dunyo hozir notinch. Bunday o‘rnak olish bizga yarashmaydi. Bizga faqat tinchlik va osoyishtalik kerak, birdamligimiz kerak. Har doim kelib, sizlar bilan ochiq muloqot qilaman, uchrashaman, vakillarimni tashlab ketaman.
• Qoraqalpog‘istonda katta ishlar boshlaganmiz, mana mahallalar o‘zgardi. Avval bunday emasdi-ku? Odamlarni eshitadigan tizim yo‘q edi-ku?
• Birovga ko‘z-ko‘z qilish uchun emas, maqtanish uchun emas, haqiqatni aytyapmanki, iloji boricha, davlat xalqni eshitadigan, davlat xalqni rozi qiladigan tizim yaratsak, niyatimizga erishamiz.
• [Favqulodda holat rejimi] tinchlikning kafolati. Xalqimizning tinchligini hammamiz o‘ylashimiz kerak. Bitta odam nobud bo‘lsa ham, xalq uchun bu fojia.
• Tasavvur qilinglar, qo‘llariga miltiq olgan, Milliy gvardiya xodimini otdi, kecha to‘ntaruv qilaman deb armiyamiz ustiga bostirib bordi.
• Bu nima degan gap? Tashqaridan boshqaryapti bularni. Bular ularning o‘yiniga o‘ynayapti. Biz bunga yo‘l qo‘ymaymiz, kuchimiz ham, qudratimiz ham bor, imkoniyatimiz bor. Qoraqalpog‘istonda tinchlik o‘rnatamiz. Faqat u noinsoflarni ushlab, qonun ustuvorligi, jazo muqarrarligini ta’minlashimiz kerak.
• Bugun yuragim, sevgim meni Qoraqalpog‘istonga olib keldi. Qanday qilib jim o‘tiraman?.. Men baribir, qanchalik qiyin bo‘lmasin, qonun ustuvorligini, jazo muqarrarligini ta’minlayman (televideniye orqali ko‘rsatilgan nutqdan iqtibos).
Yakshanba kuni «Gazeta.uz» Qoraqalpog‘iston poytaxti Nukus shahridagi vaziyat haqida reportaj tayyorladi.

3 июля президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во второй раз за два дня прилетел в Нукус, где 1 и 2 июля прошли массовые демонстрации. Он провёл встречи с депутатами Жокаргы Кенеса, руководством Совета министров и представителями общественности и выступил с обращением. «Газета.uz» приводит основные цитаты из обращения.
- Тревожные события, произошедшие в Республике Каракалпакстан, отозвались болью в сердце каждого из нас, всех граждан Узбекистана.
- Конституционная реформа инициирована с целью дальнейшего общественно-политического и социально-экономического развития страны, обеспечения прав и свобод граждан, реализации на практике благородной идеи «Интересы человека — превыше всего».
- Под предлогом несогласия с конституционной реформой отдельные силы в своих корыстных целях пытаются раскачать и дестабилизировать ситуацию в Узбекистане, избрав путь агрессии и насилия. Деструктивные силы, используя отработанные технологии распространения фейковой информации, возможности социальных сетей, целенаправленно вовлекают граждан в антиконституционную деятельность. Их основной целью является раскол в обществе, снижение доверия к проводимой созидательной политике государства, нанесение ущерба территориальной целостности Узбекистана.
- 1 июля 2022 года в городе Нукусе, прикрываясь популистскими лозунгами, манипулируя сознанием и доверием граждан, группа лиц вопреки законным требованиям представителей власти организовала беспорядки, предприняла попытку захватить здания местных органов государственной власти.
- 2 июля 2022 года, несмотря на требования прекратить нарушения общественного порядка, эти лица продолжили свои деструктивные действия на главных улицах административного центра республики. Более того, отдельные участники событий пытались спровоцировать столкновения с сотрудниками органов правопорядка, силой прорваться на охраняемые территории, забрасывали здания камнями и другими предметами.
- Продвигаясь по улицам города, участники беспорядков нанесли значительный урон объектам инфраструктуры, разбивали окна, совершали поджоги. Несколько групп в целях захвата оружия предприняли попытку штурма зданий Главного управления внутренних дел города Нукуса и управления Национальной гвардии. Пользуясь относительным численным превосходством, они нападали на сотрудников органов правопорядка, с особой жестокостью избивали их, нанося тяжкие телесные повреждения. К большому сожалению, среди мирного населения и сотрудников органов правопорядка есть жертвы.
- В целях обеспечения безопасности граждан, защиты их прав и свобод, восстановления законности и правопорядка… я подписал указ о введении на территории Республики Каракалпакстан чрезвычайного положения с 3 июля по 2 августа 2022 года. Надеюсь, что в ходе выполнения этого указа многонациональный народ Каракалпакстана мобилизует все свои силы и возможности, сплотится во имя мира и стабильности, обеспечения гражданского согласия — основы благополучия и процветания страны.
- Процесс обсуждения изменений и дополнений в Конституцию продолжается… С учётом изучения мнений жителей республики мною было предложено оставить без изменений действующие редакции статей 70, 71, 72, 74, 75 Конституции Республики Узбекистан, касающиеся правового статуса Республики Каракалпакстан. Законодательная палата Олий Мажлиса в ближайшие дни рассмотрит данный вопрос.
- В последние годы мы вместе осуществили масштабную созидательную работу по обеспечению всестороннего социального, экономического, культурного, инновационного развития Каракалпакстана. Её практические результаты сегодня ощущает каждый житель республики.
- За последние 5 лет в местный бюджет региона было направлено около 11 трлн сумов. Последовательно реализуется программа социальной защиты населения. Проводится большая работа по сокращению бедности… Материальная помощь была оказана около 65 тысячам семей, включенных в «железную тетрадь», 17 тысячам семей, в которых есть дети-инвалиды в возрасте до 16 лет, а также потерявшим кормильца. Только по итогам 2020 года совокупный доход на душу населения в Каракалпакстане увеличился почти в 3 раза.
- Объём строительных работ за последние 5 лет вырос в 3,5 раза. Созданы десятки новых промышленных производств, современных агрокластеров, совместных предприятий. В республике были построены, реконструированы и отремонтированы тысячи объектов, в том числе детские сады, общеобразовательные и специализированные школы, вузы, учреждения здравоохранения, науки, культуры и спорта. С 2017 года охват детей дошкольным образованием вырос с 32% до 75%.
- В рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» в Республике Каракалпакстан осуществлена масштабная работа по развитию социальной инфраструктуры, обеспечению населения электроэнергией, природным газом, питьевой водой, улучшено состояние ирригационных и мелиоративных сетей.
- Ведется активная деятельность по защите и восстановлению экологической системы, устойчивому социальному, экономическому развитию региона Приаралья. В частности, некогда отсталый Муйнак обрел совершенно новый облик, превратился в современный, динамично развивающийся район.
- На высохшей части Аральского моря высажены зеленые насаждения площадью 1 миллион 733 тысячи гектаров. Разрабатывается пятилетняя национальная программа по восстановлению флоры и фауны региона. Впервые вопрос о его развитии определен приоритетом государственной политики.
- Твердо заявляю, что проводимые в Каракалпакстане позитивные преобразования будут продолжены ускоренными темпами. Ведь судьба Каракалпакстана — это судьба Узбекистана, счастье и благополучие каракалпакского народа — это счастье и благополучие всего узбекского народа.
- Я верю в мудрость народа Каракалпакстана, закаленного в жизненных испытаниях, и призываю его проявлять благоразумие, не поддаваться на провокации, в том числе внешних враждебных сил и движений, не становиться их жертвами.
- Призывы к сепаратизму, массовым беспорядкам, силовым методам противостояния органам власти будут строго пресекаться в соответствии с действующим законодательством, а виновные в этом лица понесут неотвратимое наказание.
- Убежден, что в этот сложный период трудолюбивый, благородный и великодушный народ Каракалпакстана и впредь будет придерживаться нерушимых ценностей единства и неделимости судеб узбекского и каракалпакского народов.
- Случившееся призывает нас быть ещё более бдительными и внимательными. Сегодня нам как никогда нужны твердая воля, сплоченность и единодушие во имя мира и спокойствия в нашем родном Узбекистане, во имя будущего наших детей и внуков.
- Ни для кого не секрет, что сейчас в разных регионах мира усиливаются жёсткая конкуренция, такие угрозы, как межнациональные и межконфессиональные противоречия, сепаратизм, национализм, радикализм. В столь тревожной ситуации укрепление дружбы и согласия между представителями разных наций и религий, обеспечение стабильного и непрерывного развития в нашей прекрасной стране, повышение созидательного потенциала нашего народа и его уверенности в завтрашнем дне являются не только задачей, но и человеческим долгом каждого из нас, прежде всего руководителей и ответственных лиц.
- Лишь так мы сможем достойно ответить на все современные вызовы и угрозы, сформировать в нашем обществе, особенно у молодёжи, стойкий иммунитет против различных деструктивных идей, достичь ещё более эффективных результатов, не сворачивая с пути демократических реформ, избранного нашим народом.
- У всех нас одна Родина. Нас объединяет единая, великая цель — мир на нашей Родине, процветание страны и благополучие народа. Мы вместе обязательно построим Новый Узбекистан и Новый Каракалпакстан. Уверен, что наш смелый и благородный народ, преодолевший в своей истории немало трудных испытаний, достигнет этих поставленных перед собой великих целей.
На встрече с жителями Нукуса президент также сказал (цитаты по Kun.uz):
- Конечно, в мире сейчас неспокойно. Нам негоже брать с этого пример. Нам нужны только мир и спокойствие, наше единство. Я всегда приезжаю, открыто с вами беседую, встречаюсь, оставляю своих представителей.
- Мы начали большие проекты в Каракалпакстане, вот, махалли изменились. Раньше ведь было не так? Не было ведь структуры, которая слушала бы людей?
- Не ради красивой картинки или хвастовства, говорю правду: если мы создадим систему, в которой, насколько это возможно, государство слушает людей, удовлетворяет его потребности, мы достигнем своей цели.
- [Режим чрезвычайного положения] — залог мира. Мы все должны думать о безопасности нашего народа. Потеря даже одного человека — это трагедия для народа.
- Представьте, вчера: в руках оружие, стреляет в сотрудника Национальной гвардии, наступают на нашу армию с целью переворота.
- Что это значит? Ими управляют извне. Они играют под их дудку. Мы этого не допустим. У нас достаточно и сил, и мощи, и возможностей. Мы установим мир в Каракалпакстане. Нам только нужно найти этих бессовестных и обеспечить верховенство закона и неотвратимость наказания.
- Меня сегодня в Каракалпакстан привели моё сердце, моя любовь. Как я могу спокойно сидеть?.. Я всё равно, как бы сложно это ни было, обеспечу верховенство закона, неотвратимость наказания (цитата из выступления, показанного по телевидению).
В воскресенье «Газета.uz» публиковала репортаж о ситуации в столице Каракалпакстана Нукусе.
Вот съездили журналисты в Нукус вчера, в своих фотообзорах показали улицы Нукуса и сгоревшие до тла пару-тройку грузовиков.
Но нет на фотографиях площади, нет здания ГУВД которое как нам заявили пытались захватить, нет здания Кенеса, показали лишь второстепенные улицы, на которых в зданиях стекла целые.
Кому верить? Государству которое живёт по старым принципам закрытости и автократии или всё-таки свободной прессе?
В головах руководителей всё ещё застрял СССР, закрытая страна, без “чужой“ прессы, без интернета, без камеры в каждом телефоне. И так нелепо пытаясь скрыть детали чего-то настолько масштабного — только очередной раз стрелять себе в ногу.
Dawlet
Если бы была своевременная реакция со стороны власть имущих, не было бы этих кровопролитий. Была допущена большая ошибка со стороны так называемых “реформаторов“ включить изменения в статьи от 70 до 75.