O‘zbekiston davlat gerbini yaratish bo‘yicha tanlov 1991 yilda mamlakat mustaqillikka erishgandan so‘ng e’lon qilingan. Unda respublikaning barcha hududlaridan ijodkorlar ishtirok etdi. Tanlovga taqdim etilgan eskizlar Fanlar akademiyasi professor-o‘qituvchilari va Badiiy akademiya a’zolaridan iborat bo‘lgan komissiya tomonidan ko‘rib chiqilgan. Bundan tashqari, unga turli janr va texnikada ishlaydigan rassomlar ham kirgan. Ulardan biri grafik rassom Anvar Mamajonov bo‘lib, u ham tanlovga o‘z ishini taqdim etadi. Rassom yangi gerb uchun O‘zbekiston SSR gerbini asos qilib olgan va unga o‘zbek xalqi va o‘zbek zaminining timsollarini qo‘shgan. Anvar Mamajonov taklif qilgan gerb O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining 1992 yil 2 iyuldagi sessiyasida Davlat gerbi to‘g‘risidagi qonun bilan qabul qilingan va tasdiqlangan.
«Gazeta.uz» O‘zbekiston Anvar Mamajonov bilan uning davlat ramzi yaratilishidagi o‘rni, gerb yaratilishi jarayonlari va ijodiy yo‘li haqida suhbatlashdi.
Anvar Mamajonov — grafik rassom, Badiiy akademiya a’zosi, O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti bitiruvchisi, P. Benkov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan rassomlik maktabi kitob grafikasi bo‘limining o‘qituvchisi. Hozirgi kungacha qora qalam, siyoh va pat bilan chizish texnikalarida ishlaydigan, tasviriy san’atning grafika yo‘nalishiga sodiq qolgan kamdan-kam rassomlardan biri. AQSh, Bahrayn, Belgiya, Liviya, Marokash, Tunis, Hindiston kabi davlatlarda uning ishlarining shaxsiy ko‘rgazmalari bo‘lib o‘tgan. Anvar Mamajonov 20 dan ortiq xalqaro ko‘rgazmalar g‘olibi va davlat gerbi muallifi hisoblanadi.
2019 yilda san’atshunoslar, geraldika bo‘yicha mutaxassislar va Badiiy akademiya professorlari bilan bir qatorda Anvar Mamajonov Toshkent shahrining yangi gerbini tasdiqlovchi komissiya a’zosi bo‘lgan.
— Qachon rassom bo‘lishga qaror qildingiz va nega aynan grafika yo‘nalishini tanladingiz?
— Bu bog‘chada, besh yoshimda boshlangan. Ota-onam meni kech olib ketishganligi sababli tarbiyachim zerikmasligim uchun rangli qalamlar berar edi. Kechqurunlari bilan rasm chizib o‘tirar edim. Maktabda ijodiy qobiliyatlarimni ancha oshirdim. So‘ngra A.N.Ostrovskiy nomidagi Toshkent davlat teatr-rassomlik institutiga (hozirgi paytda O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti — tahr.) kulolchilik bo‘limiga o‘qishga kirdim va professional ijodiy yo‘limni boshladim.
1973 yilda o‘quv yurtini bitirib, o‘n yil amaliy san’at fabrikasida turli kulolchilik buyumlarini yasaganman. Lekin men doim grafikaga qiziqib, chizishni hech to‘xtatmas edim. Esimda, mening alohida albomim bo‘lardi va unda eski Toshkent, o‘zbek xalqining urf-odatlari, turmush tarzi va milliy o‘yinlari haqidagi turli hikoyalar grafik uslubda tasvirlashni yaxshi ko‘rar edim.
«101 o‘zbek» seriyasidagi ish.
Men o‘zimni to‘laqonli grafikaga bag‘ishlaganimga do‘stim Viktor Apuxtin sababchi bo‘lgan. U ham grafik, ham tasviriy rassom, ham bolalar va klassik jahon adabiyoti illyustratori bo‘lib, meni o‘z ustaxonasiga birga ishlashga taklif qildi. U yerda men eski shahar mavzusida bir nechta rasmlarni chizdim. Keyin ular Rassomlar ijodiy uyushmasining grafik bo‘limida namoyish etildi va iliqlik bilan kutib olindi. Bundan keyin, menga SSSR Rassomlar uyushmasiga a’zo bo‘lish uchun tavsiyanoma berildi, va 1983 yildan boshlab men uning a’zosiga aylandim.
Keyin meni mashhur G‘afur G‘ulom nomidagi nashriyot-matbaa ijodiy uyiga ishga taklif qilishdi. U yerda men deyarli 20 yil davomida asosan ertaklar, she’rlar to‘plamlari uchun rasmlar chizganman va umuman bolalar adabiyoti dizayni bilan shug‘ullanganman. Biz kitoblarda chizgan rasmlar yosh kitobxonlarimizga yoqishi muhim edi, chunki biz bolalar uchun chizardik va birinchi navbatda ijodimiz bolaga ma’qul bo‘lishi kerak edi.
— Ijodiy yo‘lingizda qanday to‘siqlarga uchradingiz?
— Biz shunday zamonda yashaymiz-ki, ijodiy imkoniyatlarni namoyish etish juda qiyin, xoh u rasmlar ko‘rgazmasi bo‘ladimi, xoh alohida bir rassomning ishi namoyish etilishimi. Masalan, boshqa davlatlarda ijodkorlarga o‘zini va o‘z ijodini rivojlantirishda yordam beradigan, tadbirlarni va ko‘rgazmalarni tashkil qiladigan, rasmlarni sotadigan va dunyoga namoyish etadigan art-dillerlar mavjud. Bizda esa bu umuman yo‘q desa ham bo‘ladi.
Asosan, san’atkorlar maosh olish va oilasini boqish uchun ishga joylashadilar. Ijod o‘z yo‘liga, ammo kichkina bolangiz yoningizga kelib: «Dada, meni qornim ochti», desa, siz hamma ishingizni tashlab, pul ishlashga ketasiz.
Mamlakatimizda san’at yaxshi daromad keltirmaydi, aksincha, ma’naviy oziqa beradigan mashg‘ulotdir. Ijodiy yo‘limda hech qanday qiyinchiliklar bo‘lmagan, lekin oila va ijod doimo birga bo‘lishi va bir-birini to‘ldirib turishi kerak.
— Ijodingizda sizni nima ilhomlantiradi va rasmlar uchun g‘oyalar qayerdan paydo bo‘ladi?
— Ishimda menga asosan bolalar bilan muloqot juda yordam berdi. Ularning ichki dunyosi meni o‘ziga tortar edi. Bolaning tasavvuri cheksizligi va uni hech qanday qolipga sig‘dirib bo‘lmasligi meni doimo hayratga solib, ilhomlantirar edi. Ko‘p narsalarni men aynan ulardan o‘rgandim.
Bolalarni tushinish uchun ularning darajasiga tushish kerak deb aytishadi. Ammo bu daraja biz kattalarning darajasidan ancha yuqoriroqdir. Biz, kattalar, o‘zimizga «tushish kerak» deyishga odatlanganmiz, lekin aslida biz unga ko‘tarilishimiz kerak. Bolalar bulutlar orasida uchib yurishi va xayoliy dunyoda yashashga o‘rganganlari uchun biz ulardan uzoqdamiz. Agar biz ularga yetolsak, hammamizning ichki dunyoimizda yana bola uyg‘onadi. U bizni bolaligimizga qaytarib, yana tasavvurimizni cheksiz qilib qo‘yadi. Va ana shundan so‘ng darhol yangi g‘oya paydo bo‘ladi. Axir, bunday chizish uchun bola bo‘lish kerak. Hech bir professional rassom bola chizgan narsani chiza olmaydi.
— Rassom sifatida siz uchun eng muhim voqea bu — davlat gerbining yaratilishi bo‘lgan desa bo‘ladi. Shu haqida bir oz gapirib bera olasizmi?
— 1991 yilda respublika tanlovi e’lon qilindi va unga katta-kichikdan tortib barcha ishtirokchilar taklif etildi. Davlat ramzi chiroyli va noyob bo‘lishini istaganlar qatnashib, respublikaning barcha hududlaridan o‘z chizmalarini jo‘natishdi.
Men boshqa rassomlar bilan bir qatorda eskizlarni qabul qilish komissiyasining a’zosi edim. Lekin men grafik rassom sifatida qatnashdim, komissiyaga esa Fanlar akademiyasi va Badiiy akademiyaning a’zolari va professor-o‘qituvchilari rahbar bo‘ldi. Haftaning har chorshanba yoki payshanba kunlari Rassomlar uyushmasi zalida barcha ijodiy ishlar qarab chiqilganidan keyin, eng yaxshilari ajratib olinar edi.
Gerbning yangi variantidagi Humo qushining eskizi.
Bizga yuzlab turli eskizlar kelardi, ularning orasida nafaqat maxsus qog‘ozlarda, balki oddiy daftar varaqlarida chizilgan rasmlar ham uchrab turardi. Gerbni yaratish ustida butun respublika, hatto prezident ham ishtirok etgan.
Keyin komissiya tarkibidagi bir nechta rassomlar professional darajada ishtirok etishga qaror qilishdi. Men ham o‘z kuchimni sinab ko‘rishni xohladim, ahir gerb davlat ramzi hisoblanib, uning ixcham bo‘lishi, savol tug‘dirmasligi va mamlakatning asl qiyofasini aks ettirishi lozim edi. Shunday qilib, geraldika haqidagi ko‘p sonli materiallarni o‘qib, boshqa mamlakatlar tajribasi bilan tanishib, ishga kirishdim.
Tanlov tugagach, matbuotda ikki rassom Bahodir Jalolov va Anvar Mamajonov finalga o‘tgani haqida xabar chiqdi. Har ikki ish nafaqat komissiya a’zolari, balki O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengash deputatlari tomonidan ham ko‘rib chiqildi. Ovoz berish natijasida ular bir qarorga kelishdi.
Bundan so‘ng, odatiy ishlar boshlandi: nimanidir olib tashlash, uni-buni to‘g‘rilash yoki qo‘shish. Lekin sezilarli o‘zgarishlar bo‘lmadi. Natijada mening eskizim asosida Oliy Kengash O‘zbekiston Davlat gerbini tasdiqladi.
— Mustaqil O‘zbekiston gerbi nima uchun O‘zbekiston SSR gerbiga o‘xshaydi?
Foto: Vikipediya.
— O‘zbekiston SSR gerbi o‘ziga xos chiroyli edi. Men ochilgan paxta chanoqlari va pishgan bug‘doy boshoqlaridan yasalgan novdalar — ya’ni davlatimizning eng muhim boyliklarini yangi gerbga asos qilib oldim. Ular Mustaqillikning yana bir ramzi — davlat bayrog‘i ranglaridan iborat lenta bilan bog‘langan. Shuningdek, tepadagi o‘roq va bolg‘a o‘rniga men sakkiz burchakli shaklning ichiga yarim oy va yulduz tasvirini joyladim. Bu bizning respublika sifatida takomillashishimiz va o‘z o‘rnimizga ega bo‘lishimizning ramzidir.
— Markaziy ramz sifatida nega aynan Humo qushini tanlagansiz?
— Humo qushi xalqimizning suyukli qahramoni sanaladi. Men Vatanimizning xalq ramzi sifatida Semurg‘ baxt qushini tanladim, chunki u barcha ertak va rivoyatlarda odamlarga baxt va umid bag‘ishlovchi timsol deb hisoblangan. U gerbning o‘rtasida qanotlari keng ochilgan holda tasvirlangan bo‘lib, tinchlik, ezgulik va ozodlikka muhabbat ma’nosini o‘zida mujassam etgan.
Markaziy va asosiy ramzlardan tashqari, gerbda mintaqamizning serhosil zaminini o‘z nurlari bilan yorituvchi, yilda 300 kun charaqlab turuvchi quyosh nurlari tasviri ham o‘rin olgan. Shuningdek, qorli tog‘lar, xushbo‘y gullarga boy chamanzorlar, Amudaryo va Sirdaryo daryolari oqayotgan gullayotgan vodiylar tasvirlangan.
Gerbda yakuniy nusxasiga kiritilmagan boshqa elementlar bo‘lmagan. Faqat bir xil elementlarga men kichik o‘zgartirishlar kiritdim holos. Misol uchun, paxta barglari boshida tikanli chizilgan edi, lekin oxirida men ularga yanada silliq va yumshoqroq shakl berdim. Chunki gerbda tikanli, o‘tkir va xavfli elementlar bo‘lmasligi kerak. Hammasi bir-biri bilan uyg‘unlashib, munosib ko‘rinishga ega bo‘lishi zarur. Umuman olganda, gerb dastlab qanday chizilgan bo‘lsa, shundayligicha qoldi.
— O‘zbekiston SSR gerbida: «Barcha mamlakatlar proletarlari, birlashing» degan yozuv bor edi. Mustaqil O‘zbekiston gerbiga birorta yozuv kiritish g‘oyasi bo‘lganmi?
— Dastlab gerbga faqat O’ZBEKISTON yozuvi kiritilgan. Hech qanday shior, qasamyod yoki tantanali nutq — faqat mamlakat nomi va davlat bayrog‘i tasviri.
— Gerbni ishlab chiqish va tasdiqlash jarayonlarida prezident Islom Karimov qay darajada ishtirok etgan?
— Davlat boshlig‘iga yarasha, u butun ish jarayonini kuzatib, hammasini nazorat qilgan. Islom Abdug‘aniyevich o‘z istak va tilaklarini bildirib, barcha takliflarni eshitib, o‘z tavsiyalarini berganlar. Bularning barchasi, albatta, inobatga olinar edi.
Masalan, gerbda yirtqich hayvonlar bo‘lmasligi kerakligini aytib o‘tilganidan so‘ng, g‘oyalar mutlaqo o‘zgardi, jumladan, mening eskizlarim ham boshqacha ko‘rinishga ega bo‘ldi.
Boshida men Semurg‘ni jangovar va o‘z Vatanining haqiqiy himoyachisi sifatida tasavvur qilgandim va eskizda shundayligicha chizgandim. Lekin prezident bildirgan tilaklardan so‘ng, Humo qushini tinchlik, ezgulik va mehr tarafidan namoyish qilish kerakligini angladim. Bundan tashqari, dastlab qushning boshi kamtarona past ga egilgan edi, lekin prezident: «Humo qushi mag‘rur yuqoriga qarab turishi lozim» — dedi.
— Qoraqalpog‘iston gerbi keyinchalik O‘zbekiston gerbi asosida yaratilgan. Siz bu jarayonda ishtirok etganmisiz?
— Yo‘q, men ishtirok etmaganman. Qoraqalpog‘iston Respublikasining gerbi mutlaqo boshqa odamlarning mehnati.
— Gerb va boshqa davlat ramzlari kiyim-kechaklarga tushirilishi, avtomobillarga yopishtirilishiga munosabatiz qanday?
— Agar davlat ramzlari, masalan, bizning sportchilarimiz kiyimiga tushirilsa buni oqlasa bo‘ladi, chunki ular xalqaro maydonda bizning yurtimizning vakili bo‘ladi va uning sharafini himoya qilishadi. Ba’zi bir yutuqlar yoki davlat xizmatlari uchun prezident yoki hukumat tomonidan gerbning ta’sviri yopishtirilgan avtomobil sovg‘a sifatida berilishi mumkin va buni ham tushunsa bo‘ladi. Biroq, bu tasvir respublikamiz ramzi sifatida xalqimizga yoki mamlakatimizga hurmat va g‘urur tuyg‘usini ta’kidlash maqsadida qo‘llanilmasa, uni ishlatmagan ma’qul.
— Internetdagi ma’lumotlarga ko‘ra bayroqning yaratilishiga ham o‘z hissangizni qo‘shansiz. Bu haqida ham gapirib bersangiz.
— Bu hammasi bir vaqtning o‘zida yuz berdi. Avval bayroqning, keyin esa gerbning yaratilishida ishtirok etdim, lekin jarayon birgalikda olib borilar edi. Meni eskizlar bilan Oliy Kengash majlisiga taklif qilishdi, u yerda vazirlar, deputatlar va prezidentning o‘zi bor edi.
Mening ishim taqdim etilganda, har bir rang uchun ta’rif berishim kerak edi. Menda har bir rangning ma’nosi yozilgan daftar bor edi, unga ko‘ra: moviy rang — musaffo osmon va toza suv ramzi, oq rang — tinchlik va pokizalik ramzi, shuningdek, yaxshi tilaklar va yorqin yo‘lning belgisi, yashil rang esa — xosildor yerlar va tabiat in’omlari ramzi. Qizil rang Sharqda yomon ko‘zdan asrovchi rang hisoblanadi va yangi hayot belgisini bildiradi. Shuning uchun har bir rang orasiga kamtarona qizil chiziqlar o‘tkazdim.
Ma’ruzadan so‘ng mening g‘oyamni barchaga tanishtirish maqsadida ushbu yozuvlar bir necha nusxada chop etildi va tarqatildi. Prezidentga meni g‘oyam juda yoqdi va u darhol rozi bo‘ldi. Faqat avval bayroqda xalqimizning ko‘p asrlik an’analari ramzi sifatida bitta yulduz va yarim oy tasvirlangan edi. Biroz vaqt o‘tgach, prezident yetuklik va komillik belgisi sifatida oyning yoniga 12 yulduzni kiritishni taklif qildi.
Men taklif qilgan ranglar bilan yangilangan eskiz nusxasi barchaga ma’qul bo‘ldi va Oliy Kengash yig‘ilishida mening ishim tasdiqlandi.
— Shunday ulkan ishni bajarib va tarixda abadiy iz qoldirib, aytingchi, ijod hayotingizga qanday ta’sir ko‘rsatdi va rassom bo‘lish siz uchun nimani anglatadi?
— Bilasizmi, rassomga shunday savol berishganda, uning chehrasi o‘zgara boshlaydi, chunki u nima deb javob berishni bilmaydi va hozirgina yoqilgan chiroq kabi nur tarata boshlaydi. Ijod bu — mening hayotim.
Siz mening ko‘rgazmamga tashrif buyurdingiz («101 o‘zbek» nomli ko‘rgazma Ikkinchi jahon urushi voqealariga bag‘ishlangan va o‘zbek xalqining mehr-muruvati bilan ilhomlangan bo‘lib, P.Benkov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan rassomlik maktabida shu yilning may oyida o‘tkazildi — tahr.), chizgan rasmlarimni ko‘rdingiz, endi esa muallifning o‘zi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri gaplashib turibsiz — va ko‘zlaringizda men o‘z ijodimning aksini ko‘raman.

Конкурс на разработку государственного герба Узбекистана объявили в 1991 году после обретения страной независимости. В нём приняли участие художники со всей республики. Отправленные на конкурс эскизы рассматривала комиссия во главе с профессорами и членами Академии наук и Академии художеств. В её состав также вошли художники, работавшие в различных жанрах и техниках. Одним из них был график Анвар Мамаджанов, который также отправил свою работу на конкурс. За основу новой символики художник взял герб Узбекской ССР, добавив в него символы узбекского народа и узбекской земли. Вариант герба, предложенный Анваром Мамаджановым, был принят и утверждён на сессии Верховного Совета Республики Узбекистан 2 июля 1992 года законом о государственном гербе.
«Газета.uz» поговорила с Анваром Мамаджановым о его роли в создании государственной символики Узбекистана, процессе создания герба и творческом пути.
Анвар Мамаджанов — художник-график, член Академии художеств, выпускник Государственного института искусств и культуры Узбекистана, преподаватель отделения книжной графики Республиканской специализированной художественной школы имени П. Бенькова. Один из немногих сохранивший верность графическому виду изобразительного искусства и рисующий по сей день простым карандашом, тушью и пером. Экспозиция его работ проводилась в США, Бахрейне, Бельгии, Ливии, Марокко, Тунисе, Индии. Анвар Мамаджанов является победителем более 20 международных выставок, а также автором государственного герба.
В 2019 году наряду с искусствоведами, специалистами по геральдике и экспертами Академии художеств Узбекистана Анвар Мамаджанов состоял в комиссии, утвердившей новый герб Ташкента.
— В какой момент вы решили стать художником и почему выбрали именно графику?
— Это было в пять лет в детском саду. Родители приходили за мной поздно, и воспитательница давала мне карандаши. Вечерами я сидел и рисовал. В школе я продолжил развивать свои творческие способности, а потом поступил в Ташкентский театрально-художественный институт им. А. Н. Островского (ныне Государственный институт искусств и культуры Узбекистана — ред.) на керамическое отделение, и с тех пор начался мой профессиональный творческий путь.
В 1973 году я закончил вуз и десять лет работал на комбинате прикладных искусств, создавая различные керамические изделия. Но меня всегда тянуло к графике. Я рисовал всё время. У меня был отдельный альбом, где в графическом стиле были изображены различные сюжеты о старом Ташкенте, национальных играх, традициях и жизни узбекского народа.
Работа из серии «101 узбек».
Полностью я посвятил себя графике, когда мой друг Виктор Апухтин, тоже график, а также живописец, иллюстратор детской и классической мировой литературы, пригласил меня в мастерскую, где я нарисовал несколько работ о старом городе. Затем они были представлены на секции графики творческого объединения художников и приняты с большим теплом. Мне дали рекомендацию на вступление в Союз художников СССР, и с 1983 года я стал его полноправным членом.
Потом меня пригласили на работу в знаменитый издательско-полиграфический творческий дом имени Гафура Гуляма, где я проработал почти двадцать лет, рисуя иллюстрации к сказкам, сборникам стихов и в целом занимался оформлением детской литературы. Важно было, чтобы рисунки в книжках нравились нашим читателям, потому что мы рисуем для детей, и в первую очередь, творчество должно нравиться ребёнку.
— С какими сложностями вы столкнулись на своём творческом пути?
— Мы живём в таком мире, где очень трудно реализовать свои творческие возможности, будь то выставка картин или работа отдельного художника. Например, на западе есть арт-дилеры, которые помогают творческим людям реализовать себя и свой потенциал. Они занимаются организацией мероприятий, продажей картин и их демонстрацией миру. У нас этого, можно сказать, нет.
В основном художники устраиваются на работу, чтобы получать зарплату и накормить семью. Творчество творчеством, но когда маленький ребёнок подходит и говорит: «Папа я хочу кушать», ты бросаешь все дела и идёшь зарабатывать деньги.
Искусство у нас не приносит хорошего дохода, а скорее является занятием для души. Трудностей в плане творческого пути не было, но семья и творчество должны существовать вместе и взаимодополнять друг друга.
— Что вдохновляет вас в работе? Откуда берутся идеи для картин?
— В моей работе мне очень помогло общение с детьми. Меня всё время тянуло к ним и вдохновляло то, что детская фантазия безгранична — ни в какие рамки её не уместить. Многому я научился именно у детей.
Говорят, чтобы понимать детей, нужно опуститься до их уровня, но этот уровень намного выше уровня взрослого человека. Мы, взрослые, со своей колокольни привыкли говорить «опуститься», хотя на самом деле нам надо подниматься на этот уровень. Дети летают в облаках, живут в своём заоблачном мире, и если нам всё-таки удастся дотянуться до него, внутри нас снова проснётся ребёнок. Он вернёт нас в детство, включит наше воображение, а там возникнут идеи. Ведь чтобы рисовать непринужденно и свободно, нужно быть ребёнком. Ни один профессиональный художник не сможет нарисовать то, что нарисует ребёнок.
— Важным моментом для вас как для художника было создание государственного герба. Пожалуйста, расскажите об этом.
— В 1991 году был объявлен республиканский конкурс. К участию приглашались все желающие от мала до велика. Все, кто хотел, чтобы государственный символ был красивым и интересным, приняли участие и отправляли свои рисунки со всех уголков страны.
Я вместе с другими художниками был в составе комиссии по приёму эскизов. Но я был в качестве художника-графика, а руководителями стали профессора и члены Академии наук и Академии художеств. Каждую неделю по средам или четвергам в зале Союза художников принимались работы и отбирались лучшие из них.
Эскиз птицы Хумо в новом варианте герба.
Нам сотнями отправляли эскизы, причём как выполненные на холстах, так и нарисованные на тетрадных листах. Над созданием герба работала вся республика и даже сам президент.
Несколько художников в составе комиссии решили принять участие в конкурсе на более профессиональном уровне. Я был в их числе. Герб — это государственный символ, и было важно, чтобы он получился лаконичным, не вызывал вопросов и отображал истинное лицо страны. Вот так, прочитав большое количество материалов о геральдике и ознакомившись с опытом других стран, я приступил к работе.
При завершении отбора в газетах написали, что в финал прошли два художника: Баходир Джалалов и Анвар Мамаджанов. Обе работы рассматривались не только комиссией, но и парламентариями Верховного совета. Они пришли к единому решению методом голосования.
После этого начались рутинные дела: что-то поправить, что-то убрать и добавить. Но изменения были незначительными. В итоге на основе моего эскиза Верховный совет утвердил государственный герб Узбекистана.
— Почему герб независимого Узбекистана похож на герб УзССР?
Фото: Википедия.
— Герб УзССР сам по себе прекрасен. Я взял за основу фрагменты венков из раскрытых коробочек хлопка и колосьев пшеницы — главных богатств нашей страны. Они обвязаны лентой, состоящей из цветов другого символа Независимости — государственного флага. Также вместо серпа и молота наверху я изобразил восьмигранник с полумесяцем и звездой внутри — символ нашего совершенствования и утверждения как республики.
— Почему в качестве центрального символа вы выбрали птицу Хумо?
— Хумо считается любимой героиней нашего народа. Я выбрал птицу счастья Семург как народный символ нашей Родины, потому что во всех сказках и легендах она символизирует счастье и надежду для людей. Она изображена в самом центре герба с широко раскрытыми крыльями, и несёт в себе смысл мира, добра и свободолюбия.
Помимо центральных и основных символов, на гербе присутствует изображение восходящего солнца, озаряющего своими лучами плодородную землю нашего края и светящего 300 дней в году. Также изображены снежные горы и цветущая долина с протекающими реками Амударья и Сырдарья.
Других элементов на гербе, не вошедших в окончательную версию, не было. Я вносил небольшие изменения в эти элементы. Например, листья хлопчатника были колючими, но в итоге я придал им более обтекаемую форму. Потому что в гербе не должно быть ничего колючего, колкого и опасного. Все должно гармонировать между собой и выглядеть благородно. В целом, герб как был изначально нарисован, таким и остался.
— На гербе УзССР была надпись: «Пролетарии всех стран, объединяйтесь». Были ли идеи внести какую-то надпись и в герб независимого Узбекистана?
— На герб изначально была внесена только надпись O’ZBEKISTON. Никаких лозунгов, никаких клятв и торжественных речей — лишь название страны и изображение государственного флага.
Фото: Lex.uz.
— Какое участие президент Ислам Каримов принял в разработке и утверждении герба?
— Он контролировал весь процесс, как и положено главе государства. Ислам Абдуганиевич высказывал свои пожелания, давал рекомендации. Всё это, конечно, учитывалось.
Например, он сказал, что никаких хищных зверей на гербе быть не должно, после этого задумки стали совершенно другими, в том числе и мои зарисовки претерпели изменения.
Изначально на моих эскизах Семург была представлена как хищная боевая птица, настоящая защитница своей страны. Но после высказанных пожеланий я понял, что её нужно показать со стороны мира и добра. Кроме того, её голова была опущена, птица скромно смотрела вниз, но президент сказал: «Голову надо поднять, чтобы она гордо смотрела ввысь».
— Герб Каракалпакстана позже был разработан на основе герба Узбекистана. Принимали ли вы участие в его разработке?
— Нет, я не участвовал. Над созданием герба Республики Каракалпакстан трудились совсем другие люди.
— Как вы относитесь к тому, что герб и государственную символику страны наносят на одежду, клеят на автомобили?
— Понятное дело, когда государственная символика наносится на одежду, к примеру, спортсменов, ведь они защищают свою Родину на международной арене и представляют цвета нашей страны. Понятно, когда наклейки с изображением государственной символики клеят на автомобили, которые правительство дарит гражданам за заслуги. Но больше ни на что, если только это изображение не нанесено как символ нашей республики с целью подчеркнуть уважение и гордость за свой народ и государство.
— В интернете есть информация о том, что вы внесли вклад в создание флага. Расскажите, пожалуйста, о своём участии.
— Это все происходило одновременно. Сначала я участвовал в разработке флага, потом герба, но процесс шёл параллельно. Меня с эскизами пригласили на заседание Верховного совета, где были министры, депутаты и сам президент.
Когда моя работа была представлена, мне пришлось дать расшифровку каждому цвету. У меня был блокнот, где каждый цвет был расписан: небесно-голубой цвет — символ голубого неба и чистой воды, белый цвет — символ мира и чистоты, а также обозначение добрых пожеланий и светлого пути, а зелёный цвет — олицетворение благодатной природы. Красный цвет на Востоке считается оберегающим от сглаза и символом новой жизни, поэтому я скромно между каждым цветом пустил красные полосы.
После выступления эти записи распечатали в нескольких экземплярах, чтобы раздать депутатам и ознакомить всех с моей идеей. Президенту очень понравилось это обозначение, и он сразу согласился. Правда, изначально у меня на флаге была одна звезда и полумесяц как символ многовековой традиции нашего народа. Спустя время президент предложил 12 звезд как знак совершенства.
Я сделал новый эскиз, и уже обновлённую версию с предложенной цветовой гаммой утвердили на заседании Верховного совета.
— Проделав такую большую работу и навсегда оставив след в истории, скажите, как творчество повлияло на вашу жизнь и что для вас значит быть художником?
— Вот когда художнику задают такой вопрос, у него лицо начинает меняться, потому что он не знает, что ответить, и светиться, как только что загоревшаяся лампочка. Творчество для меня — это моя жизнь.
Вы посетили мою выставку (выставка «101 узбек», посвящённая событиям Великой отечественной войны и благородству узбекского народа, проходила в мае в Республиканской специализированной художественной школе имени П. Бенькова — ред.), увидели мои работы и теперь говорите непосредственно с самим автором — в ваших глазах я вижу отражение своего творчества.