Prezident Shavkat Mirziyoyev 30 iyun kuni «Yangi O‘zbekiston ko‘chasi yo‘l bo‘yi infratuzilmasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi [PQ-301-son] qarorni imzoladi.
Hujjatda Toshkent shahri chekkasidagi Yangi O‘zbekiston bog‘i yonidan o‘tuvchi yo‘l yoqasida «Yangi O’zbekiston ko’chasi» ishbilarmonlik markazini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Qaror bilan «Yangi O‘zbekistonning zamonaviy qiyofasini o‘zida aks ettiruvchi poytaxtga kirib kelishda yangi arxitektura yechimlarini yaratish»ni nazarda tutadi va «aholi uchun sayr qilish va hordiq chiqarishga mo‘ljallangan barcha xizmatlarni o‘zida mujassam etuvchi yangi turarjoy massivlari qurishni jadallashtirish maqsad qilingan.
«Toshkent shahrini Toshkent viloyati bilan bog‘lovchi Mirzo Ulug‘bek va Yashnobod tumanlari hududidan o‘tuvchi Yangi O‘zbekiston ko‘chasida ilg‘or xorijiy arxitekturadan foydalangan holda milliy dizaynga uyg‘un va hamnafas bo‘lgan zamonaviy xizmat ko‘rsatish, savdo va ko‘ngilochar obyektlar hamda yangi ko‘p qavatli turarjoy massivlarini barpo etish orqali aholining yashash sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan bunyodkorlik ishlarini jadallashtirish muhim ahamiyatga egadir», — qayd etilgan qarorda.
Qarorga muvofiq, Toshkent shahri Mirzo Ulug‘bek va Yashnobod tumanlari hamda Toshkent viloyati Yuqori Chirchiq tumani hududidan ishbilarmonlik markazi tashkil etish uchun tanlangan jami 241,93 gektar yer maydoni, shundan 198,12 gektar sug‘oriladigan yer maydoni qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlar toifasidan aholi punktlari shahar va posyolkalar qurilishi yerlari toifasiga o‘tkaziladi.
«Yangi O’zbekiston ko’chasi» ishbilarmonlik markazini qurish va ekspluatatsiya qilish direksiyasi uchun prezident va Vazirlar Mahkamasining Business City ishbilarmonlik markazlarini tashkil etish to‘g‘risidagi qarorlarida nazarda tutilgan barcha qulayliklar yaratilgan.
Xususan, direksiya Business City markazlari faoliyatining butun davri uchun barcha turdagi soliqlar va davlat maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalarni to‘lashdan ozod etilgan, shuningdek, chet ellik mutaxassislardan undiriladigan 50 foizlik pasaytirilgan daromad solig‘i stavkasini to‘laydi.
Ishbilarmonlik markazi hududidagi yer uchastkalarini elektron onlayn-autsion orqali sotishdan tushgan mablag‘lar direksiyaga o‘tkaziladi.
Yerlarni olib qo‘yish natijasida qishloq va o‘rmon xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarishga yetkazilgan zararning o‘rni direksiya tomonidan ushbu yer uchastkalari sotilgandan keyin 2025 yildan boshlab ikki yil davomida teng ulushlarda qoplab beriladi.
Moliya vazirligi hududga tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini olib kirish va loyiha obyektlari uchun zarur infratuzilmani yaratish bo‘yicha ishlar uchun direksiyaning asoslantirilgan hisob-kitoblariga ko‘ra mablag‘ ajratadi.
Ushbu ishlar uchun bosh loyihachilar va bosh pudratchilar xarid qilish tartib-qoidalariga muvofiq belgilanadi.
Qarorda, shuningdek, qurilish maydonchasining boshqa joylariga ko‘p yillik daraxtlarni zarar yetkazmagan holda qaytadan ekish va ularni parvarish qilish choralarini ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev aprel oyida Yangi O‘zbekiston ko‘chasi bo‘ylab 610 gektar maydonda quriladigan binolar loyihasini ma’qullagandi. Hokimlik mutaxassisi (keyinchalik qurilish vaziriga o‘rinbosar bo‘lgan) Mimar Group arxitektori Shukrullo Jahongirovning aytishicha, ko‘cha bo‘ylab kuzatuv maydonchasi funksiyasiga ega baland piyodalar o‘tish joylari qurish rejalashtirilmoqda (suratda ko‘rsatilgan).

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 30 июня подписал постановление «О мерах по развитию придорожной инфраструктуры улицы Янги Узбекистон».
Документом предусмотрено создание бизнес-центра «Yangi O’zbekiston ko’chasi» вдоль улицы Новый Узбекистан, проходящей рядом с одноимённым парком на окраине Ташкента. Здесь будут построены объекты услуг и сервиса, торгово-развлекательные комплексы, парки и многоэтажные жилые дома.
Документ предусматривает «создание новых архитектурных решений на въезде в столицу нашей страны, воплощающих в себе современный облик Нового Узбекистана» и направлен на «ускорение строительства новых жилых массивов, инфраструктура которых включает все услуги для прогулок и досуга населения»:
«Ускорение созидательной работы, направленной на улучшение условий жизни населения посредством строительства современных торгово-развлекательных объектов и точек оказания услуг, новых многоэтажных жилых массивов с использованием передовой зарубежной архитектуры в гармонии и созвучии с национальным дизайном на построенной новой улице Янги Узбекистон, проходящей по территории Мирзо-Улугбекского и Яшнабадского районов, соединяющей город Ташкент с Ташкентской областью, имеет важное значение», — подчёркивается в постановлении.
Согласно постановлению, земельная площадь в 241,93 гектара, включая 198,12 гектара орошаемых земель, отобранная для создания бизнес-центра на территории Мирзо-Улугбекского и Яшнабадского районов Ташкента и Юкоричирчикского района Ташкентской области, переводится из категории земель сельскохозяйственного назначения в категорию земель населённых пунктов городской и поселковой застройки.
На Дирекцию по строительству и эксплуатации бизнес-центра «Yangi O’zbekiston ko’chasi» распространены все льготы, предусмотренные в постановлениях президента и Кабинета министров по созданию деловых центров Business City.
В частности, дирекция освобождается от уплаты всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды на весь период функционирования центров Business City, а также платит сниженную на 50% ставку налога на доход, начисляемого зарубежным специалистам.
Поступления от реализации земельных участков на территории бизнес-центра на электронном онлайн-аукционе будут перечисляться дирекции.
Компенсация по возмещению потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в результате изъятия земель выплачивается дирекцией после реализации данных земельных участков в течение двух лет начиная с 2025 года в равных долях.
Министерство финансов выделит средства на работы по подведению внешних инженерно-коммуникационных сетей до территории и созданию необходимой инфраструктуры объектов проекта по обоснованным расчетам дирекции
Генпроектировщики и генподрядчики для этих работ будут определяться в соответствии с процедурами закупок.
Постановлением также поручено пересадить в другие места многолетние деревья на территории строительства объектов без причинения им вреда и принять меры по уходу за ними.
В апреле президент Шавкат Мирзиёев одобрил проект улицы Новый Узбекистан с «эволюционной архитектурой» на территории площадью 610 гектаров. Специалист хокимията и архитектор Mimar Group Шукрулло Жахонгиров, который позже стал замминистра строительства, рассказывал, что через улицу планируется построить надземные пешеходные переходы с функцией смотровой площадки (видно на фото).