O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16 iyun kuni «Qo‘riqlash faoliyati to‘g‘risida»gi qonunni imzoladi. Hujjat 16 sentabrdan kuchga kiradi.
Qo‘riqlash faoliyatining asosiy vazifalari quyidagilardan iboratligi belgilandi:
• jismoniy shaxlarning hayotini va sog‘lig‘ini tajovuzlardan himoya qilish;
• jismoniy va yuridik shaxslarning mol-mulkini hamda obyektlarini tajovuzlardan himoya qilish;
• qo‘riqlanadigan obyektlar hududida jamoat tartibini saqlash, huquqbuzarliklarni profilaktika qilish va ularga chek qo‘yish;
• yuridik shaxslarning qo‘riqlanadigan obyektlarida nazorat-o‘tkazish va obyektning ichki rejimlarini ta’minlash.
Milliy gvardiyaga qo‘riqlash faoliyati sohasida davlat siyosatini amalga oshirish, o‘zining qo‘riqlash xizmatlari tariflarini tasdiqlash, davlat, ayniqsa o‘ta muhim, toifalangan va boshqa obektlarni, jismoniy va yuridik shaxslarning mol-mulkini, xorijiy davlatlar hamda xalqaro tashkilotlarning diplomatik, konsullik va boshqa vakolatxonalarini qo‘riqlashni amalga oshirish vakolatlari berildi.
Qonunga ko‘ra, Milliy gvardiya qo‘riqlanadigan obyektlar hududida jamoat tartibini saqlaydi, huquqbuzarliklarning oldini oladi va ularga chek qo‘yadi, shuningdek, o‘zgalar mol-mulkini talon-toroj qilish bilan bog‘liq bo‘lgan jinoyatlarning oldini olish bo‘yicha profilaktika tadbirlarini amalga oshiradi.
Eslatib o‘tamiz, Milliy gvardiya harbiy xizmatchisining (xodimining) o‘z vakolatlari doirasida qo‘yilgan qonuniy talablari, shu jumladan qonunga rioya etish, hujjatlarni, tekshiruv materiallarini va boshqa ma’lumotlarni taqdim etish, mutaxassis ajratish, Milliy gvardiyaga kelish hamda aniqlangan qonunbuzarliklar xususida tushuntirishlar berish to‘g‘risidagi, qoidabuzarliklarni, shuningdek ularning sabablarini va sodir etilishiga imkon bergan shart-sharoitlarni bartaraf etish haqidagi qonuniy talablari barcha davlat organlari, boshqa tashkilotlar, mansabdor shaxslar va fuqarolar tomonidan bajarilishi majburiydir.
Qo‘riqlash faoliyati bilan Milliy gvardiya, Prezident DXX, DXX, Mudofaa, Ichki ishlar, Favqulodda vaziyatlar vazirliklari, DBQ va Qurolli Kuchlar tarkibiga kiruvchi harbiy tuzilmalarning tegishli bo‘linmalari shug‘ullanishi mumkin.
O‘zbekiston hududida qo‘riqlash faoliyatini chet davlatlarning jismoniy shaxslari va tashkilotlari, shu jumladan xususiy tashkilotlari tomonidan amalga oshirishga yo‘l qo‘yilmaydi, bundan O‘zbekiston hududiga qisqa muddatli tashrif bilan kelgan oliy darajali mehmonlar xavfsizligini ta’minlash hollari mustasno.
Qo‘riqlash xizmatlarini ko‘rsatishga doir shartnomaga muvofiq qo‘riqlash faoliyatini amalga oshiruvchi subyektlar o‘z harakatlari (harakatsizligi) natijasida qo‘riqlanadigan obyektga yetkazilgan zararning o‘rnini to‘liq hajmda qoplashi shart. Zararning o‘rnini qoplash miqdori va shartlari qo‘riqlash xizmalarini ko‘rsatish to‘g‘risidagi ikki tomonlama shartnomada belgilanadi.
Qonunda qo‘riqlash faoliyatini amalga oshiruvchi subyektlarning harbiy xizmatchilari, xodimlari, ishchilari va xizmatchilarining huquqlari, shuningdek, ushbu lavozimlarga nomzodlarga qo‘yiladigan talablar o‘rnatildi.
Hujjatda qo‘riqlash faoliyatida jismoniy kuch, maxsus vositalar va xizmat qurollarini qo‘llash shartlari ham belgilangan.
Idoraviy harbiylashtirilgan qo‘riqlash hamda idoraviy qorovullik bo‘linmalarining ishchilari va xizmatchilari xizmat majburiyatlarini bajarish chog‘ida faqat qonunda nazarda tutilgan hollarda va tartibda xizmat qurolini hamda maxsus vositalarni olib yurish, jismoniy kuch ishlatish, maxsus vositalarni va xizmat qurolini qo‘llash huquqiga ega, deyiladi qonunning 23-moddasida (Jismoniy kuch ishlatish, maxsus vositalarni va xizmat qurolini qo‘llash shartlari).
Jismoniy kuch ishlatishdan, maxsus vositalarni hamda xizmat qurolini qo‘llashdan avval ularni qo‘llash niyati to‘g‘risida aniq ifodalangan ogohlantirish bo‘lishi kerak, bundan bunday ogohlantirishning imkoni bo‘lmagan yoxud ularning qo‘llanilishini kechiktirish fuqarolarning, idoraviy harbiylashtirilgan qo‘riqlash hamda idoraviy qorovullik bo‘linmalari ishchisi va xizmatchisining hayoti hamda sog‘lig‘i uchun bevosita xavf tug‘diradigan va boshqa og‘ir oqibatlarga olib kelishi mumkin bo‘lgan hollar mustasno.
Jismoniy kuch ishlatishdan, maxsus vositalarni hamda xizmat qurolini qo‘llanishi yuzaga kelgan vaziyatga, shaxslar xatti-harakatlarining xususiyatiga va xavflilik darajasiga muvofiq bo‘lishi kerak. Bunda ishchi va xizmatchilar har qanday zararning imkon qadar kam bo‘lishiga intilishi shart.
Jismoniy kuch ishlatilganligi, maxsus vositalar yoki xizmat quroli qo‘llanilganligi natijasida tan jarohati olgan fuqarolarga birinchi yordam ko‘rsatilishi hamda eng qisqa muddatlarda tibbiy yordam ko‘rsatish choralari ko‘rilishi kerak. Jismoniy yoki yuridik shaxslarning hayotiga, sog‘lig‘iga yoki mol-mulkiga zarar yetkazilgan har bir holat haqida, shuningdek, xizmat quroli qo‘llanilgan barcha holatlar to‘g‘risida prokurorga va ichki ishlar organlariga darhol xabar berilishi lozim.
24-moddada homiladorlik belgilari ko‘rinib turgan ayollarga, nogironlik belgilari ko‘rinib turgan shaxslarga, yoshi aniq ko‘rinib turgan yoki ma’lum bo‘lgan voyaga yetmaganlarga nisbatan jismoniy kuch ishlatish taqiqlanishi, bundan ularning qurolli qarshilik ko‘rsatganligi, fuqarolarning yoxud qo‘riqlash faoliyatini amalga oshiruvchi subyekt harbiy xizmatchisining, xodimining, ishchisi va xizmatchisining hayotiga hamda sog‘lig‘iga haqiqatda tahdid etib, hujum qilinganligi hollari mustasnoligi ko‘rsatib o‘tilgan.

Закон «Об охранной деятельности» подписан президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и вступит в силу с 16 сентября.
Он установил основные задачи охранной деятельности:
- защита жизни и здоровья физлиц от посягательств;
- защита имущества и объектов физ- и юрлиц от посягательств;
- поддержание общественного порядка, профилактика и пресечение правонарушений на территории охраняемых объектов;
- обеспечение контрольно-пропускного и внутриобъектового режимов на охраняемых объектах юрлиц.
Национальная гвардия получила полномочия реализовывать государственную политику в области охранной деятельности, утверждать тарифы на свои охранные услуги, осуществлять охрану государственных, особо важных, категорированных и иных объектов, имущества физ- и юрлиц, дипломатических, консульских и других представительств зарубежных государств и международных организаций.
Согласно закону, Национальная гвардия по закону охраняет общественный порядок, предотвращает и пресекает правонарушения на территории охраняемых объектов, а также проводит профилактические мероприятия по предотвращению преступлений, связанных с хищением чужого имущества.
Напомним, законные требования военнослужащего Национальной гвардии, в том числе о соблюдении закона, представлении документов, материалов проверок и других сведений, выделении специалиста, явке в Национальную гвардию и даче объяснений по поводу выявленных нарушений закона, об устранении нарушений, а также причин и условий, способствовавших их совершению, обязательны для выполнения всеми государственными органами, иными организациями, должностными лицами и гражданами.
Осуществлять охранную деятельность имеют право подразделения охраны госорганов (Национальной гвардии, государственной службы безопасности президента, министерств обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Службы государственной безопасности, Государственного таможенного комитета и воинские формирования, входящие в состав Вооружённых Сил), а также подразделения ведомственной военизированной охраны и ведомственной сторожевой охраны.
На территории Узбекистана запрещена охранная деятельность физических лиц и охранных организаций иностранных государств и частных организаций, за исключением случаев обеспечения безопасности гостей высокого уровня, прибывших с краткосрочным визитом.
Субъекты, осуществляющие охранную деятельность в соответствии с договором на оказание охранных услуг, обязаны возместить в полном объёме ущерб, причинённый охраняемому объекту в результате их действий (бездействия). Размер и условия возмещения ущерба определяются в договоре о предоставлении услуг.
Закон установил права военнослужащих, сотрудников, рабочих и служащих субъектов, осуществляющих охранную деятельность, а также требования к кандидатам на эти должности.
Документ также оговаривает условия применения физической силы, специальных средств и служебного оружия при охранной деятельности.
Рабочие и служащие подразделений охраны имеют право при исполнении служебных обязанностей на ношение служебного оружия и специальных средств, применять физическую силу, спецсредства и служебное оружие только в случаях и порядке, предусмотренных законом, говорится в статье 23 (Условия применения физической силы, специальных средств и служебного оружия).
Применению физической силы, спецсредств и служебного оружия должно предшествовать чётко выраженное предупреждение о намерении их применить, за исключением случаев, когда такое предупреждение невозможно либо когда промедление создаёт непосредственную опасность для жизни и здоровья граждан, рабочего и служащего подразделений охраны и может повлечь иные тяжкие последствия.
Применение силы, средств и оружия должно соответствовать создавшейся обстановке, характеру и степени опасности действия лиц, несущие охрану обязаны стремиться к минимизации любого вреда.
Гражданам, получившим телесные повреждения в результате применения силы, спецсредств или оружия, должна быть оказана первая помощь и приняты меры по оказанию медпомощи в кратчайшие сроки. О каждом случае причинения вреда жизни, здоровью или имуществу в результате такого применения субъект, осуществляющий охранную деятельность, должен немедленно сообщить прокурору и органам внутренних дел.
Статья 24 оговаривает случаи применения физической силы. В частности, запрещается применять физическую силу в отношении женщин с видимыми признаками беременности, лиц с признаками инвалидности, несовершеннолетних, кроме случаев оказания ими вооружённого сопротивления, нападения, реально угрожающего жизни и здоровью других.
Статья 25 устанавливает условия применения специальных средств, статья 26 — применение служебного оружия.