Xonanda Nargiz Zokirova Toshkentdan Moskvaning Domodedovo aeroportiga uchib borishi bilan qo‘lga olindi. Xonanda Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishini tanqid qilgani uchun O‘zbekistonga qayta deportatsiya qilinishi kutilmoqda, deya ma’lum qildi uning advokati Baxrom Ismoilov StarHit nashriga, deb yozmoqda «Kommersant’».
Advokatning so‘zlariga ko‘ra, u huquq-tartibot idoralaridan tegishli qarorni qabul qilib olgan, unga ko‘ra xonandaning 2072 yilgacha Rossiya Federatsiyasiga kirishi taqiqlangan.
«Menda 50 yilga kirishni taqiqlash to‘g‘risidagi qaror bor. Bu maxsus operatsiyani qoralagan jamoat arboblari oladigan standart taqiq. Bu cheklov Nargiz Zokirovaga ham qo‘yilgan. Nargiz bunga tayyor edi. U bunday choralar ko‘rilishini taxmin qilgandi. Shunga qaramay, vasiyligimdagi o‘zining fuqarolik pozitsiyasiga sodiq qoladi», — dedi Ismoilov nashrga qaror nusxasi bilan o‘rtoqlashar ekan.
Nargiz Zokirova Ukrainadagi urushga qarshi bir necha bor ochiq gapirgan. Misol uchun, 22 aprel kuni xonanda o‘zining Telegram-kanalida: «Ukrainadan qo‘llaringni tort! Ukraina xalqini o‘ldirgan, yo‘q qilgan, zo‘rlagan va talon-toroj qilgan har bir kishiga la’nat bo‘lsin! Yo‘qolsin urush!» — deb yozdi.
«Daryo»ning yozishicha, xonandaning amakivachchasi Javohir Zokirov deportatsiyaga Nargiz Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi haqidagi fikrlari sabab bo‘lganini bildirdi. Qarindoshining aytishicha, u Nargizni ijtimoiy tarmoqlarda hech narsa e’lon qilmaslikka chaqirgan, lekin u ogohlantirishlariga e’tibor bermagan. Uning so‘zlariga ko‘ra, shu tufayli u hatto singlisi bilan ijodiy hamkorlikni ham to‘xtatgan.
Advokatning so‘zlariga ko‘ra, xonanda AQSh fuqaroligiga ega. U O‘zbekistonda tug‘ilgan va 1995 yilda oilasi bilan AQShga ko‘chib o‘tgan. 2013 yilda u Rossiyaning «Golos» shousi finalchisi bo‘ldi, shundan so‘ng u RFda faoliyat ko‘rsatdi. 2019 yilda musiqa prodyuseri Maksim Fadeyev xonandani Rossiyaga nafratda aybladi, u bu ayblovlarni rad etdi. Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi boshlanganidan so‘ng xonanda O‘zbekistonga qaytganini ma’lum qildi.

Певица Наргиз Закирова была задержана в московском аэропорту Домодедово после прилёта из Ташкента. Ей грозит депортация обратно в Узбекистан из-за критических высказываний насчёт вторжения России в Украину, сообщил её адвокат Бахром Исмаилов изданию StarHit, пишет «Коммерсантъ».
По его словам, он получил от правоохранительных органов постановление, согласно которому певице запрещён въезд в РФ до 2072 года.
«У меня есть решение о запрете въезда на 50 лет. Это стандартный запрет, который получают публичные лица, осуждающие спецоперацию. Вот и в отношении Наргиз Закировой было вынесено данное ограничение. Наргиз была к этому готова. Она предполагала, что подобные меры будут приняты. Несмотря на это, моя подопечная остаётся верна своей гражданской позиции», — сказал Исмаилов изданию, поделившись копией решения.
Наргиз Закирова неоднократно открыто выступала против войны в Украине. Например, 22 апреля в своем телеграм-аккаунте певица написала следующее: «Руки прочь от Украины! Пусть будут прокляты все, кто убивает, уничтожает, насилует и грабит украинский народ! Нет войне!».
По сообщению «Дарё», двоюродный брат певицы Джавохир Закиров назвал причиной депортации комментарии сестры по российскому вторжению в Украине. Родственник рассказал, что уговаривал Наргиз ничего не публиковать в соцсетях, но та не обратила внимание на его предупреждения. По его словам, из-за этого он даже прекратил творческое сотрудничество с сестрой.
По словам адвоката, певица имеет гражданство США. Она родилась в Узбекистане, переехала в США вместе с семьей ещё в 1995 году. В 2013 году стала финалисткой российского шоу «Голос», после работала в РФ. В 2019 году музыкальный продюсер Максим Фадеев обвинил певицу в ненависти к России, она эти обвинения отвергла. После начала российского вторжения в Украине певица сообщила, что вернулась в Узбекистан.