Uning so‘zlariga ko‘ra, holat yuzasidan Chirchiq shahar IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan Jinoyat kodeksining 277-moddasi 2-qismi «B» bandi (bezorilik, bir guruh shaxslar tomonidan — 300 soatdan 360 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki 1 yildan 3 yilgacha ozodlikni cheklash yoxud 3 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Shaxslar Jinoyat-protsessual kodeksining 227-moddasi (Surishtiruvchining, tergovchining yoki prokurorning qaroriga binoan ushlab turish) tartibida ushlandi.
Hozirda mazkur holat yuzasidan Chirchiq shahar IIB huzuridagi tergov bo‘limi tomonidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
«Gazeta.uz» avvalroq maktab o‘quvchilari 58 yoshli erkakka sababsiz hujum qilgani, u yiqilganidan keyin ham kaltaklab, boshiga tepganini kulib, videoga yozib olgani haqida xabar qilgan edi.

В отношении двух восьмиклассников, избивших пожилого мужчину в Чирчике 21 мая, возбуждено уголовное дело, сообщил пресс-секретарь ГУВД Ташкентской области Бобур Туляганов.
По его словам, дело возбуждено по части 2 статьи 277 Уголовного кодекса (хулиганство, совершённое группой лиц — наказывается обязательными общественными работами от 300 до 360 часов или ограничением свободы от 1 года до 3 лет либо лишением свободы до 3 лет).
Они задержаны в порядке, предусмотренном статьёй 227 Уголовно-процессуального кодекса Узбекистана (задержание по постановлению дознавателя, следователя или прокурора).
«Газета.uz» писала, что школьники напали на 58-летнего мужчину без причины, они били и пинали его по голове даже после того, как он упал, смеясь и записывая это на видео.