AQSh xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) O‘zbekiston bo‘ylab qishloq xotin-qizlari uchun bilim va ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda ish izlashga yoki o‘z tadbirkorlik faoliyatini boshlashga ko‘maklashish maqsadida kompleks dasturni ishga tushirdi. Bu haqda AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga xabar qildi.
«Sabr» respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi va 13 ta ijtimoiy yo‘naltirilgan NNT bilan hamkorlikda amalga oshiriladigan dastur doirasida, shuningdek, USAID tadbirkor ayollarning startap loyihalariga ko‘maklashish maqsadida uskunalar sotib olish uchun loyihalarni moliyalashtiradi.
«USAID ko‘magi qishloq xotin-qizlariga malakaliroq ishga joylashish, o‘z daromadini ko‘paytirish va jamiyat farovonligiga hissa qo‘shish imkonini beradi. Bunday tashabbuslar O‘zbekistonga ayollarning iqtisodiy huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirish maqsadlariga erishishda yordamlashadi», — dedi USAIDning O‘zbekistondagi missiyasi direktori Mikaela Meredit.
«Sabr» o‘quv dasturi doirasida qishloq xotin-qizlari tadbirkorlik sohasi, jumladan, ish yuritish va moliyaviy boshqaruv, buxgalteriya hisobi va biznes-rejalashtirish asoslari, mehnat huquqlari va gender tenglikni ta’minlash kabi sohalar bo‘yicha ta’lim oladi. Maqsadli kasbiy tayyorgarlik issiqxona va tomorqa bog‘dorchiligi, asalarichilik, ipakchilik, quyonchilik va parrandachilik, an’anaviy xalq hunarmandchiligi, mehmonxona ishi, qandolatchilik, oshpazlik, sartaroshlik, buxalteriya hisobi, kompyuter savodxonligi va axborot texnologiyalari bo‘yicha amalga oshiriladi.
Dastur qamrab olgan 1000 nafar ishtirokchining kamida 30 foiziga ishga joylashish yoki startaplarini moliyalashtirish orqali yangi imkoniyatlar yaratiladi. «Sabr» markazi tanlangan bitiruvchilarga mikrokreditlar ajratadi, USAID esa biznesni ochish yoki kengaytirish uchun zarur bo‘lgan uskunalar bilan ta’minlaydi. Muvaffaqiyatli bitiruvchilar, shuningdek, stajirovka, ishga joylashish va murabbiy topish imkoniyatini qo‘lga kiritadi.
Ushbu dastur USAID tomonidan 2021 yilda ajratilgan 1 million AQSh dollar mablag‘i asosida ishga tushirilgan va O‘zbekistonning qishloq xotin-qizlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida ularning ishbilarmonlik ko‘nikmalarini rivojlantirish va kasbiy ta’lim, mikromoliyalash, murabbiylikka oid tadbirlar hamda ishga joylashtirish tashabbusi doirasida amalga oshirilmoqda.
Mazkur tashabbus USAIDning O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan Agrobiznesni rivojlantirish bo‘yicha besh yillik loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda. Ushbu loyiha maqsadli qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bo‘yicha qiymat yaratiladigan butun zanjir bo‘yicha qo‘shimcha qiymatli yangi texnologiyalarni va boshqaruv usullarini joriy etish orqali mamlakat qishloq xo‘jaligida xususiy sektorni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlaydi. Ushbu xatti-harakatlar O‘zbekistonda qo‘shimcha qiymatli mahsulotlarni ko‘paytirish, xotin-qizlar va yoshlarni jalb qilish, ta’lim muassasalarining xususiy sektor bilan aloqalarini kengaytirish va qishloq xo‘jaligi uchun maqbul bo‘lgan siyosatni ilgari surishga yo‘naltirilgan.

Агентство США по международному развитию (USAID) 15 апреля запустило полномасштабную программу по совершенствованию знаний и навыков сельских женщин, оказанию им поддержки в трудоустройстве или в открытии своего дела во всех регионах Узбекистана. Об этом «Газете.uz» сообщили в посольстве США в Ташкенте.
Инициатива осуществляется в сотрудничестве с Республиканским центром социально-экономического развития «САБР» и его партнёрами — 13 региональными социально-ориентированными ННО.
В рамках программы USAID будет также финансировать инвестиции в оборудование для поддержки женщин-предпринимателей в запуске их стартапов.
«Поддержка USAID позволит сельским женщинам устроиться на более квалифицированную и высокооплачиваемую работу, увеличить свои доходы и внести вклад в благосостояние своих сообществ. Такие инициативы помогут Узбекистану достичь своих целей по расширению экономических прав и возможностей женщин», — заявила директор миссии USAID в Узбекистане Микаэла Мередит.
В рамках программы «САБР» сельские женщины будут обучены предпринимательству, включая навыки ведения бизнеса и управления финансами, основы бухгалтерского учёта, маркетинга и бизнес-планирования, а также улучшат свои знания в вопросах трудового законодательства и гендерного равенства.
Целевая профессиональная подготовка будет проводиться по таким направлениям, как тепличное и приусадебное садоводство, пчеловодство, шелководство, кролиководство и птицеводство, традиционные народные промыслы, гостиничное дело, кондитерское дело, кулинария, шитьё, парикмахерское дело, бухгалтерский учёт, компьютерная грамотность и информационные технологии.
Из почти 1000 сельских женщин, охваченных программой, не менее чем 30% будут предоставлены возможности для получения дохода посредством трудоустройства или финансирования стартапов. Центр социально-экономического развития «САБР» выделит микрокредиты для отобранных выпускниц, тогда как USAID предоставит оборудование, необходимое для открытия или расширения бизнеса на конкурсной основе. Будут налажены связи между выпускницами и местными предприятиями для последующей организации стажировок, трудоустройства и наставничества.
Эта программа является частью инициативы USAID, направленной на поддержку сельских женщин Узбекистана посредством развития их деловых навыков и профессионального обучения, предоставления микрофинансирования, наставничества, а также трудоустройства. Для её реализации был выделен 1 млн долларов.
Проект USAID по развитию агробизнеса является пятилетним проектом, реализуемым в сотрудничестве с Министерством сельского хозяйства Узбекистана и направленным на поддержку роста доли частного сектора в сельском хозяйстве страны посредством внедрения новых технологий и методов управления во всей цепочке создания добавленной стоимости выбранной плодоовощной продукции.
Эти усилия будут сконцентрированы на увеличении объёма производства продукции с добавленной стоимостью в Узбекистане, вовлечении женщин и молодёжи, обеспечении связи образовательных учреждений с потребностями частного сектора и содействии созданию благоприятных условий для развития сельского хозяйства.