Prezidentning 8 apreldagi «Tadbirkorlik muhitini yaxshilash va xususiy sektorni rivojlantirish orqali barqaror iqtisodiy o‘sish uchun shart-sharoitlar yaratish borasidagi navbatdagi islohotlar to‘g‘risida»gi farmoni qabul qilindi. Bunday korxonalar tomonidan asosiy faoliyat bilan bog‘liq bo‘lmagan qo‘shimcha faoliyatni amalga oshirishga taqiqlar joriy etilmoqda.
Jumladan, prezidenti va hukumati qarorlarida nazarda tutilmagan bo‘lsa, asosiy faoliyatiga xos bo‘lmagan yangi ko‘chmas mulk obyektlarini sotib olish yoki qurish taqiqlanadi.
Ularga shuningdek, raqobat rivojlangan sohada asosiy faoliyatidan tashqari qo‘shimcha faoliyat bilan shug‘ullanish, qolaversa, asosiy faoliyatiga xos bo‘lmagan xo‘jalik jamiyatlari ustav kapitalida ishtirok etish yoki undagi ulushni sotib olish taqiqlanmoqda.
Davlat ishtirokidagi korxonalar tomonidan asosiy faoliyatiga xos bo‘lgan yangi ko‘chmas mulk obyektlarini sotib olish yoki qurish hamda xo‘jalik jamiyatlari ustav kapitalidagi ulushni sotib olish, shuningdek, asosiy faoliyatidan tashqari qo‘shimcha faoliyat bilan shug‘ullanish kuzatuv kengashi qaroriga asosan amalga oshiriladi.
Kvazifiskal xarajatlar ustidan nazorat
Farmon bilan davlat ishtirokidagi korxonalarning homiylikka sarflanadigan har yilgi xarajatlari o‘tgan yilda olingan sof foydaning 3 foizidan oshmasligi kerak hamda bu xarajatlar ular biznes-rejasining o‘tgan hisobot davridagi sof foydaga taalluqli qismi ko‘rsatkichlari bajarilganda amalga oshiriladi (bundan prezidenti va hukumati qarorlarida nazarda tutilgan hollar mustasno).
Davlat ishtirokidagi korxonalar va davlat ulushi 50 foiz va undan yuqori bo‘lgan tijorat banklari tomonidan mulkni begonalashtirish, uni sotish shakli va mexanizmi, davlat ishtirokidagi korxonalar va ularning tarkibidagi korxonalar ustav kapitaliga uchinchi shaxslar tomonidan investitsiya kiritish bo‘yicha kelishuvlari (bitim, shartnoma, memorandum va boshqalar) majburiy tarzda ushbu korxonalar kuzatuv kengashi bilan kelishilgandan keyin tuziladi.
Davlat soliq xizmati organlariga xo‘jalik jamiyatlarida davlat ulushi bo‘yicha dividendlar miqdorini belgilashda moliyaviy natijaning to‘g‘ri shakllantirilishi ustidan nazorat qilish vazifasi yuklatildi.
Davlat ulushi bo‘lgan korxonalarda boshqaruv shartlarini cheklash
Davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlari va davlat unitar korxonalari boshqaruv organlarining faoliyati samaradorligini, mas’uliyati va javobgarligini oshirish maqsadida 1 apreldan keyin ijro organi rahbari sifatida tayinlangan (qayta tayinlangan) shaxs surunkasiga ikki muddatdan ortiq ijro organi rahbari bo‘lishi mumkin emas.
1 maydan boshlab kuzatuv kengashi a’zolaridan iborat Strategiya va investitsiyalar qo‘mitasi, Audit qo‘mitasi, Tayinlovlar va haq to‘lash qo‘mitasi, Korrupsiyaga qarshi kurashish va etika qo‘mitasi tashkil etiladi.
Kompaniya Kuzatuv kengashi a’zolari faoliyatini baholash
Kuzatuv kengashi tarkibiga davlat ulushi bo‘yicha saylangan a’zolar faoliyati korxonada transformatsiya jarayonlarini samarali tashkil etish, korxonaning tashqi qarzlarini optimallashtirish, zamonaviy xarid tizimini joriy etish, ushbu farmonda nazarda tutilgan talablarni bajarish, investitsiya loyihalarini moliyalashtirishga muqobil mablag‘larni jalb etish kabi mezonlar asosida baholanadi.
1 iyuldan boshlab, davlat ishtirokidagi korxonalar kuzatuv kengashi a’zolarini rag‘batlantirish va ijro organi a’zolari mehnatiga haq to‘lash bo‘yicha yagona rag‘batlantirish siyosati joriy etiladi. Bunda, ijro organi a’zolariga oylik ish haqi va yil yakunlari bo‘yicha bir yo‘la to‘lanadigan mukofot to‘lovlardan tashqari har qanday qo‘shimcha to‘lov turlari bekor qilinadi.
Kuzatuv kengashlari ishini bosh vazir Abdulla Aripov boshchiligidagi muvofiqlashtiruvchi ishchi guruh nazorat qiladi.
Bir qator aksiyadorlik jamiyatlarini transformatsiya qilish
Farmon ilovasida keltirilgan (hozircha e’lon qilinmagan) aksiyadorlik jamiyatlarida transformatsiya va xususiylashtirish jarayonlarini samarali tashkil etishga qaratilgan maxsus boshqaruv tizimi joriy etiladi.
Bunda jamiyat kuzatuv kengashining Strategiya va investitsiyalar qo‘mitasi raisi uning mustaqil a’zolari orasidan tayinlanadi va mazkur qo‘mitaga korxonaning transformatsiya va xususiylashtirish jarayonlarini doimiy boshqarish vazifalari yuklatiladi.
Jamiyat ijro organi rahbarining transformatsiya masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari lavozimi joriy etiladi va unga bo‘ysunadigan loyiha ofisi tashkil etiladi.
Ijro organi rahbarining transformatsiya masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosariga ijro organining barcha rahbar o‘rinbosarlari va tarkibiy bo‘linmalar transformatsiyaga tegishli masalalar bo‘yicha hisobdor bo‘ladi.
Jamiyat ijro organi rahbarining transformatsiya masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari va loyiha ofisining xarajatlar smetasi kuzatuv kengashi tomonidan alohida tasdiqlanadi.
Jamiyat kuzatuv kengashi tomonidan ijro organi rahbariga xususiylashtirish jarayonlarini, shu jumladan, aksiyalarni ommaviy joylashtirishni (IPO) sifatli va belgilangan muddatlarda amalga oshirganligi uchun alohida mukofot (mazkur Farmonning 16-bandida ko‘zda tutilgan rag‘batlantirishdan tashqari) yoki amalga oshirmaganlik uchun javobgarlik choralari belgilanadi.

Президент Шавкат Мирзиёев 8 апреля подписал указ, предусматривающий меры по сокращению участия в экономике предприятий с государственной долей и большему контролю за их уставной и финансовой деятельностью. Вводятся запреты на ведение такими предприятиями дополнительной деятельности, не связанной с основной.
В частности, если решениями президента и правительства не предусмотрено иное, предприятиям с участием государства запрещено приобретать и строить новые объекты недвижимости, не соответствующие их основной деятельности.
Им также запрещается заниматься дополнительной деятельностью, не связанной с их основной деятельностью, в сферах, в которых развита конкуренция, а также принимать участие или приобретать доли в уставных капиталах хозяйственных обществ, не соответствующих специфике их основной деятельности.
Приобретение или строительство новых объектов недвижимости, приобретение долей в уставных капиталах хозяйственных обществ и осуществление дополнительной деятельности, соответствующей основной деятельности предприятий с участием государства, осуществляются на основании решения наблюдательного совета предприятия.
Контроль за квазифискальными расходами
Указом предусмотрено, что ежегодные расходы предприятий с участием государства на благотворительность не должны превышать 3% их чистой прибыли, полученной за предыдущий год, и осуществляются при выполнении показателей их бизнес-плана в части чистой прибыли за предыдущий отчетный год (за исключением случаев, предусмотренных решениями президента и правительства).
Соглашения (сделки, договора, меморандумы и другое) предприятий с участием государства и коммерческих банков с государственной долей в размере 50% и более по отчуждению, формам и механизмам реализации имущества, внесению инвестиций в уставный капитал предприятий с участием государства и предприятий в их составе третьими лицами заключаются после согласования в обязательном порядке с Наблюдательным советом данных предприятий.
На органы государственной налоговой службы возложен контроль за «правильным формированием финансовых результатов при определении размеров дивидендов по государственной доле в хозяйственных обществах».
Ограничение сроков управления на предприятиях с госдолей
В целях повышения эффективности деятельности и ответственности органов управления хозяйственных обществ с государственной долей 50% и более и государственных унитарных предприятий с 1 апреля лицо, назначенное (переназначенное) в качестве руководителя исполнительного органа, не может быть руководителем исполнительного органа более двух сроков подряд;
С 1 мая из числа членов наблюдательного совета предприятия должны быть образованы комитеты по стратегии и инвестициям, по аудиту, по назначениям и вознаграждениям, а также по противодействию коррупции и этике.
Оценка деятельности членов наблюдательного совета предприятия
Деятельность членов, избранных в состав наблюдательного совета по государственной доле, оценивается на основе таких критериев, как эффективная организация процессов трансформации на предприятии, оптимизация внешней задолженности предприятия, внедрение современной системы закупок, исполнение требований, предусмотренных данным указом президента, а также привлечение альтернативных средств для финансирования инвестиционных проектов.
С 1 июля внедряется единая политика стимулирования деятельности членов наблюдательного совета и оплаты труда членов исполнительного органа предприятий с участием государства. Отменены любые дополнительные виды выплат членам исполнительного органа, за исключением ежемесячной заработной платы и единовременного вознаграждения, выплачиваемого по итогам года.
Работу наблюдательных советов будет контролировать координационная рабочая группа во главе с премьер-министром Абдуллой Ариповым.
Трансформация ряда акционерных обществ
Вводится специальная система управления, направленная на эффективную организацию процессов трансформации и приватизации в акционерных обществах, указанных в приложении к указу (пока не опубликовано).
Установлено, что председатель комитета стратегии и инвестиций наблюдательного совета общества назначается из числа его независимых членов, и на данный комитет возлагаются задачи постоянного управления процессами трансформации и приватизации предприятия.
Вводится должность первого заместителя руководителя исполнительного органа общества по вопросам трансформации и создается подотчётный ему проектный офис.
Все заместители руководителя и структурные подразделения исполнительного органа общества подотчётны первому заместителю руководителя исполнительного органа по вопросам трансформации.
Смета расходов первого заместителя руководителя исполнительного органа по вопросам трансформации и проектного офиса общества утверждается наблюдательным советом отдельно.
Наблюдательный совет устанавливает отдельное вознаграждение руководителю исполнительного органа за своевременное и качественное осуществление процессов приватизации, включая публичное размещение акций (IPO) (за исключением стимулирования, описанного выше), или меры ответственности за их неосуществление.