O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlari Ukraina fuqarosi va yana 4 kishini moliyaviy piramida tashkil etganlikla gumonlab, hibsga oldi. IIV Tergov departamenti xabariga ko‘ra, ular qimmatbaho metallar oldi-sotdisi bilan shug‘ullanishni aytib, fuqarolarga katta foizlarni taklif qilishgan.
Ta’kidlanishicha, 15 yanvar kuni Ukraina fuqarosi 29 yoshli M.M. bir guruh shaxslar bilan til biriktirib, Toshkent shahrida «Golden Cash store» MCHJ shaklidagi xorijiy korxonasini ta’sis etgan.
Korxona O‘zbekiston fuqarolarini korxonadan tilla va kumush buyumlarni sotib olish yo‘li bilan yillik 260 foizgacha daromadni qo‘lga kiritish bilan qiziqtirgan.
Ular mijozlar oldidagi majburiyatlarini yangi mijozlar hisobidan go‘yoki daromad sifatida Golden cash store plastik kartalariga ma’lum miqdorda pul mablag‘larini o‘tkazish bilan qoplab kelgani aytilmoqda.
17 noyabr kuni Toshkent shahar IIBB huzuridagi Tergov boshqarmasi tomonidan «Golden Cash Store» MCHJ ko‘rinishdagi xorijiy korxona mansabdor xodimiga nisbatan O‘zbekiston JKning 188−1 moddasi 2-qismi «v, g» bandlari (pul mablag‘larini va (yoki) boshqa mol-mulkni jalb etishga doir noqonuniy faoliyat) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Davlat organining ma’lumotiga ko‘ra, navbatdagi moliyaviy piramida tashkilotchilariga O‘zbekistonning bir necha ming fuqarosi murojaat qilgan. Ularning pul o‘tkazmalari 100 dollardan 5300 dollargachani takshil etgan.

Правоохранительные органы Узбекистана заключили под стражу гражданина Украины и еще четверых человек по подозрению в организации финансовой пирамиды, которая предлагала высокие проценты за операции с изделиями из драгметаллов, сообщила пресс-служба Следственного департамента при МВД.
По данным следствия, 15 января 2020 года 29-летний гражданин Украины, вступив в сговор с группой лиц, учредил в Ташкенте ИП ООО Golden cash store. Предприятие предлагало гражданам Узбекистана инвестировать якобы в производство на предприятии золотых и серебряных изделий под 260% годовых после их продажи.
Выплата первоначальных процентов проводилась на пластиковые карты вкладчиков Golden cash store за счёт пополнения его новыми клиентами.
Следственным отделом ГУВД Ташкента должностным лицам ИП ООО Golden cash store предъявлено обвинение по статье 188−1 Уголовного кодекса «Незаконная деятельность по привлечению денежных средств и (или) иного имущества» (предусматривает наказание в виде штрафов, исправительных работ и лишения свободы от 7 до 10 лет).
По данным ведомства, на предложение организаторов очередной финансовой пирамиды откликнулись несколько тысяч граждан Узбекистана, размер их переводов составлял от 100 долларов до 5300 долларов.
В настоящий момент определяется размер ущерба, нанесённого гражданам по данному уголовному делу, добавили в департаменте.