Ijtimoiy tarmoqlarda Yuqori Chirchiq tumani 23-maktab rahbariyati o‘quvchilarni majburiy mehnatga jalb qilishayotgani haqida xabarlar tarqaldi.
Mazkur holat yuzasidan Toshkent viloyati Bandlik bosh boshqarmasi Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganish o‘tkazildi.
O‘rganish natijasiga ko‘ra, sinf rahbari tomonidan o‘quvchilar haqiqatdan ham 15 noyabr kuni dars vaqtida maktabning hovlisini va tashqari hududini majburiy tarzda ishlatilganligi aniqlangan. Shuningdek, bu kabi holat haftasiga ko‘p marotaba takrorlanib kelayotganligi o‘z tasdig‘ini topdi.
Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan Voyaga yetmaganlarning mehnatidan ma’muriy tarzda majburlash yo‘li bilan foydalanganligi yuzasidan dalolatnoma rasmiylashtirilib, Jinoyat kodeksining 148²-moddasiga (Mehnatga ma’muriy tarzda majburlash) asosan qonuniy chora ko‘rish uchun, Toshkent viloyati prokuraturasiga yuborildi.

Государственная инспекция по труду Министерства занятости и трудовых отношений подтвердила факт привлечения учащихся школы №23 Юкоричирчикского района Ташкентской области к принудительному труду. Видеозапись о том, как учащиеся старших классов в школьной форме во время урока сажают хвойные деревья, появилась 15 ноября в социальных сетях. Она была снята одним из учащихся.
Изучение показало, что в этот день классный руководитель действительно принудительно привлёк во время урока школьников к работе во дворе и на прилегающей к школе территории. Кроме того, подтверждено, что такое за неделю происходило несколько раз, говорится в сообщении.
Инспекция по труду областного управления занятости оформила протокол об использовании труда несовершеннолетних принудительным путём и направила его в прокуратуру Ташкентской области для принятия законных мер согласно статье 148−2 (административное принуждение к труду, совершённое после применения административного взыскания за такое же деяние) Уголовного кодекса Узбекистана.