2000 yildan 2020 yilgacha O‘zbekistondan 1 107 854 nafar fuqaro xorijiy davlatlarga doimiy yashash uchun chiqib ketgan. 20 yil ichida mamlakatga ko‘chib kelgan xorijliklar soni 11 baravar kam — 99 341 kishini tashkil etdi. Bu haqda Davlat statistika qo‘mitasi «Gazeta.uz» so‘rovi asosida ma’lum qildi.
O‘zbekistondan doimiy yashash uchun boshqa davlatlarga ketganlar soni.
O‘zbekistondan eng ko‘p ko‘chib ketganlar soni 2005 yilda — 104,9 ming kishi, eng kami — 2019 yilda (13229 nafar) ro‘yxatga olingan. Pandemiya sharoitida 2020 yilda 13 648 kishi mamlakatdan ko‘chib ketgan.
O‘zbekistonga ko‘chib kelgan xorijliklar soni.
O‘zbekistonga joylashish uchun eng ko‘p xorijliklar 2002 yilda — 7155 nafar, eng kami — 2020 yilda (1105 nafar) kelgan.
Davlat statistika qo‘mitasi faqatgina 2018−2020 yillar kesimida immigratsiya va emigratsiya haqidagi ma’lumotlarni mamlakatlar bo‘yicha taqdim eta oldi.
O‘zbekistondan ko‘chib ketganlar soni
Davlat /yillar | 2018 | 2019 | 2020 | 2018−2020 |
Jami | 17 579 | 13 229 | 13 648 | 44 456 |
Qozog‘iston | 8 848 | 7 645 | 5 843 | 22 336 |
Rossiya | 7 627 | 4 903 | 6 503 | 19 033 |
AQSh | 233 | 112 | 16 | 361 |
Isroil | 147 | 100 | 49 | 296 |
Qirg‘iziston | 100 | 59 | 36 | 195 |
Germaniya | 95 | 65 | 28 | 188 |
Tojikiston | 88 | 70 | 23 | 181 |
Ukraina | 60 | 49 | 17 | 126 |
Boshqa xorijiy davlatlar | 381 | 226 | 1 133 | 1 740 |
Uch yil davomida O‘zbekiston fuqarolarining aksariyati Qozog‘istonga ko‘chib ketgan — 22336 kishi. Rossiya ikkinchi ommaviy yo‘nalish bo‘ldi — 19033 kishi. Shuningdek, o‘zbeklar AQSh — 361, Isroil — 296, Qirg‘iziston — 195, Germaniya — 188, Tojikiston — 181, Ukraina — 126 va boshqa mamlakatlarga 1740 kishi yashash uchun ketgan.
O‘zbekistonga ko‘chib kelganlar soni
Jami | 2850 | 2543 | 1105 | 6498 |
Qozog‘iston | 793 | 854 | 413 | 2060 |
Tojikiston | 797 | 545 | 230 | 1572 |
Rossiya | 676 | 583 | 236 | 1495 |
Qirg‘iziston | 281 | 306 | 96 | 683 |
Turkmaniston | 90 | 50 | 16 | 156 |
Ukraina | 33 | 31 | 15 | 79 |
SAQShSHA | 30 | 22 | 12 | 64 |
Isroil | 31 | 14 | 12 | 57 |
Turkiya | 12 | 21 | 14 | 47 |
Boshqa xorijiy davlatlardan | 107 | 117 | 61 | 285 |
O‘zbekistonga qo‘nim topish maqsadida yana Qozog‘istondan ko‘pchilik — 20160 kishi kelgan. Immigrantlar soni bo‘yicha Tojikiston ikkinchi o‘rinni egalladi — 1572 kishi, undan keyin Rossiya — 1495 kishi, Qirg‘iziston — 683, Turkmaniston — 156, Ukraina — 79, AQSh — 64, Isroil — 57, Turkiya — 47 va boshqa davlatlar — 285.

С 2000 по 2020 годы из Узбекистана на постоянное место жительства в иностранные государства выехали 1 107 854 граждан. Количество иностранцев, переехавших в страну за 20 лет, в 11 раз меньше — 99 341 человек. Это следует из данных Государственного комитета по статистике, запрошенных «Газетой.uz».
Наибольшее число эмигрировавших из Узбекистана зарегистрировано в 2005 году — 104,9 тысячи человек, наименьшее — в 2019 году, 13,2 тысячи. В условиях пандемии в 2020 году из страны переехали 13,6 тысячи человек.
С целью поселиться в Узбекистане больше всего иностранцев прибыло в 2002 году — 7155 человек, меньше всего — в 2020 году (1105).
Госкомстат смог предоставить данные по иммиграции и эмиграции в разрезе стран только за 2018−2020 годы.
Число переехавших из Узбекистана
Страны / годы
2018
2019
2018−2020
17 579
13 229
13 648
44 456
Казахстан
8 848
7 645
5 843
22 336
7 627
4 903
6 503
19 033
233
112
361
Израиль
147
100
49
296
Кыргызстан100
59
36
195
95
65
28
188
88
70
23
181
60
126
Другие зарубежные страны
381
226
1 133
1 740
За три года больше всего граждан Узбекистана переехало в Казахстан — 22336 человек. Вторым по популярности направлением стала Россия — 19033 человек. Узбекистанцы также уезжали жить в США — 361, Израиль — 296, Кыргызстан — 195, Германию — 188, Таджикистан — 181, Украину — 126 и другие страны — 1740.
Число переехавших в Узбекистан
2850
2543
1105
6498
793
854
413
2060
797
545
230
1572
676
583
236
1495
281
306
96
683
Туркменистан
90
50
156
33
31
79
30
22
64
57
Турция
47
Другие зарубуженые страны
107
117
61
285
С целью поселиться в Узбекистане больше всего прибыло людей также из Казахстана — 2060 человек. На втором месте по количеству иммигрантов оказался Таджикистан — 1572 человек, следом идет Россия — 1495 человека, Кыргызстан — 683, Туркменистан — 156, Украина — 79, США — 64, Израиль — 57, Турция — 47 и другие страны — 285.