11 noyabr kuni Germaniyaning Bavariya federal yeri bosh vaziri Markus Zyoder o‘z Instagram sahifasiga O‘zbekiston hukumati rahbari Abdulla Aripov bilan tushgan suratini joylashtirdi.
«Markaziy Osiyodan Bavariyaga xalqaro tashrif: O‘zbekiston bosh vaziri va „Bavariya“ klubi muxlisi Abdulla Aripov bilan suhbat… O‘zbekiston ishonchli xalqaro hamkor va Afg‘onistondan evakuatsiya qilishda Bundesverni qo‘llab-quvvatlagan», — deyiladi surat ostiga qoldirilgan izohda.
Chapdan o‘ngga: Manfred Grundke, Katrina Klaas- Myulxoyzer va Abdulla Aripov.
9 noyabr kuni Frankfurtda Germaniya Iqtisodiyotining Sharqiy qo‘mitasi tomonidan tashkil etilgan O‘zbekiston bosh vaziri «Diqqat markazida — Markaziy Osiyo. Iqtisodiyot haqida suhbat «xalqaro anjumanida nutq so‘zladi.
Abdulla Aripova nafaqat O‘zbekiston haqida gapirdi, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasiga e’tibor qaratishga harakat qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, «Markaziy Osiyoda yangi siyosiy muhit shakllandi, davlatlararo aloqalar faollashdi, tijorat o‘smoqda, qo‘shma infratuzilma loyihalari amalga oshirilmoqda».
O‘zbekiston hukumati rahbari Markaziy Osiyo Xitoy va Yevropa o‘rtasidagi shunchaki tranzit yo‘lagidan ko‘ra ko‘proq narsani xohlashini, jahon bozoriga to‘laqonli qo‘shilishga intilayotganini ta’kidladi.
Hukumat delegatsiyasi tarkibidan Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov, Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o‘rinbosari Shuhrat Vafoyev ham bor.
Eslatib o‘tamiz, prezident Shavkat Mirziyoyev inauguratsiya marosimidagi nutqida barcha sohalarda Germaniya tajribasini joriy etish mo‘ljallanayotgani, shu maqsadda bosh vazir Abdulla Aripov boshchiligidagi delegatsiyani Germaniyaga jo‘natish rejalashtirilayotganini ma’lum qilgan edi.
«Bavariya» — Myunxenning professional futbol klubi. 1900 yilda tashkil etilgan. Germaniyadagi eng nomdor va dunyodagi eng nomdor klublardan biri. «Bavariya» FIFAning XX asrning eng yaxshi futbol klublari ro‘yxatida 3-o‘rinni, Kicker jurnali talqini bo‘yicha esa 2-o‘rinni egalladi.

Премьер-министр германской федеральной земли Бавария Маркус Зёдер 11 ноября опубликовал у себя на странице в Instagram фотографию с главой правительства Узбекистана Абдуллой Ариповым.
«Международный визит из Центральной Азии в Баварию: беседа с премьер-министром Узбекистана и болельщиком ФК „Бавария“ Абдуллой Ариповым… Узбекистан является надёжным международным партнёром и поддержал Бундесвер в эвакуации из Афганистана», — говорится в публикации.
Слева направо: Манфред Грундке, Катрина Клаас-Мюльхойзер и Абдулла Арипов.
9 ноября во Франкфурте премьер-министр Узбекистана выступил на международной конференции «В центре внимания — Центральная Азия. Беседа об экономике», организованной Восточным комитетом германской экономики.
Абдулла Арипова говорил не только про Узбекистан, но и стремился привлечь внимание в целом ко всему центральноазиатскому региону. По его словам, в Центральной Азии «сложился новый политический климат, активизировались межгосударственные контакты, растёт торговля, реализуются совместные инфраструктурные проекты».
Глава правительства Узбекистана подчеркнул, что Центральная Азия хочет больше, чем быть просто транзитным коридором между Китаем и Европой, она стремится в полной мере подключиться к мировому рынку.
В состав правительственной делегации также вошли министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов и замминистра инвестиций и внешней торговли Шухрат Вафаев.
«Бавария» — профессиональный футбольный клуб из Мюнхена. Основан в 1900 году. Самый титулованный клуб Германии и один из самых титулованных клубов мира. «Бавария» заняла 3-е место в списке лучших футбольных клубов XX века по версии ФИФА и 2-е — по версии журнала Kicker.