7 oktabr kuni O‘zbekiston hukumati va Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK, IFC) 15 tagacha maktabni qurish va ta’minoti bilan shug‘ullanish uchun xususiy sektor kapitali va tajribasini jalb qilish bo‘yicha shartnoma imzolashdi. Korporatsiyaning bayonotida aytilishicha, bu sifatli infratuzilmaga oshib borayotgan talabni qondirish va ta’lim sifatini yaxshilashga yordam beradi.
«O‘zbekiston aholisining o‘sib borishi bilan yangi maktablarga talab keskin kuchaymoqda. Mavjud maktablarning ko‘pi bir nechta smenalarda ishlamoqda, ulardagi sinflar to‘lib ketgan, ba’zi bolalar maktabiga borish uchun uzoq masofani bosib o‘tishiga to‘g‘ri kelmoqda. Bundan tashqari, maktablarning aksariyati ta’mirlanishga va yangi uskunalarga muhtoj», — deyiladi bayonotda.
XMK O‘zbekiston hukumatiga davlat-xususiy sheriklikning (DXSH) pilot loyihasi doirasida tenderni tayyorlash va o‘tkazishda ko‘mak beradi. Tender natijasida O‘zbekistonning turli viloyatlarida yangi zamonaviy energiya jihatidan tejamkor 15 tagacha maktablarni moliyalashtirish, loyihalashtirish, qurish va xizmat ko‘rsatish uchun malakali xususiy operator tanlanadi.
Loyiha 10 mingdan ortiq yangi o‘quvchilar joyini yaratishi kutilmoqda, bu esa maktablarning loyiha quvvatini oshiradi va mavjud maktablarga bo‘lgan yuklamani kamaytiradi. Agar loyiha muvaffaqiyatli amalga oshsa, bunday model yanada ko‘proq maktablar va bolalar bog‘chalari uchun qo‘llaniladi, deya ma’lum qildi O‘zbekiston moliya vazirining o‘rinbosari Odilbek Isoqov.
«Maktablardagi infratuzilma va o‘qish muhiti o‘qituvchilar va o‘quvchilarning motivatsiyasiga, shuningdek ta’lim sifatiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ta’sir qiladi», — dedi XMKning mintaqaviy menejeri va XMKning DXSH loyihalari bo‘yicha maslahat organi rahbari Munir Ferozi.
Hozirda Jahon banki guruhiga kiruvchi XMK Avstriya, Germaniya va Shveysariya hukumatlari hamda Infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha Global fond bilan hamkorlikda O‘zbekiston hukumatiga energetika va sog‘liqni saqlash sohalaridagi mamlakatdagi birinchi DXSH loyihalari bo‘yicha konsultatsiyalar berib kelmoqda.

Правительство Узбекистана и Международная финансовая корпорация (МФК, IFC) 7 октября подписали соглашение о привлечении капитала и опыта частного сектора для строительства и содержания до 15 новых школ. Как говорится в пресс-релизе корпорации, это должно помочь удовлетворить растущий спрос на качественную инфраструктуру и улучшить качество образования.
«В связи с приростом населения в Узбекистане ощущается острая потребность в новых школах. Многие существующие школы работают в несколько смен, имеют переполненные классы, некоторым детям приходится преодолевать большие расстояния, чтобы добраться до своей школы. Кроме того, большинству школ требуется ремонт и новое оборудование», — говорится в пресс-релизе.
МФК окажет поддержку правительству Узбекистана в подготовке и проведении тендера в рамках пилотного проекта государственно-частного партнерства (ГЧП). В результате тендера будет выбран квалифицированный частный оператор для финансирования, проектирования, строительства и обслуживания до 15 новых современных энергоэффективных школ в отдельных областях Узбекистана.
Ожидается, что проект позволит создать более 10 тысяч новых ученических мест, что повысит проектные мощности школ и снизит нагрузку на существующие школы. В случае успеха такая модель будет применена для ещё большего числа школ и детских садов, сообщил заместитель министра финансов Узбекистана Одилбек Исаков.
«Инфраструктура и учебная среда в школах оказывают непосредственное влияние на мотивацию учителей и учащихся, а также на качество образования», — сказал региональный менеджер МФК и руководитель консультативного подразделения МФК по проектам ГЧП Мунир Ферози.
В настоящее время МФК, входящая в Группу Всемирного банка, в партнерстве с правительствами Австрии, Германии и Швейцарии, а также с Глобальным фондом по развитию инфраструктуры консультирует правительство Узбекистана по нескольким первым в стране проектам ГЧП в секторах энергетики и здравоохранения.