Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkentda fuqarolar va yo‘l-patrul xizmati inspektorlari o‘rtasida sodir bo‘lgan mojaro aks etgan videoyozuv tarqatildi. Shahar IIBB 30 sentabr kuni Chilonzor tumanida sodir bo‘lgan voqeaga izoh berdi.
Boshqarma ma’lumotlariga ko‘ra, 30 sentabr kuni taxminan soat 23:00 da Chilonzor tumani Bunyodkor shoh ko‘chasida Toshkent shahar IIBB YHXB YPX xodimlari xizmat davomida qidiruvda bo‘lgan (ko‘plab to‘lanmagan jarimalari tufayli qidiruvga berilgan) Nexia-2 avtomobilini ko‘rib qolib, unga jezl va hushtak yordamida to‘xtash haqida ishora berishadi. Ammo haydovchi (1997 yilda tug‘ilgan) Temur Ch. (shaxsi keyinroq aniqlandi) xodimning qonuniy talabiga bo‘ysinmasdan harakatni davom ettiradi.
Holat haqida ma’lumot ratsiya orqali boshqa xodimlarga yetkaziladi. Shu bilan birga mayor R. Ismoilov va katta serjant A. Ismailov Lacetti xizmat avtomobilida qoidabuzar ortidan yo‘lga chiqishadi. Haydovchi YPX inspektorining to‘xtash haqidagi ishorasiga bo‘ysunmasdan, harakatni davom ettirgani sababli, uni majburan to‘xtatishga qaror qilinadi.
Bunyodkor va Qatortol ko‘chalari kesishmasida IIO xodimlari tomonidan amalga oshirilgan manyovr natijasida haydovchi patrul mashinasining orqa qanotiga shikast yetkazgan holda to‘xtatildi. Biroq inspektor mashinadan tushayotganda haydovchi yana harakatni boshlab, mayor R. Ismoilovni urib yubordi. U hodisa joyidan yashirinishga urinar ekan, yo‘l harakati qoidalarini bir necha marta buzib, yana bir piyodani ham urib yuboradi.
«Tez orada Toshkent shahar IIBB xodimlari qoidabuzar haydovchini to‘xtatishdi va boshqa og‘irroq yo‘l transport hodisasining oldi olindi», — deyiladi xabarda.
To‘xtatilgan avtomobilning yo‘lovchilari bo‘lgan bir nechta ayollar chiqib YPX inspektorlari bilan janjal ko‘tarishgan.
Haydovchi 24 yoshli Temur Ch. va uning yo‘lovchilari — Qashqadaryo viloyatilik 21 yoshli Shahzoda Ch., 39 yoshli Rayhon M., 44 yoshli Barnogul M. va 45 yoshli Bog‘dagul M. Chilonzor tumani IIIO FMBga yetkazildilar.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 277-moddasi 3-qismi «g» bandi («Bezorilik») bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

В социальных сетях распространилась видеозапись, в которой говорится о случившемся в Ташкенте конфликте между гражданами и инспекторами дорожно-патрульной службы. В ГУВД столицы прокомментировали инцидент, который произошёл 30 сентября в Чиланзарском районе.
По данным управления, в четверг примерно в 23:00 на проспекте Бунёдкор сотрудниками ДПС УБДД ГУВД Ташкента был замечен автомобиль Nexia, находившийся в розыске за множество неоплаченных штрафов. Водитель проигнорировал требование инспекторов остановиться и продолжил движение. Его личность была установлена позже — за рулём находился уроженец Кашкадарьинской области Т. Ч. (1997 года рождения).
Информация о ситуации была передана сотрудникам, находившимся по пути следования автомобиля. Майор Р. Исмоилов и старший сержант А. Исмаилов стали преследовать нарушителя на служебном Lacetti. Когда водитель проигнорировал сигналы и второго экипажа, было принято решение о необходимости его принудительной остановки, говорится в сообщении.
На пересечении улиц Бунёдкор и Катартал-2 в результате манёвра, выполненного сотрудниками ДПС, водитель вынужденно остановился, повредив заднее крыло патрульной машины. Когда инспектор вышел из автомобиля и направился к нему, Т. Ч. возобновил движение, совершив наезд на майора Р. Исмоилова. При попытке скрыться с места он неоднократно нарушил правила дорожного движения, сбив при этом пешехода.
«Вскоре, рискуя своим здоровьем и жизнью, сотрудники ГУВД Ташкента смогли пресечь дальнейшее движение нарушителя, тем самым предотвратив более серьёзное усугубление ситуации», — сообщили в управлении.
Из остановленного автомобиля вышли четыре женщины, которые учинили конфликт с инспектором ДПС и оказали ему активное сопротивление. Все они вместе с самим водителем Nexia доставлены в УКД ОВД Чиланзарского района.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 3 пункта «г» статьи 277 (хулиганство, связанное с сопротивлением представителю власти или общественности, выполняющему обязанности по охране общественного порядка, либо иным гражданам, пресекающим хулиганское поведение) Уголовного кодекса.