O‘zbekistonning doimiy aholisi soni 2021 yil 1 iyul holatiga ko‘ra 34,86 mln kishini tashkil etib, yil boshidan 301,3 ming kishiga yoki 0,9% ga ko‘paydi, deyiladi Davlat statistika qo‘mitasining mamlakatdagi demografik vaziyat haqidagi hisobotida.
Shahar aholisi soni 17 mln 664,8 ming kishini (jami aholi sonidagi ulushi 50,7%), qishloq aholisi soni esa 17 mln 195,4 ming kishi (49,3%)ni tashkil etdi.
Respublika doimiy aholisi sonining 31,1% i mehnatga layoqatli yoshdan kichiklar, 58% i mehnatga layoqatli yoshdagilar va 10,9% i mehnatga layoqatli yoshdan kattalar hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
2021 yil yanvar-iyun oylarida 390,7 mingta bola tug‘ilganligi qayd etildi, bu 2020 yilning birinchi yarmiga (365,6 ming) nisbatan 7% ga ko‘p demakdir. 1000 aholiga nisbatan tug‘ilish koeffitsiyenti 22,7 promilleni tashkil etdi hamda 2020 yilga nisbatan 1,1 promillega oshganligi kuzatildi (2020- yilda 21,6 promilleni tashkil etgan).
Tug‘ilganlar soni oylar bo‘yicha tahlil etilganda eng ko‘p qayd etilgan tug‘ilganlar soni 2020 yilda iyun oyida (74 448 kishi) kuzatilgan bo‘lsa, 2021 yilda ham iyun oyida (78 888 kishi) kuzatildi. Aksincha, eng kam qayd etilgan tug‘ilganlar soni 2020 yilda aprel oyida (55 161 kishi) kuzatilgan bo‘lsa, 2021 yilda fevral oyida (53 759 kishi) kuzatildi.
2021 yilning yanvar-iyun oylarida 79,7 mingta o‘lim qayd etilgan bo‘lib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qariyb 7 foizga ko‘proq (74,6 ming). Har 1000 aholiga o‘lim koeffitsiyenti 4,6 promilleni tashkil etgan hamda 2020 yilga nisbatan 0,2 promillega oshgani kuzatildi (2020 yilda — 4,4 promille).
Vafot etganlar hududlar bo‘yicha tahlil etilganda har 1000 aholiga nisbatan eng ko‘p o‘lim holati Toshkent shahrida (6,0 promille) qayd etilgan. Aksincha, har 1000 aholiga nisbatan eng kam o‘lim holati Jizzax va Qashqadaryo viloyatlarida (4,0 promille) qayd etilganligi kuzatildi.
2021 yilning dastlabki olti oyida qayd etilgan o‘lim holatining 61,4% i — qon aylanish tizimi kasalliklaridan, 9,4% i — o‘simtalardan, 5,7% i — baxsiz hodisa, zaharlanish va jarohatlanishlardan, 4,9% i — ovqat hazm qilish a’zolari kasalliklaridan, 4,5% i — nafas olish a’zolari kasalliklaridan, 1,9% i — yuqumli va parazitar kasalliklardan hamda 12,2% i — boshqa kasalliklardan vafot etgan.
Ro‘yxatga olingan bir yoshgacha vafot etgan bolalarning 59,2% i — perinatal davrda yuzaga keladigan holatlardan, 18,4% i — nafas olish a’zolari kasalliklaridan, 11,4% i — tug‘ma anomaliyalardan, 2,8% i — yuqumli va parazitar kasalliklardan, 1,8% i — baxsiz hodisa, zaharlanish va jarohatlanishlardan, 0,7% i — ovqat hazm qilish a’zolari kasalliklaridan va 5,7% i — boshqa kasalliklardan vafot etgan.
O‘tgan yarim yil ichida tuzilgan nikohlar soni 119 mingtani yoki 2020 yilning birinchi yarmiga nisbatan 1,6 baravar ko‘proqni (75,6 ming) tashkil etdi.
Eng yuqori nikoh koeffitsiyenti (promille) Xorazm (8,2), Qoraqalpog‘iston Respublikasi (8,2), Buxoro (7,8) viloyatlarida va Toshkent shahrida (7,5) kuzatildi. Eng kam nikoh tuzish koeffitsiyenti (promille) Andijon (6,0), Namangan (6,0), Qashqadaryo (6,1) va Farg‘ona (6,4) viloyatlarida kuzatildi.
2021 yilning yanvar-iyun oylarida ajrimlar soni 19,4 mingtani tashkil etdi. Bu 2020 yilning shu davridagi 12,8 mingtadan 1,5 baravarga ko‘proqdir. 2018 va 2019 yillarda birinchi yarim yillikda ajrimlar soni 16,4 ming va 16 mingta bo‘lgan.
Eng yuqori nikohdan ajrashganlar koeffitsiyenti (promille) Toshkent shahri (2,1), Sirdaryo (1,5), Toshkent (1,4) va Navoiy (1,3) viloyatlarida kuzatildi. Eng kam nikohdan ajrashganlar koeffitsiyenti (promille) Qoraqalpog‘iston Respublikasi (0,7), Qashqadaryo (0,8), Surxondaryo (0,8) va Xorazm (0,8) viloyatlarida kuzatildi.

Численность постоянного населения Узбекистана по состоянию на 1 июля 2021 года составила 34,86 миллиона человек, с начала года увеличившись на 301,3 тысячи, или на 0,9%, говорится в отчете Государственного комитета по статистике о демографической ситуации в стране.
Численность городского населения достигла 17,7 миллиона человек (50,7% от общей численности населения), сельского — 17,2 миллиона человек (49,3%).
В разрезе регионов наибольшая доля в общей численности населения наблюдается в Самаркандской — 11,4%, Ферганской — 11,1%, Кашкадарьинской — 9,6% и Андижанской — 9,2% областях.
В стране 31,1% от общей численности постоянного населения составляют лица моложе трудоспособного возраста, 58% — в трудоспособном возрасте и 10,9% — старше трудоспособного возраста.
В январе-июне 2021 года было зарегистрировано 390,7 тысячи родившихся детей, что на почти на 7% больше, чем в первом полугодии 2020 года (365,6 тысячи). Коэффициент рождаемости на 1000 населения составил 22,7 промилле и по сравнению с аналогичным периодом 2020 года увеличился на 1,1 промилле (за 2020 год — 21,6 промилле).
При анализе числа рождений по месяцам наибольшее их количество наблюдалось в июне 2020 года (74448 человек) и июне 2021 года (78888 человек). Напротив, наименьшее количество рождений было отмечено в апреле 2020 года (55161 человек) и феврале 2021 года (53759 человек).
За первое полугодие 2021 года было зарегистрировано 79,7 тысячи смертей, что почти на 7% больше, чем в январе-июле прошлого года (74,6 тысячи). Коэффициент смертности в январе-июле 2021 года составил 4,6 промилле, по сравнению с аналогичным периодом 2020 года увеличившись на 0,2 промилле (за 2020 год — на 4,4 промилле).
Количество смертей по месяцам
При анализе смертности по регионам наибольшее число смертей на 1000 населения зафиксировано в Ташкенте (6 промилле). Самая низкая смертность на 1000 жителей была отмечена в Джизакской и Кашкадарьинской областях (4 промилле).
Из общего числа зарегистрированных смертей за январь-июнь 2021 года 61,4% приходятся на болезни системы кровообращения, 9,4% — новообразования, 5,7% — несчастные случаи, отравления и травмы, 4,9% — болезни органов пищеварения, 4,5% — болезни органов дыхания, 1,9% — инфекционные и паразитарные заболевания и 12,2% — другие болезни.
Число зарегистрированных умерших детей в возрасте до 1 года составило 1800, из них 59,2% умерли от состояний, возникающих в перинатальном периоде, 18,4% — от болезней органов дыхания, 11,4% — от врожденных аномалий, 2,8% — от инфекционных и паразитарных заболеваний, 1,8% — от несчастных случаев, отравлений и травм, 0,7% — от болезней органов пищеварения, 5,7% — от других болезней.
Коэффициент младенческой смертности по регионам
Число браков за минувшее полугодие составило 119 тысяч, что почти в 1,6 раза больше, чем в первом полугодии 2020 года (75,6 тысячи).
Высокий коэффициент брачности (в промилле) по регионам страны был отмечен в Хорезмской области (8,2), Каракалпакстане (8,2), а также в Бухарской (7,8) области и в Ташкенте (7,5). Низкий коэффициент брачности (в промилле) сложился в в Андижанской (6), Наманганской (6), Кашкадарьинской (6,1) и Ферганской (6,4) областях.
Количество разводов в январе-июле 2021 года составило 19,4 тысячи, что в 1,5 раза больше, чем в первом полугодии 2020 года (12,8 тысячи). Отметим, что в 2018 и 2019 годах число разводов в первом полугодии оставалась сравнительно стабильным, на уровне 16,4 и 16 тысяч соответственно.
Наиболее высокий уровень разводов (в промилле) наблюдался в Ташкенте (2,1), Сырдарьинской (1,5), Ташкентской (1,4) и Навоийской (1,3) областях. Низкий уровень разводов был зафиксирован в Каракалпакстане (0,7), Кашкадарьинской (0,8), Сурхандарьинской (0,8) и Хорезмской (0,8) областях.