Ma’lumot uchun: Muammoli kreditlar (NPL, Non-performing loan, ishlamaydigan kreditlar) muddatidan 90 kundan ortiq vaqt o‘tgan, qoniqarsiz, shubhali va umidsiz deb tasniflangan kreditlarni o‘z ichiga oladi.
Bank tizimi 2020 yilni 2,1 foizli muammoli kreditlar ulushi bilan yakunlagan bo‘lsa, 1 fevral holatida bu ko‘rsatkich 2,7 foizga, 1 mart holatida 2,8 foizga yoki 7,8 trln so‘mga (jami kredit portfelida — 280,2 trln so‘m), 1 aprel holatida — 3,6% gacha yoki 10,1 trln so‘m (283,4 trln so‘m), 1 may holatida — 4,4% gacha yoki 12,9 trln so‘mga (292 trln so‘m) o‘sdi.
1 iyun holatiga ko‘ra, bu ko‘rsatkich 4,7 foizga yoki 14 trln so‘mga (297 trln so‘m) ko‘tarildi, ya’ni bir oy ichida NPL hajmi 8,3 foizga oshdi.
Muammoli kreditlar ulushi davlat ulushiga ega bo‘lgan 13 ta bankning 9 tasida o‘sdi (jami 9,1 foizga — 12,2 trln so‘mgacha). Xususan, O‘zbekiston Milliy bankiнинг NLP ko‘rsatkichi 2,6 trlndan 3 trln so‘mgacha (36 foizga), «O‘zsanoatqurilishbank» — 1,5 trlndan 1,7 trln so‘mga, «Agrobank» — 1,1 trln so‘mdan 1,3 trln so‘mgacha, Halq banki — 1,1 trlndan 1,2 trln so‘mgacha (45,7%), «Ipoteka Bank» — 1,2 trlndan «Mikrokreditbank» — 331 mlrddan 705 mlrd so‘mgacha (91,3%), «Aloqabank» — 256 mlrddan 291 mlrd so‘mgacha, Asia Alliance Bank — 163 mlrddan 204 mlrd so‘mgacha, «O‘zagroeksportbank» — 34 mlrddan 52 mlrd so‘mgacha o‘sgan.
O‘z navbatida, NPL «Asakabank»da o‘zgarmagan bo‘lsa, «Qishloq qurilish bank», «Turonbank» va «Poytaxtbank»da pasaydi.
Kredit portfeli sifati xususiy banklar o‘rtasida qariyb o‘zgarmadi (NPL o‘sishi 2,6% gacha), biroq «Turkiston» (82,5% muammoli kreditlar), Hi-Tech Bank (89,3%) va Madad Invest Bank (28,9%) banklarida vaziyat murakkabligicha qolmoqda. Hamkorbank NLP ko‘rsatkichi 349 mlrddan 270 mlrd so‘mgacha pasaytira olgan bo‘lsa, «Ipak yo‘li»da aksincha, 190 mlrddan 262 mlrd so‘mgacha keskin o‘sish kuzatildi.
MB Kredit tashkilotlari faoliyatini tartibga solish metodologiyasi departamenti direktori Sanjar Nosirovning qayd etishicha, koronavirus pandemiyasi tufayli mamlakatdagi ishbilarmonlik muhiti keskin sustlashdi, korxonalar va aholi karantin cheklovlari natijasida banklar oldidagi qarzdorlikni qoplashda qiyinchiliklarni boshdan kechirmoqda.
Muammoli kreditlar bilan bog‘liq vaziyatga prezident Shavkat Mirziyoyev ham bir necha marta e’tibor qaratdi. Xususan, 12 may kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida u hududlardagi muammoli kreditlar bo‘yicha mas’ul rahbarlarni tanqid qilgan edi. Sohalar kesimida mavjud muammoli kreditlar sanoatda — 3 trln so‘m, savdo va xizmat ko‘rsatishda — 2,1 trln so‘m, qishloq xo‘jaligida — 1,8 trln so‘m, qurilishda — 978 mlrd so‘m, transport va kommunikatsiyada — 547 mlrd so‘mni tashkil etishi aytib o‘tildi. Hududlar kesimida Jizzax, Samarqand Surxondaryo va Toshkent viloyatlarining har biriga qariyb 1 trln so‘mdan muammoli kreditlar to‘g‘ri kelmoqda.
Prezident bu mablag‘larni qaytarishga bosh vazir o‘rinbosarlari, viloyat, tuman va shahar hokimlari, sektor va tijorat banklari rahbarlari shaxsan javob berishini aytdi.

Доля проблемных кредитов банков Узбекистана по состоянию на 1 июня выросла до 4,7% от общей суммы выданных кредитов, следует из данных Центрального банка.
Для справки: Проблемные кредиты (NPL, Non-performing loan, неработающие кредиты) включают в себя кредиты, просроченные более чем на 90 дней и классифицируемые как неудовлетворительные, сомнительные и безнадежные.
Если банковская система завершила 2020 год с долей проблемных кредитов на уровне 2,1%, то на 1 февраля показатель вырос уже до 2,7%, а на 1 марта — до 2,8%, или 7,8 трлн сумов (всего в кредитном портфеле — 280,2 трлн сумов), на 1 апреля — до 3,6%, или 10,1 трлн сумов (283,4 трлн сумов), на 1 мая — до 4,4%, или 12,9 трлн сумов (292 трлн сумов).
На 1 июня показатель вырос до 4,7%, или 14 трлн сумов (297 трлн сумов), то есть за месяц объём NPL вырос на 8,3%.
Доля проблемных кредитов выросла в 9 из 13 банках с государственной долей (в сумме на 9,1% — до 12,2 трлн сумов). В частности, у Узнацбанка (НБУ) показатель NLP увеличился с 2,6 трлн до 3 трлн сумов (на 36%), «Узпромстройбанка» — с 1,5 трлн до 1,7 трлн сумов, «Агробанка» — с 1,1 трлн сумов до 1,3 трлн сумов, Народного банка — с 1,1 трлн до 1,2 трлн сумов (45,7%), «Ипотека-банка» — с 1,2 трлн до «Микрокредитбанка» — с 331 млрд до 705 млрд сумов (91,3%), «Алокабанка» — с 256 млрд до 291 млрд сумов, Asia Alliance Bank — с 163 млрд до 204 млрд сумов, «Узагроэкспортбанк» — с 34 млрд до 52 млрд сумов.
В свою очередь, NPL не изменился в банке «Асака», а также снизился в «Кишлок курилиш банк», «Туронбанке» и «Пойтахт банке».
Качество кредитного портфеля среди частных банков практически не изменилось (рост NPL на 2,6%), но остаётся сложной ситуация в банке «Туркистон» (82,5% проблемных кредитов), Hi-Tech Bank (89,3%) и Madad Invest Bank (28,9%). Можно также отметить, что Hamkorbank удалось снизить NLP с 349 млрд до 270 млрд сумов, а вот «Ипак йули» наоборот допустил рост показателя — с 190 млрд до 262 млрд сумов.
Директор Департамента методологии регулирования деятельности кредитных организаций ЦБ Санжар Носиров отмечал, что из-за пандемии коронавируса деловая активность в стране резко снизилась, а предприятия и население испытывают сложности в погашении задолженности перед банками из-за карантинных ограничений.
На ситуацию с проблемными кредитами также обратил внимание президент Шавкат Мирзиёев. На видеоселекторном совещании 12 мая он сообщил, что в сфере промышленности сформировались NPL на 3 трлн сумов, услуг и торговли — 2,1 трлн сумов, сельского хозяйства — 1,8 трлн сумов, строительства — 978 млрд сумов, транспорта и коммуникаций — 547 млрд сумов. В разрезе регионов этот показатель в Самаркандской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях составляет по 1 трлн сумов.
Президент подчеркнул, что заместители премьер-министра, хокимы областей, районов и городов, руководители секторов и банков будут персонально отвечать за возврат этих кредитов.