Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari Soliq kodeksiga o‘zgartish kiritish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Hujjat ayrim turdagi oziq-ovqat mahsulotlari qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilishni ko‘zda tutadi. Bu haqda deputat, O‘zLiDeP fraksiyasi a’zosi Rasul Kusherbayev ma’lum qildi.
Jumladan, 2021 yil 1 maydan 31 dekabrga qadar:
- o‘simlik yog‘i, kungaboqar va zig‘ir urug‘i, shuningdek soya danagi importi;
- o‘simlik yog‘ini ishlab chiqarish va (yoki) realizatsiya qilish bo‘yicha aylanmasi QQSdan ozod qilinadi;
- xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarga o‘zlari tomonidan import qilingan kungaboqar yog‘i va kungaboqar urug‘larni qayta ishlash natijasida ishlab chiqarilgan o‘simlik yog‘ining 50 foizidan oshmagan qismini eksport qilishga ruxsat beriladi.
Loyihada davlat bojxona qo‘mitasiga xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar tomonidan import qilingan kungaboqar yog‘i hamda kungaboqar urug‘larini qayta ishlashdan olingan o‘simlik yog‘i hajmiga nisbatan eksport shartnomalari doirasida amalga oshirilgan eksport hajmi 50 foizdan oshishiga yo‘l qo‘yilmasligi bo‘yicha nazoratni amalga oshirish vazifasi yuklatildi.
Deputatlar qonun loyihasini ma’qullab Senatga yuborishdi
O‘simlik yog‘i qayerdan va qancha miqdorda olib kirilmoqda? Manba: Statistika qo‘mitasi.
Avvalroq «Gazeta.uz» nima uchun o‘simlik yog‘i narxlari oshib ketgani haqida ma’lum qilgan edi. Bunga tashqi bozorlarda narxlar ko‘tarilishi sabab bo‘lgani aytilgan edi.
O‘simlik yog‘i narxlari o‘sish dinamikasi. Manba: Markaziy bank.
Rapsa yog‘i narxining o‘sish dinamikasi. Manba: Markaziy bank.
Palma yog‘i narxining o‘sish dinamikasi. Manba: Markaziy bank.
Soya yog‘i narxining o‘sish dinamikasi. Manba: Markaziy bank.
Payshanba kuni Markaziy bank o‘tkazgan matbuot anjumanida jahon bozorlarida barcha turdagi o‘simlik yog‘lari — kungaboqar, soya, kolza va palma yog‘lari narxlari o‘sib borayotgani haqida xabar berildi. Markaziy bank rahbari Mamarizo Nurmuratovning so‘zlariga ko‘ra, yil davomida dunyoda o‘simlik moyi 61 foizga qimmatlashdi.
Markaziy bank rahbari o‘rinbosari Behzod Hamroyevning ta’kidlashicha, jahon bozorlarida oziq-ovqat mahsulotlarining narxiga mavsumiy omillar ta’sir ko‘rsatmoqda.
«Bu tovarlarning jahon narxlari doimiy ravishda o‘sib borishini anglatmaydi. Masalan, bu yil narxlar 20−30 foizga oshdi, ammo bu yaqin yillarda ular ham o‘sishini anglatmaydi. Ba’zida mavsum noqulay bo‘lishi mumkin. Kutish kerak. Dunyoda kungaboqar yog‘i bo‘yicha avgust, sentyabr, oktyabr oylari uchun fyuchers shartnomalari ancha past — 1200 dollar, hozir esa 1500−1550 dollar», — dedi u.
Behzod Hamroyevning aytishicha, hukumat o‘simlik moyi bozoriga markazlashgan aralashuv va import uchun transport xarajatlarini kamaytirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqmoqda.

Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса приняли закон о внесении изменений в Налоговый кодекс. Документ предусматривает освобождение от уплаты налога на добавленную стоимость ряд продовольственных товаров, сообщил депутат, член фракции УзЛиДеП Расул Кушербаев.
В частности, предлагается освободить от НДС с 1 мая до 31 декабря 2021 года:
• импорт растительного масла, семян подсолнечника, льна и сои;
• оборот по производству и (или) реализации растительного масла;
• субъектам предпринимательства также разрешено экспортировать не более 50% импортного подсолнечного масла и растительного масла, произведённого в результате переработки импортированных семян подсолнечника. Предполагается, что за этим будет следить Государственный таможенный комитет.
Закон направлен на рассмотрение в Сенат.
Откуда и в каких объёмах завозится растительное масло. Источник: Госкомстат.
Ранее «Газета.uz» рассказывала, почему подорожало масло, а также выяснила, кто его завозит, откуда и в каком объёме. Основные причины повышения цен — снижение урожая подсолнечника в 2020 году в крупнейших странах-экспортерах (России и Украине), квотирование экспорта масла, возросший спрос на основные продовольственные товары.
Динамика цен на растительное масло. Источник: Центральный банк.
Динамика цен на рапсовое масло. Источник: Центральный банк.
Динамика цен на пальмовое масло. Источник: Центральный банк.
Динамика цен на соевое масло. Источник: Центральный банк.
На пресс-конференции Центрального банка в четверг сообщалось, что на мировых рынках цены растут на все виды растительных масел — подсолнечное, соевое, рапсовое и пальмовое. По словам главы ЦБ Мамаризо Нурмуратова, в течение года растительное масло в мире подорожало на 61%.
Заместитель главы ЦБ Бехзод Хамраев указал, что на мировых рынках стоимость продовольственных товаров находится под влиянием сезонных факторов.
«Это не означается, что мировые цены на товары постоянно растут. Например, в этом году цены выросли на 20−30%, но это не значит, что в следующие годы тоже будет расти. Потому что иногда сезон может быть неблагоприятным, [неурожайным]. Надо ждать. Фьючерсные контракты в мире на подсолнечное масло на август, сентябрь, октябрь достаточно низкие — 1200 долларов, сейчас — 1500−1550 долларов», — заявил он.
Бехзод Хамраев сообщил, что правительство рассматривает варианты централизованной интервенции на рынке растительного масла и удешевления транспортных расходов при импорте.