19 aprel kuni O‘zbekiston bo‘ylab bolalar orasida ichak gelmintozi bilan kasallanishning oldini olish bo‘yicha ommaviy tadbirlar boshlandi, deya xabar bermoqda SSV matbuot xizmati.
24 aprelgacha davom etadigan tadbirning birinchi bosqichida 2−10 yoshdagi (jami 6 mln 115 ming nafardan ortiq) bolalar hamda zararlanish yuqori bo‘lgan hududlar — Buxoro, Qashqadaryo, Surxondaryo, Sirdaryo, Toshkent va Farg‘ona viloyatlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi maktablarda 15 yoshgacha (jami 445 ming nafardan ortiq) maktab o‘quvchilari qamrab olinadi.
Gelmintozlar inson organizmiga parazit chuvalchanglar (gijjalar) kirishi natijasida yuzaga keladi. Chuvalchanglar o‘zi yashab turgan vujuddagi ozuqalar hisobiga kun ko‘radi. Hozirda bunday zararkunandalarning 250 ga yaqin turi aniqlangan bo‘lib, shulardan 9 xili bolalarda uchraydi.
Agar bolada quyidagi belgilar kuzatilsa, unda mazkur zararkunandalarning biri bo‘lishi mumkin:
• bolaning qorni og‘riydi;
• ishtahasi buziladi;
• asabiylashadi;
• jizzaki bo‘lib qoladi;
• uyqusida tishlarini g‘ichirlatadi.
Parazit inson organizmida 5 mingdan 150 minggacha tuxum qo‘yadi. Ularning xavfliligi shundaki, zararkunandalar tez rivojlanadi va ichak orqali butun tanaga tarqalib, ichki a’zolar va tizimlarni shikastlaydi.
«Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmatining taqsimotiga ko‘ra, maxsus dori vositalari ommaviy degelmintizatsiyaning 1-turini tashkillashtirish uchun hududlarga yetkazib berildi. Bolalar preparatlarni bog‘cha va maktablarda qabul qilmoqdalar, shuningdek, uyda tarbiyalanayotganlarga esa birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari va Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmatining hududiy bo‘linmalari tomonidan tashkil qilingan guruhlar „maxallabay“ tarzda uyma-uy yurib, maxsus dori vositalarini tarqatmoqda», — ta’kidlandi SSV matbuot xizmatida.
Ommaviy degelmintizatsiya tadbirlarining ikkinchi turi 6 oydan so‘ng tashkil qilinishi rejalashtirilgan.

В Узбекистане 19 апреля стартовала массовая акция по профилактике кишечных гельминтозов среди детей, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
В рамках первого этапа акции, который продлится до 24 апреля, будут охвачены дети от 2 до 10 лет (более 6,115 миллиона) и школьники до 15 лет (445 тысяч), обучающиеся в зонах повышенного риска — Бухарской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Ташкентской и Ферганской областях и Каракалпакстане.
Гельминтоз возникает в результате попадания в организм человека паразитических червей (глистов). На сегодняшний день выявлено около 250 видов таких вредителей, из которых 9 видов обнаружены у детей.
Если у ребёнка наблюдается следующие симптомы, у него может быть один из этих паразитов:
- болит живот;
- пропадает аппетит;
- ребёнок становится нервным;
- ребёнок скрипит зубами во сне.
Паразит откладывает в организме человека от 5 до 150 тысяч яиц. Их опасность в том, что они быстро развиваются и распространяются по организму через кишечник, повреждая внутренние органы и системы.
«В рамках массовых мероприятий специальные противоглистные препараты были доставлены в регионы. Дети получают лекарства в детских садах и школах, а выездные группы, организованные учреждениями первичной медико-санитарной помощи и региональными отделениями Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья, раздают лекарства по системе „махаллабай“ детям, находящимся на дому», — отметили в Минздраве.