1 apreldan 1 oktyabrgacha sement mahsulotini (TIF TN 2523 kodi) O‘zbekistonga olib kirishda bojxona bojining nol stavkasi qo‘llaniladi. Bu haqda prezidentning «Bozor tamoyillariga asoslangan ipoteka kreditlarini ajratish orqali aholini uy-joy bilan ta’minlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi farmonida belgilangan.
Bu mamlakatda qurilayotgan uy-joylar narxini arzonlashtirish maqsadida amalga oshiriladi. Hozirda boj stavkasi bojxona qiymatining 30 foizini tashkil etmoqda.
11 mart kuni Markaziy bank tomonidan e’lon qilingan sharhga ko‘ra, yaqin oylarda qurilish sohasidagi o‘sish o‘tgan yilgiga nisbatan oshishi kutilayotmoqda. Bu esa sement va boshqa qurilish materiallari narxining oshishiga olib keladi.
2020 yilning aprelida, mamlakatdagi karantin cheklovlari vaqtida hukumat narxlar oshib ketishi borasidagi ogohlantirishlarga qaramay, sement importini cheklagan edi. Natijada sement mahsulotlari o‘rtacha 25 foizga qimmatlashgan va ushbu taqiq oradan bir oy o‘tgach olib tashlangandi.
Iyul oyida sement olib kirish jarayonini soddalashtirib, uni erkin muomalaga oldingidek 28 kun ichida emas, balki 1−2 kun davomida kiritishga ruxsat bergan. Bu ayrim narxlarning barqarorlashishiga sabab bo‘lgan.
Mart boshida uy-joy qurilishi va ipoteka bozorini rivojlantirishga bag‘ishlangan yig‘ilishda bosh vazirning birinchi o‘rinbosari Ochilboy Ramatov Prezidentdan korxonalarga sement va metallni ishlab chiqaruvchilardan to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotib olishga ruxsat so‘ragan. U o‘z taklifini 2021 yilda qurilish ishlari hajmi ikki barobarga oshishi, qurilish materiallariga bo‘lgan talab esa narxning oshishiga olib kelishi bilan asoslagan. Shavkat Mirziyoyev taklifni yaxshilab o‘rganib chiqish va shaffof tizim yaratish zarurligini ta’kidlagan.
TN VED 2523 kodi — Portland sementi, shlakli sement, supersulfat va shunga o‘xshash gidravlik sementlar, bo‘yalmagan yoki bo‘yalgan, tayyor yoki klinker shaklidagi sementlar.

С 1 апреля по 1 октября 2021 года вводится нулевая ставка таможенной пошлины при ввозе в Узбекистан цементной продукции (код ТН ВЭД 2523). Цель этого решения — снижение цен на возводимое жильё. Сейчас ставка пошлины составляет 30% от таможенной стоимости.
Отмена пошлины предусмотрена указом президента от 11 марта «О дополнительных мерах по обеспечению населения жильем посредством выделения ипотечных кредитов на основе рыночных принципов».
В соответствии с документом, для организаций, занимающихся строительством жилья, внедряется отдельная биржевая торговая секция по цементу и металлопрокату.
11 марта Центральный банк в своём обзоре отмечал, что в предстоящие месяцы ожидается существенный рост в сфере строительства по сравнению с прошлым годом, что может привести к росту цен на цемент и другие строительные материалы. «Важное значение будет иметь своевременное принятие мер для соответствующего увеличения объемов товаров и услуг на внутреннем рынке и повышения конкуренции на отдельных товарных рынках», — отмечается в обзоре.
В апреле прошлого года, во время карантинных ограничений в стране, правительство временно ограничило импорт цемента, несмотря на рекомендацию этого не делать и предупреждения, что цены вырастут. В итоге цементная продукция подорожала в среднем на 25%. Запрет был снят ровно через месяц.
В июле правительство упростило процедуру ввоза цемента, разрешив вводить её в свободное обращение уже в течение 1−2 дней вместо прежних 28 дней. Это привело к некоторой стабилизации цен.
В начале марта сообщалось, что на совещании по развитию жилищного строительства и ипотечного рынка первый заместитель премьер-министра Ачилбай Раматов попросил президента разрешить компаниям напрямую закупать у производителей цемент и металл. Он обосновал это тем, что объём строительных работ в этом году увеличится в два раза, а спрос на стройматериалы ведёт к росту цен. Шавкат Мирзиёев заявил, что необходимо тщательно изучить это предложение и создать прозрачную систему.
Код ТН ВЭД 2523 — портландцемент, цемент глиноземистый, цемент шлаковый, цемент суперсульфатный и аналогичные гидравлические цементы, неокрашенные или окрашенные, готовые или в форме клинкеров.