22 yil muqaddam, 1999 yil 16 fevral kuni ertalab Toshkentda bir soat ichida bir qator kuchli portlashlar sodir bo‘ldi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 13 kishi vafot etdi, 100 dan ortiq kishi jarohat oldi. O‘sha kuni O‘zbekistonning birinchi prezidenti Islom Karimov teraktni uning hayotiga suiqasd qilishga urinish deb atadi hamda hodisada diniy ekstremistlar va aqidaparastlarni aybladi.
Besh portlashdan biri Mustaqillik maydonidagi Vazirlar Mahkamasi binosi oldida mamlakatni o‘tgan yilgi rivojlanish natijalariga bag‘ishlangan hamda davlat rahbari ishtirok etishi kerak bo‘lgan hukumat yig‘ilishi boshlanishidan oldin sodir etilgan. «Gazeta.uz» o‘sha kuni sodir bo‘lgan voqealarni eslaydi.
Birinchi portlash soat 10:40 da Yusuf Xos Xojib ko‘chasida Ichki ishlar vazirligi yaqinida sodir bo‘lgan, u yerda portlovchi moddalar bilan to‘ldirilgan ZAZ-968M rusumli avtomashina portlagan, deb yozadi tadqiqotchi Leonid Levitin «O‘zbekiston: o‘zgarishlar vaqti» kitobida tergov materiallariga tayanib.
Foto: IIBB shon-sharaf muzeyi.
Navbatdagi portlash soat 10:55 da Sharaf Rashidov shoh ko‘chasida, Mustaqillik maydoni metrosi va Vazirlar Mahkamasi binolaridan biriga bevosita yaqin joyda sodir bo‘ldi. Fotosuratlarda parchalanib ketgan «Volga» tasvirlangan.
Uchinchi portlash soat 10:58 da hukumat majlisi bo‘lib o‘tishi kerak bo‘lgan Vazirlar Mahkamasining asosiy binosiga kirish joyi yaqinida sodir bo‘lgan — «GAZ-21» portlagan. Bungacha bu yerda otishma ham bo‘lgan.
Foto: Islom Karimov jamg‘armasi.
To‘rtinchi portlash soat 11:20 da Toshkentdagi eng baland bino — O‘zbekiston Milliy banki yonida sodir bo‘lgan — «VAZ» portlagan. Portlash natijasida bank binosi va unga yaqin ko‘plab binolarning derazalari singan.
Bu paytda Islom Karimov Mustaqillik maydonida bayonot berayotgan edi. U aholini vahimaga tushmaslikka chaqirdi va shunday dedi: «Bizning tartibni tiklash, kerak bo‘lsa, bu yaramaslarning qo‘llarini kesib tashlash uchun kuchimiz yetarli».
Beshinchi portlash soat 12:00 da Yakkasaroy tumani Abdulloh Kahhar ko‘chasidagi xususiy uyda sodir bo‘lgan.
O‘sha kuni hukumat yig‘ilishi baribir bo‘lib o‘tdi. Majlis Qonunchilik palatasi binosiga ko‘chirildi va Islom Karimov unda so‘zga chiqdi.
«Menga o‘xshagan odamni o‘zgartirib bo‘lmaydi. Odamlar har xil bo‘ladi. Ba’zilariga ishonish mumkin, ayrimlari qo‘rqitish va ba’zilarini yo‘ldan qaytarish mumkin. Meni o‘zgartirish mumkin emas. Men shunday odamman… Bu dunyoni, bu farovonlikni, ertangi kunimizni himoya qilish uchun jonimni berishga tayyorman. Bu shunchaki so‘zlar emas. Bu so‘zlar yuragimdan chiqmoqda… Biz yoshlarimizni hech kimning qo‘liga bermaymiz. Biz yoshlarimizni himoya qilamiz. Nima uchun men farzandlarimarimni yovuz fikrli bu mutaassiblarning qo‘liga berishim kerak? Men O‘zbekistonda yashayotgan million-million yoshlarni o‘z farzandlarim deb bilaman. Begunoh odamlar vafot etdi. Nega?! «- dedi birinchi prezident.
Diqqat: quyidagi videoda portlashlar oqibatlari aks etgan kadrlar mavjud.
Video: Islom Karimov jamg‘armasi.
Islom Karimov teraktlar to‘g‘risida
Bir necha kundan keyin, 19 fevral kuni Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston rahbarlari sammitidan keyingi matbuot anjumanida Islom Karimov jurnalistlarga terroristik hujumlar haqida gapirib berdi.
«16 fevral kuni Toshkentda sodir bo‘lgan terroristik hujumlar, men javobni uch qism, uch bo‘limga ajratmoqchiman. Ushbu hujumlar birinchi navbatda olib tashlashga qaratilgan edi… Men bu iboralarni ishlatishni xohlamayman, lekin, avvalambor, prezidentni yo‘q qilish uchun. Xullas, yanada qo‘polroq qilib aytganda, prezidentni o‘ldiriga.
Chunki sodir bo‘lgan portlashlar… Men sizga birinchi manbalardan aytayapman… beshta portlash bo‘lgan. Portlovchi moddalar bilan to‘ldirilgan beshta mashina portlatildi. Oltinchi portlash detonatsiya tufayli sodir bo‘lgan, chunki yaqinida yana bir mashina bo‘lgan, portlashning ulkan kuchi tufayli u ham portlagan. Eng asosiy portlash Vazirlar Mahkamasi binosining kirish qismida sodir bo‘lgan… Bu bino juda katta, olti qavatli, hisoblab ko‘ring, yerto‘la qismi bilan yetti qavatli bino. Bu 1968 yilda qurilgan va foydalanishga topshirilgan beton inshoot. U juda ham mustahkam bino, uni osongina chayqash, tebratib bo‘lmaydi. Shuning uchun asosiy portlash u yerda sodir bo‘ldi.
60-yilda chiqarilgan «GAZ-21» avtomobili soat 10:50 da Vazirlar Mahkamasi, hukumat binosi eshigi yaqiniga kelgan… Binoning markaziy kirish qismida mashina to‘xtatilgan, ikkita yigit tushgan va avtomashinaning dvigateli buzilgandek bo‘lib, yukxonani ochgan va tez-tez bu mashinadan uzoqlashishni boshladi. Yaqinda turgan soqchilar, noxushlikni sezib, ularning ortidan borishgan. Ular markaziy Mustaqillik maydoni o‘rtasidan ikkita avtomatni chiqarib, otishni boshlashgan. Albatta, qurbonlar bo‘lgan. Ammo hali portlash bo‘lmagan edi.
Asosiy portlash emas, balki avvalgi portlash uzoq bo‘lmagan joyda, taxminan 200 metr masofada, pastda, «Iskra» kinoteatri yaqinida sodir bo‘lgan. U qadar kuchli emas, lekin portlash chalg‘ituvchi edi. Aslida, bittasidan tashqari beshta portlash ham chalg‘ituvchi bo‘lgan. Hukumat binosining kirish qismida sodir bo‘lgan asosiy portlash, men yig‘ilishga mashinada borishimga mo‘ljallab hisoblab chiqilgan. Yig‘ilish soat 11:00 ga belgilangan edi, ya’ni bu uchrashuv boshlanishidan bir necha daqiqa oldin sodir bo‘lgan. Men odatda 15, 10 daqiqada yetib boraman. Va o‘sha kuni, tasodifan, Alloh meni qutqargandir, men biroz kechroq chiqdim.
Videodan lavha. Manba: Islom Karimov jamg‘armasi.
Bu paytda, yukxonasi ochiq turgan mashina allaqachon bino yonida turgan edi va allaqachon, aytilganidek, otishma boshlanganda, bu ikkisi ketishni boshlaganda, bizning soqchilarimiz darhol mashina nima bilandir to‘ldirilganligini sezishdi. Ushbu mashina hukumat binosining markaziy kirish qismida shunchaki to‘xtab turmaganini. Men esa allaqachon yaqinlashayotgan edim, 150−160 metr qolgandi. Soqchimiz Rustam Xodjayev, qo‘riqlash boshlig‘i, u mening hayotimni qutqarib qoldi. U oldinga otildi, ishoralar berdi, mashinani to‘xtatish uchun baqirdi. Mashina to‘xtadi, haqiqatan ham, mashinamiz to‘xtagan joydan 150, balki bir oz ko‘proq, 200 metr masofadagi joyda portlash sodir bo‘ldi. Taxminan 3−4 soniyada mashinalar tenglashishi va o‘sha paytda portlar sodir bo‘lishi kerak edi.
Ekspertlar esa ushbu portlashlarning barchasi masofadan boshqarish pulti yordamida sodir etilganini ta’kidlashadi. Kimdir shu yaqin atrofda turgan va bizning mashina, mening mashinam qayergadir yaqinlashgan soniyalarni kutgan hamda shunday portlash sodir bo‘lishi kerak ediki, o‘sha mashinaning parchalari 500 metr masofaga sochilib ketsin. Na mashinaning raqami, na boshqa narsani yig‘ib olishning iloji bo‘lmadi hali, chunki portlash juda kuchli bo‘lgan edi. Mana sizga nima sodir bo‘lgani. Qolgan barcha portlashlar, takrorlayman, chalg‘ituvchi bo‘lgan.
Portlovchi moddalar to‘plangan joy bizga ma’lum, bu yerda ushbu hodisaga ham tayyorgarlik ko‘rilgan. Oxirgi portlash uy egalaridan ijaraga olingan uyda sodir bo‘lgan, bu eski o‘zbek binosi, milliy inshoot, hovli. Va portlash asosiy portlashdan roppa-rosa 40 daqiqa o‘tgach sodir bo‘ldi va izlarni yo‘qotganlar barcha qoldiqlarni, ular dinamitni yiqqan omborxona, garajlarni portlatib yuborgani ko‘rinib turibdi. Mana sizga hodisalar.
Men nima uchun sizga batafsil aytib berayapman — bu birinchi qo‘ldan. Hozir kim u yerda nima qildi va kimni qo‘rqitmoqchi edi va qanday maqsadni ko‘zlashgani haqidagi har xil mish-mishlar, turli to‘qimalarni yozadigan aqllilar ko‘p.
MXXning sobiq rahbari Rustam Inoyatov (chapda), Islom Karimov va sobiq ichki ishlar vaziri Zokir Almatov (o‘ngda) Toshkentdagi portlash joyida. Ochiq manbalardan olingan fotosuratlar.
Ikkinchi savol: ushbu portlashni kim amalga oshirgan. Portlashlar ijrochilari diniy ekstremistlar va aqidaparastlar bo‘lganligini mutlaqo mas’uliyat bilan e’lon qila olaman. Xuddi Isroilda, boshqa mintaqalarda ham portlatayotganlar. Biz buni aniq bilamiz, bizda allaqachon portlashlar ijrochilari diniy mutaassiblar bo‘lgan degan muayyan kalavaning uchi mavjud. Shunchalikki, qochib ketayotgan ikki kishi, ular baqirib, bilasizmi, odatda, «Allohu akbar», deyishgan…
Savolning uchinchi qismi — eng qiyini: bu portlash ortida kim turgan? Bu haqda hozircha sizga hech narsa deya olmayman".
Toshkent IIBB Shon-sharaf muzeyida taqdim etilayotgan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, portlashlar natijasida 13 kishi halok bo‘lgan, 100 dan ortiq kishi jarohat olgan. Ichki ishlar organlarining 3 xodimi tan jarohati olishgan, ulardan biri vafot etgan.
Xalqaro Amnistiya ma’lumotlariga ko‘ra, portlashlarga aloqadorlikda ayblanib 22 kishi sud qilingan, shulardan 6 nafari o‘limga hukm etilgan.

22 года назад, утром 16 февраля 1999 года в Ташкенте в течение часа произошел целый ряд мощных взрывов. По официальной информации, погибло 13 человек, свыше 100 пострадало. Первый президент Узбекистана Ислам Каримов в тот же день назвал теракт в том числе попыткой покушения на его жизнь и обвинил в произошедшем религиозных экстремистов и фанатиков.
Один из пяти взрывов произошёл перед зданием Кабинета министров на площади Мустакиллик (Независимости) прямо перед началом заседания правительства, посвящённого итогам развития страны за предыдущий год, где должен был участвовать глава государства. «Газета.uz» напоминает произошедшее в тот день.
Первый взрыв раздался в 10:40 на улице Юсуфа Хос Хожиба возле здания МВД, где взорвался начинённый взрывчаткой автомобиль ЗАЗ-968М, писал в книге «Узбекистан: время перемен» на основе материалов следствия исследователь Леонид Левитин.
Фото: Музей славы ГУВД.
Следующий взрыв прогремел в 10:55 на проспекте Шарафа Рашидова, в непосредственной близости от станции метро «Площадь Мустакиллик» и одного из зданий Кабинета министров. На фотографиях видна покорёженная «Волга».
Третий взрыв раздался в 10:58 недалеко от входа в основное здание Кабинета министров, где должно было состояться заседание правительства, — взорвался «ГАЗ-21». До этого здесь произошла перестрелка.
Фото: Фонд Ислама Каримова.
Четвёртый взрыв прогремел в 11:20 у самого высокого здания Ташкента — Национального банка Узбекистана — взорвался «ВАЗ». Стёкла здания банка и многих близлежащих зданий были выбиты взрывной волной.
В это время Ислам Каримов выступал с заявлением на площади Мустакиллик. Он призвал население не паниковать и заявил: «У нас хватит сил, чтобы навести порядок, а при необходимости отрезать руки этим негодяям».
Пятый взрыв произошёл в 12:00 в частном доме по улице Абдуллы Каххара в Яккасарайском районе.
Заседание правительства в тот день всё равно состоялось. Оно было перенесено в здание Законодательной палаты, и на нём выступил Ислам Каримов.
«Такого человека, как я, не изменить. Люди бывают разные. Некоторых можно убедить, некоторых можно запугать, некоторых можно такими действиями свернуть с пути. Меня нельзя изменить. Я такой человек… Я готов отдать жизнь, чтобы защитить этот мир, это благополучие, наш завтрашний день. Это не просто слова. Эти слова исходят из моего сердца… Мы не отдадим нашу молодёжь ни в чьи руки. Мы защитим нашу молодёжь. Почему я должен отдать своих детей в руки этих фанатиков со злыми помыслами? Я считаю миллионы-миллионы молодых людей, проживающих в Узбекистане, своими детьми. Невинные люди погибли. Почему?!» — заявил первый президент.
Внимание: в видеоролике ниже присутствуют кадры с последствиями взрывов.
Видео: Фонд Ислама Каримова.
Ислам Каримов — о терактах
Через несколько дней, 19 февраля, на пресс-конференции по итогам саммита лидеров Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана в Астане Ислам Каримов рассказал журналистам о произошедших терактах.
«Те террористические акты, которые произошли 16 февраля в Ташкенте, я бы хотел разделить ответ на три части, на три раздела. Эти теракты были направлены, прежде всего, на то, чтобы убрать… не хочу этих выражений употреблять, но, прежде всего, ликвидировать президента. Ну, если ещё грубее сказать, убить президента.
Потому что взрывы, которые произошли… я вам говорю с первых источников… произошло пять взрывов. Было взорвано пять машин, начинённых взрывчаткой. Шестой взрыв произошёл по детонации, потому что рядом находилась ещё одна машина, которая из-за огромной силы взрыва также была взорвана. Самый главный взрыв произошёл при входе в здание Кабинета министров… Это здание очень капитальное, шестиэтажное, считайте, семиэтажное здание вместе с подвальной частью. Это бетонное сооружение, которое построено, введено в строй в 1968 году. Оно очень крепкое здание, которое не так просто потрясти, сотрясти. Поэтому главный взрыв произошёл именно там.
Машина «ГАЗ-21» 60-го года производства подъехала ко входу Кабинета министров, зданию правительства в 10:50… При центральном входе в здание машину остановили, из неё вышли два молодых человека и сделали вид, что мотор машины испортился, открыли багажник и стали быстро-быстро уходить от этой машины. Охрана, которая стояла рядом, почувствовав неладное, пошла за ними. Они в середине центральной площади Мустакиллик вытащили два автомата и начали отстреливать. Конечно, жертвы были. Но взрыва ещё не было.
Не главный взрыв, а предшествующий взрыв произошёл недалеко, на расстоянии около 200 метров, внизу, возле кинотеатра «Искра». Не такой большой силы, но этот взрыв был отвлекающий. И вообще, все пять взрывов, кроме одного, были отвлекающими. А главный взрыв, который произошел при входе в здание правительства, он был рассчитан на то, что я обычно подъезжаю на собрание. А собрание было назначено на 11:00, то есть это произошло буквально за минуты перед началом этого совещания. Я подъезжаю обычно за 15, за 10 минут. А в этот день, по воле случая, может быть, меня Аллах спас, я подъехал чуть-чуть позже.
Кадр из видео. Источник: Фонд Ислама Каримова.
В это время возле здания уже эта машина стояла с открытым багажником, и уже, как говорят, когда началась стрельба, когда эти двое стали уходить, сразу наша охрана почувствовала, что машина начинена чем-то. Что эта машина не просто остановилась у торца этого здания при центральном входе в здание этого правительства. А я уже подъезжал, оставалось 150−160 метров. Навстречу бросился наш охранник Ходжаев Рустам, начальник охраны, и он спас мне жизнь. Он бросился навстречу, делал знаки, кричал, чтобы машина остановилась. Машина остановилась, действительно, и в это время произошел взрыв прямо, так сказать, на расстоянии 150, может быть, чуть больше, 200 м от той точки, где наша машина остановилась. Через буквально 3−4 секунды машина выровнялась, и взрыв должен был произойти именно в это время.
А эксперты говорят, что во всех этих взрывах было использовано дистанционное управление. Кто-то стоял там рядом и ждал той секунды, когда наша машина, моя машина где-то приблизится, и должен был произойти тот самый взрыв, который был такой мощной силы, что на расстоянии 500 м ещё разлетались, так сказать, куски этой машины. Ни номера машины, ничего другого не удаётся пока собрать, потому что взрыв был очень сильный. Вот вам то, что произошло. Все остальные взрывы, повторяю, отвлекающие.
Нам известно то место, где собирали взрывчатку, где готовилась эта диверсия. Последний взрыв произошел именно в том доме, который был арендован у хозяев, это старой узбекской постройки, национальный постройки здание, двор. И взрыв произошел ровно через 40 минут после основного взрыва, и те, кто заметал следы, взорвали все остатки, те склады, гаражи, где они собирали… динамит, видно. Взорвали всё, практически не оставили никаких следов, и скрылись. Вот вам события.
Я почему вам подробно говорю — это с первых рук. Сейчас умников много, которые пишут разные инсинуации, разные сочинения на тему о том, кто что там делал и кого хотели напугать или какую цель преследовали.
Бывший глава СНБ Рустам Иноятов (слева), Ислам Каримов и бывший глава МВД Закир Алматов (справа) на месте взрыва в Ташкенте. Фото из открытых источников.
Второй вопрос: кто исполнитель этого взрыва. Я могу совершенно ответственно заявить, что исполнителями взрывы были религиозные экстремисты, фанатики. Такие же, которые в Израиле взрывают, такие же, которые взрывают в других регионах. Нам это достоверно известно, у нас уже есть определенная нить, которая говорит о том, что исполнителями взрывов были религиозные фанатики. Вплоть до того, что двое из них, которые убегали, они кричали возглас, знаете, обычно, «Аллаху Акбар»…
Третья часть вопроса — самая сложная: кто стоял за этим взрывом? Я пока на эту тему вам ничего сказать не могу".
По официальным данным, которые приводятся в Музее славы ГУВД Ташкента, в результате взрывов погибло 13 человек, пострадало свыше 100. Телесные повреждения получили 3 сотрудника органов внутренних дел, из них 1 погиб.
По данным организации «Международная амнистия», по обвинению в причастности к взрывам были осуждены 22 человека, из них 6 были приговорены к смертной казни.