Qarshining «Nasaf» futbol klubi o‘z logotipini almashtirdi. Qanotlari bilan to‘pni quchayotgan humo qushining o‘rniga, gerbga olov purkayotgan ajdaho qaytarildi, deya xabar berdi «Qashkadaryo» gazetasi.
Futbolchilar yangi ramzni o‘tgan hafta bo‘lib o‘tgan Superliganing to‘qqizinchi turida «Qo‘qon-1912» jamoasi bilan bo‘lib o‘tgan o‘yinda namoyish etishdi. O‘yin durang natija bilan (2:2) yakunlandi. Qarshiliklar maydonga yangi libosda kirib borishdi, unda olov purkayotgan ajdaho asosiy timsol sifatida tasvirlangan.
Ajdaho tasvirlangan logotipni qaytarishni jamoa 2020 yilning boshidan beri rejalashtirayotgan edi. Aynan o‘sha davrda yangi logotipning dizayni ishlab chiqilgan, biroq pandemiya sababli logotip e’lon kilinishini biroz kechiktirishga to‘g‘ri keldi.
Jamoaning birinchi logotipi 1997 yilda taqdim etilgan va 2003, 2008, 2009, 2011, 2012 yillarda o‘zgartirilgan.
«Har bir futbol jamoasining o‘ziga xos „taxalluslari“ mavjud. Masalan, „Sho‘rtan“ futbol klubining futbolchilari — bo‘rilar, biznikilar esa ajdaholar. So‘nggi yillarda muxlislar „ajdaholar“ maydonga o‘zlarining qush tasvirlangan emblemalar bilan kirib borishlari noto‘g‘ri ekanligini ko‘p bora ta’kidlashdi. Shu sababli, bu yil klub rahbariyati ajdahoni jamoaga qaytarishga qaror qildi», — dedi klubning sport direktori Yunus Nabiyev.
Shuningdek uning ta’kidlashicha, 2009−2011 yillarda jamoa logotipi va ekipirovkalarida ajdaho tasvirlangan edi. Uning aytishicha, hammasi Qarshi shahrining 2700-yilligining nishonlanishi bilan boshlangan. O‘shanda jamoatchilikka ajdaho tasvirlangan noyob buyumlar sovg‘a qilishgan. Ushbu arxeologik buyumlar muxlislarni ilhomlantirgan va «Nasaf» futbolchilarini ajdaholar deya atay boshlashgan.

Каршинский футбольный клуб «Насаф» сменил логотип. Вместо птицы Хумо, обхватившей крыльями футбольный мяч, на гербе команды появился огнедышащий дракон, сообщило издание «Новости Кашкадарьи».
Новый символ игроки продемонстрировали на этой неделе во время девятого тура Суперлиги, сыграв вничью (2:2) с командой «Коканд-1912». Тогда на поле каршинцы вышли в новой экипировке, на которой главным знаменем команды стал огнедышащий дракон.
О возврате логотипа с драконом в команде подумывали еще в первых месяцах 2020 года. Тогда же был разработан дизайн новой эмблемы, но пандемия коронавируса внесла свои коррективы.
Первый логотип клуба был представлен 1997 году и менялся в 2003, 2008, 2009, 2011, 2012 годах.
«У каждой футбольной команды есть свои „клички“. К примеру, игроки футбольного клуба „Шуртан“ — волки, а наши — драконы. В последние годы болельщики не раз отмечали, что неправильно „драконам“ выходить на поле с птицей на эмблеме. Поэтому в этом году руководство клуба решило вернуть дракона в команду», — сказал спортивный директор клуба Юнус Набиев.
Он напомнил, что в 2009—2011 года на логотипе и экипировке был изображен дракон. По его словам, все началось с торжеств, посвященных 2700-летию Карши. Тогда общественности презентовали артефакты, среди которых были и с изображением дракона. Эта археологическая находка вдохновила болельщиков и они стали называть футболистов «Насафа» драконами.