O‘zbekistonda 1-maydan boshlab elektr va gaz uchun tariflar oshiriladi, energiya iste’moli uchun ijtimoiy normalar joriy etiladi. “Gazeta.uz” yangi tariflar bo‘yicha maishiy iste’molchilarning xarajatlari qanchaga oshishini hisoblab chiqdi.
Tariflar va ijtimoiy norma
Avval xabar qilinganidek, energiya iste’molining quyidagi ijtimoiy normalari o‘rnatilmoqda (ular noyabr oyida joriy etilgan o‘suvchi koeffitsiyent o‘rnini bosadi):
• elektr energiyasi — oyiga 200 kVt / soatgacha;
• gaz (martdan oktabrgacha, Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatida esa martdan sentabrgacha) — 100 kub metrgacha;
• gaz isitish mavsumida (noyabrdan fevralgacha, Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatida esa oktabr fevralda) — 500 kub metrgacha.
Bu norma 2022-yil iyul oyida o‘rnatish taklif qilingan miqdordan kamroq (o‘shanda elektr energiyasi — 250 kVt/soat, isitish mavsumidan tashqari gaz — 200 kub metr, isitish mavsumida — 700 kub metr etish taklif etilgandi), ammo keyin tariflarni oshirishdan va normalarni joriy etishdan voz kechildi.
Ijtimoiy norma deganda aholi tomonidan imtiyozli stavkada to‘lanadigan miqdor tushuniladi. Belgilangan me’yorgacha elektr energiyasi yoki gaz nisbatan arzon (imtiyozli) narxda, ushbu me’yordan yuqori bo‘lsa, bozor narxlarida sotiladi.
Aholi uchun 1 kVt/soat elektr energiyasining bazaviy (ijtimoiy me’yor doirasida) narxi 295 so‘mdan 450 so‘mga (+52,5 foiz), 1 kubometr gaz — 380 so‘mdan 650 so‘mga (+71 foiz) oshdi. Iste’mol hajmining oshishi bilan tarif sezilarli darajada oshadi (batafsil).
2025-yil 1-apreldan tariflar yana oshadi. Aholi uchun 1 kVt/soat elektr energiyasining bazaviy qiymati 33,3 foizga — 600 so‘mgacha, gaz uchun — 53,8 foizga, 1000 so‘mgacha oshadi.
Tadbirkorlik subyektlari uchun elektr energiyasi tarifi 900 so‘mdan 1000 so‘mga (+11,1 foiz), gaz uchun — 1500 so‘mdan 1800 so‘mga (+20 foiz) oshadi.
Aholiga suyultirilgan gaz tarifi jami (ikki bosqichda) 78,6 foizga oshadi — avvaliga 1120 so‘mdan 1600 so‘mgacha, keyin 1 kg uchun 2000 so‘mgacha. Gaz to‘ldirish shoxobchalariga (AGTKSH) yetkazib beriladigan gaz 66,6 foizga qimmatlashadi — avvaliga 1500 so‘mdan 1800 so‘mgacha, keyin esa 2500 so‘mgacha.
Yangi tariflarni qanday to‘g‘ri hisoblash mumkin?
Masalan, 300 kVt/soat iste’mol qilinadigan elektr energiyasini olaylik, hozirda abonentlar ushbu miqdorda elektr energiyasi uchun 88,5 ming so‘m — 1 kVt/soat uchun 295 so‘m to‘laydilar. 1-maydan boshlab ushbu miqdor uchun 180 ming so‘m to‘lashingiz kerak bo‘ladi:
• bazaviy tarifning 200 kVt/soati — 1 kVt/soat uchun 450 so‘mdan yoki 90 ming so‘m;
• keyingi 100 kVt/soat — 900 so‘mdan yoki 90 ming so‘m oshirilgan tarif bo‘yicha.
Shunday qilib, 900 so‘mlik tarif butun miqdor uchun emas, faqat ijtimoiy me’yordan oshib ketgan miqdorga qo‘llaniladi, deya ta’kidladi Energetika vazirligi “Gazeta.uz”ga.
gaz, ijtimoiy norma, narx, svet, elektr energiyasi
Xuddi shunday sxema gaz to‘lovlarida ham qo‘llaniladi. Masalan, isitish mavsumi bo‘lmaganda 300 kubometr gaz uchun siz:
• 100 kub metr uchun 650 so‘mdan;
• 200 kub metr uchun esa 1500 so‘mdan to‘lashingiz kerak.
Isitish mavsumida bazaviy tarif 500 kub metr hajmda qo‘llaniladi.
“Hududgazta’minot” kompaniyasi iste’molchilar yangi tariflar bo‘yicha qancha to‘lashini hisoblab chiqishi uchun test rejimida onlayn kalkulyatorni ishga tushirdi. Yaqin kunlarda “Hududiy elektr tarmoqlari” korxonasi ham kalkulyatorni ishga tushirishni rejalashtirgan.
Iste’molchilar qancha to‘laydi?
Elektr energiyasi
Iste’mol
qilingan
Amaldagi
tarif
bo‘yicha
2024-yil
1-maydan
Farq
2025-yil
1-apreldan
so‘mda
foizda
100 kVt·s
29 500
45 000
15 500
53%
60 000
200 kVt·s
59 000
90 000
31 000
120 000
300 kVt·s
88 500
180 000
91 500
103%
220 000
500 kVt·s
147 500
360 000
212 500
144%
420 000
1500 kVt·s
442 500
1 485 000
1 042 500
236%
1 670 000
Yangi tariflarda oyiga 200 kVt/soatgacha elektr energiyasidan foydalanuvchilar xarajatlari 1,5 barobarga — oyiga 31 ming so‘mga, 300 kVt/soatgacha iste’mol qiluvchi abonentlar uchun — 91,5 ming so‘mga (2 baravar), 500 kVt/soatgacha bo‘lgan abonentlar uchun esa 212,5 ming so‘mga (2,5 baravar) oshadi.
Gaz (isitish mavsumidan tashqari)
100 kub m
38 000
65 000
27 000
71%
100 000
200 kub m
76 000
215 000
139 000
183%
280 000
300 kub m
114 000
365 000
251 000
220%
460 000
500 kub m
190 000
665 000
475 000
250%
820 000
1000 kub m
380 000
1 415 000
1 035 000
272%
1 720 000
3000 kub m
1 140 000
4 640 000
3 500 000
307%
5 470 000
Isitish mavsumidan tashqarida iste’moli 100 kub metrgacha bo‘lgan abonentlar uchun xarajat har oyda 27 ming so‘mga (+71%), 200 kub metrgacha bo‘lgan iste’mol uchun esa oyiga 139 ming so‘mga (2,8 marta) oshadi.
Gaz (isitish mavsumida)
130 000
54 000
200 000
195 000
81 000
300 000
325 000
135 000
500 000
1 075 000
695 000
1 400 000
4 300 000
3 160 000
277%
4 655 000
Isitish davrida 500 kub metrgacha gaz iste’mol qilgan abonentlar uchun tariflar oshirilgandan keyin qo‘shimcha xarajatlar 135 ming so‘mni (+71%), 1000 kub metrgacha iste’mol qilish uchun oyiga 695 ming so‘mni (2,8 marta) tashkil etadi.
Limit doirasida ishlatilmagan svet va gazni jamg‘arish mumkinmi?
2022-yilda ijtimoiy norma va yangi tariflar joriy etilishi rejalashtirilganida jurnalist va blogerlar loyiha muhokamasi chog‘ida ishlatilmagan kubometr va kilovatt-soatni bazaviy tarif doirasida jamg‘arib, boshqa oylarda foydalanish tizimini joriy etishni taklif qilgan edi.
Masalan, agar bazaviy tarif 200 kVt/soat bo‘lsa, iste’molchi oyiga 150 kVt/soat sarflasa, qolgan 50 kVt/soatdan qishda, iste’mol hajmi oshgan paytda foydalanishi mumkin. Xuddi shunday sxema gaz uchun ham taklif qilingan.
“Gazeta.uz”ning hukumatdagi manbasi kelgusida bu sohaga xususiy sektor jalb etilishini, ular raqobat muhitida moslashuvchan tariflar va boshqa qulayliklarni taklif qilishlari mumkinligini aytdi. Misol tariqasida u Internet provayderi bozoriga ishora qildi.
Eski narx bo‘yicha oldindan to‘lov qilish mumkinmi?
Energetika vazirligi “Gazeta.uz”ga ta’kidlashicha, iste’molchilar amaldagi tarif bo‘yicha oldindan to‘lovni amalga oshirishi mumkin, biroq 1-maydan boshlab elektr energiyasi va gaz iste’moli yangi narxlarda hisobga olinadi. Gazni hisoblagichlarsiz ishlatadigan va belgilangan miqdorni to‘laydigan iste’molchilar bundan mustasno.
Ammo bu miqdor ham oshadi:
ovqat pishirish va issiq suv ta’minoti uchun — gazning har kub metri uchun 660 so‘mdan 1500 so‘mgacha;
uyni isitish uchun — 380 so‘mdan 1100 so‘mgacha.
2025-yilning 1-aprelidan boshlab ushbu tariflar mos ravishda 1800 va 1400 so‘mgacha oshiriladi.
Gaz hisoblagichi bo‘lmagan taqdirda to‘lov aholiga maishiy ehtiyojlar uchun ajratilgan oylik iste’mol tariflari asosida hisoblanadi (jadval).
Tungi tarif joriy qilinadimi?
Ko‘pgina mamlakatlarda elektr energiyasini iste’mol qilish uchun tungi va kunduzgi tariflari mavjud. Masalan, AQShda aholi va korxonalar elektr energiyasidan kechasi ko‘proq, kunduzi esa kamroq foydalanishi uchun 30 tagacha tarif stavkalari mavjud. Fransiyada tariflarning 7 darajasi mavjud, Germaniyada tarif tun va kunduzga bo‘lingan.
Qozog‘istonda 2011-yildan boshlab kun zonalari bo‘yicha tabaqalashtirilgan tariflar amalda bo‘lgan. Kechasi elektr energiyasi uchun tarif 3,89 tenge bo‘lgan. Kun davomida deyarli 17 tenge. Tadbirkorlar uchun uchta tarif belgilandi. Tunda 4,66 tenge, kunduzi 15,51 tenge va kechqurun 34,22 tenge. Biroq, 2017-yilda energiya samaradorligi dasturi bekor qilindi, xabarlarga ko‘ra, sezilmas ta’sir (tungi iste’mol 0,5 foizga oshdi), shuningdek, energiya kompaniyalari uchun yo‘qotishlar ortdi.
O‘zbekiston Energetika vazirligi 2019-yil avgust oyida o‘rnatilayotgan yangi elektr hisoblagichlar ko‘p tarifli tizimga ega bo‘lgani haqida xabar bergan edi. Xususan, ular kunning vaqtiga qarab elektr energiyasini hisobga olish uchun ishlashi mumkin edi.
“Ammo… mazkur bosqichda „tungi“ va „kunduzgi“ tariflarni joriy etish yo‘lida jiddiy bir muammo bor. Bu esa elektr energiyaning yetkazib berilishi bilan bog‘liqdir. Agar biz iste’molchiga arzonroq energiyani iste’mol qilishni tanlash imkoniyatini berganimizda, ushbu tanlovni 24 soatlik yetkazib berish bilan mustahkamlashimiz kerak bo‘ladi. Hozirgi paytda biz iste’molchiga „qimmat“ va „arzon“ elektr energiyani yetkazib bera olmaymiz. Chunki ushbu elektr energiyani yetkazib berishda uchraydigan muammolar tufayli biz iste’molchilarni „qimmat“ energiyani xarid qilishga majburlaymiz”, — deya ta’kidlagandi vazirlik.
Keyin Energetika vazirligi “yaqin kelajakda” elektr energiyasi narxlarini iste’mol qilish hajmiga qarab differensiyatsiya imkoniyati ko‘rib chiqilishini ma’lum qildi. Bunda uchta — bazaviy, pasaytirilgan va yuqori tariflari joriy etilishi ma’lum qilingandi.
Eslatib o‘tamiz, 2020−2030-yillarda mamlakatni elektr energiyasi bilan ta’minlash konsepsiyasida 2022-yildan boshlab kunning vaqti, ish kunlari va dam olish kunlari bo‘yicha tabaqalashtirilgan elektr energiyasi tariflarini joriy etish belgilangan edi. Ammo bu reja hayotga tatbiq etilmadi.
Ijtimoiy norma — ko‘pmi yoki ozmi?
2022-yilda O‘zbekistonda jami 7,3 million elektr energiyasi abonenti borligi, rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ularning 80 foizi oyiga o‘rtacha 200 kVt/soatgacha elektr energiyasi iste’mol qilishi ma’lum qilingan edi. Vaholanki, bu uy xo‘jaliklari aholi tomonidan iste’mol qilinadigan umumiy elektr energiyasining atigi 31 foizini (5,7 milliard kVt/soat) tashkil etadi.
4 million gaz abonentining 85 foizi oyiga o‘rtacha 500 kub metrgacha gaz iste’mol qiladi. Ular aholi umumiy iste’molining 35 foizini (4,5 milliard kub metr) tashkil etadi, deyiladi xabarda.
Ijtimoiy sug‘urta agentligi avvalroq tariflarning oshishi munosabati bilan 1,5 millionga yaqin muhtoj oilalarga yordam ko‘rsatilishini aytgan edi. Kambag‘allik chegarasi, pensiya va nafaqalar miqdorini oshirish, isitish mavsumida 270 ming so‘mdan bir martalik to‘lov va kompensatsiyalar to‘lash ko‘zda tutilgan.
Bundan avval O‘zbekistonda elektr energiyasi va gaz narxlari 2019-yil avgust oyida oshgan edi. Tariflarni liberallashtirish bir necha bor ortga surilgandi.

С 1 мая в Узбекистане повышаются тарифы на электроэнергию и газ, а также вводятся социальные нормы потребления энергоресурсов. «Газета.uz» посчитала, насколько увеличатся расходы бытовых потребителей при новых тарифах.
Тарифы и социальная норма
Как уже сообщалось, устанавливаются следующие размеры социальной нормы по потреблению энергоресурсов (они заменят действующие с ноября повышающие коэффициенты):
- электроэнергия — до 200 кВт·ч в месяц;
- газ (с марта по октябрь, а в Каракалпакстане и Хорезмской области — с марта по сентябрь) — до 100 кубометров;
- газ во время отопительного сезона (с ноября по февраль, а в Каракалпакстане и Хорезмской области — октябрь-февраль) — до 500 кубометров.
Это меньше размеров, которые предлагалось установить в июле 2022 года (электроэнергия — 250 кВт·ч, газ вне отопительного сезона — 200 кубометров, в отопительный сезон — 700 кубометров), но тогда от повышения тарифов и введения базовых норм отказались.
Под социальной нормой понимается объём, оплачиваемый населением по льготному тарифу. До установленной нормы электричество или газ продаются по относительно низкой (льготной) цене, свыше этой нормы — по рыночным ценам.
Базовая (в рамках соцнормы) стоимость 1 кВт·ч электроэнергии для населения повышается с 295 до 450 сумов (+52,5%), 1 кубометра газа — с 380 до 650 сумов (+71%). При росте объёмов потребления тариф возрастает в разы (подробные градации).
С 1 апреля 2025 года тарифы повысятся ещё раз. Базовая стоимость 1 кВт·ч электроэнергии для населения увеличится ещё на 33,3% — до 600 сумов, а на газ — на 53,8%, до 1000 сумов.
Тариф на электричество для бизнеса увеличится с 900 до 1000 сумов (+11,1%), на газ — с 1500 до 1800 сумов (+20%).
Тариф на сжиженный газ для населения суммарно (за два этапа повышения) увеличится на 78,6% — сначала c 1120 до 1600 сумов, затем — до 2000 сумов за 1 кг. Газ, поставляемый газовым заправкам (АГНКС), станет дороже на 66,6% — сначала с 1500 до 1800 сумов, затем — до 2500 сумов.
Как правильно считать по новым тарифам
Возьмём для примера объем потребления в 300 кВт·ч .Сейчас за это количество электроэнергии абоненты платят 88,5 тысячи сумов — по 295 сумов за 1 кВт·ч. С 1 мая за этот объём придётся заплатить 180 тысяч сумов:
- 200 кВт·ч базового тарифа — по 450 сумов за кВт·ч, или 90 тысяч сумов;
- следующие 100 кВт·ч — по повышенному тарифу в 900 сумов, или 90 тысяч сумов.
Как правильно считать по новым тарифам. Источник: «Региональные электрические сети». Нажмите для увеличения
Таким образом, тариф в 900 сумов будет применяться только к объёму сверх социальной нормы, а не за весь объём, отметили «Газете.uz» в Министерстве энергетики.
Аналогичная схема применяется в расчётах за газ. К примеру, за 300 кубометров газа не в отопительный сезон необходимо заплатить:
- 100 кубометров — по 650 сумов;
- 200 кубометров — по 1500 сумов.
В отопительный сезон базовый тариф будет применяться в пределах объёма в 500 кубометров.
Компания"Худудгазтаъминот" в тестовом режиме запустила онлайн-калькулятор, чтобы потребители могли посчитать, сколько они будут платить по новым тарифам. В ближайшее время компания «Региональные электрические сети» также планирует запустить калькулятор.
Сколько будут платить потребители — наглядно
№ | Электроэнергия | |||||
Потребление | По текущему тарифу | С 1 мая 2024 года | Разница | С 1 апреля 2025 года | ||
в сумах | в % | |||||
1 | 100 кВт·ч | 29 500 | 45 000 | 15 500 | 53% | 60 000 |
2 | 200 кВт·ч | 59 000 | 90 000 | 31 000 | 53% | 120 000 |
3 | 300 кВт·ч | 88 500 | 180 000 | 91 500 | 103% | 220 000 |
4 | 500 кВт·ч | 147 500 | 360 000 | 212 500 | 144% | 420 000 |
5 | 1500 кВт·ч | 442 500 | 1 485 000 | 1 042 500 | 236% | 1 670 000 |
По новым тарифам расходы абонентов, использующих до 200 кВт·ч электроэнергии в месяц, вырастут в 1,5 раза — на дополнительную сумму до 31 тысячи сумов в месяц, для абонентов, использующих до 300 кВт·ч, — 91,5 тысячи сумов (в 2 раза), а для абонентов, использующих до 500 кВт·ч, — 212,5 тысячи сумов (в 2,5 раза).
№ | Газ (вне отопительного сезона) | |||||
1 | 100 куб. м | 38 000 | 65 000 | 27 000 | 71% | 100 000 |
2 | 200 куб. м | 76 000 | 215 000 | 139 000 | 183% | 280 000 |
3 | 300 куб. м | 114 000 | 365 000 | 251 000 | 220% | 460 000 |
4 | 500 куб. м | 190 000 | 665 000 | 475 000 | 250% | 820 000 |
5 | 1000 куб. м | 380 000 | 1 415 000 | 1 035 000 | 272% | 1 720 000 |
6 | 3000 куб. м | 1 140 000 | 4 640 000 | 3 500 000 | 307% | 5 470 000 |
Вне отопительного сезона у абонентов с потреблением до 100 кубометров расходы увеличатся на сумму до 27 тысяч сумов в месяц (+71%), до 200 кубометров — 139 тысяч сумов в месяц (в 2,8 раза).
№ | Газ (во время отопительного сезона) | |||||
2 | 200 куб. м | 76 000 | 130 000 | 54 000 | 71% | 200 000 |
3 | 300 куб. м | 114 000 | 195 000 | 81 000 | 71% | 300 000 |
4 | 500 куб. м | 190 000 | 325 000 | 135 000 | 71% | 500 000 |
5 | 1000 куб. м | 380 000 | 1 075 000 | 695 000 | 183% | 1 400 000 |
6 | 3000 куб. м | 1 140 000 | 4 300 000 | 3 160 000 | 277% | 4 655 000 |
Для абонентов, потребляющих в отопительный период до 500 кубометров газа, дополнительные расходы после повышения составят до 135 тысячи сумов (+71%), при потреблении до 1000 кубометров — 695 тысяч сумов в месяц (2,8 раза).
Для потребителей с газовой плитой для приготовления пищи, которые используют газ без счётчиков и платят фиксированную сумму, тариф повышается: для приготовления пищи и горячего водоснабжения — с 660 до 1500 сумов за кубометр; для отопления дома — с 380 до 1100 сумов. С 1 апреля 2025 года эти тарифы увеличатся до 1800 и 1400 сумов соответственно. При отсутствии прибора учёта газа платёж рассчитывается на основе норм месячного расхода, отпускаемого населению для коммунально-бытовых нужд (таблица).
Можно ли накапливать неиспользуемые энергоресурсы в рамках базового тарифа?
В 2022 году, когда планировалось ввести социальную норму и новые тарифы, журналисты и блогеры при обсуждении проекта предлагали ввести систему накапливания неиспользованных кубометров и киловатт-часов в рамках базового тарифа и использования их в другие месяцы.
Например, если при базовом тарифе 200 кВт·ч потребитель тратит 150 кВт·ч в месяц, то оставшиеся 50 кВт·ч он мог бы использовать в зимний период, когда увеличивается объём потребления. Аналогичная схема предлагалась для газа.
Источник «Газеты.uz» в правительстве сообщил, что в будущем в сферу привлекут частный сектор, который сможет предлагать гибкие тарифы и другие удобства в условиях конкуренции. В качестве примера он указал рынок интернет-провайдинга.
Можно ли сделать предоплату по старому тарифу?
В Минэнерго сообщили, что при предоплате за газ и электричество до 1 мая старые тарифы будут действовать в течение двух месяцев со дня оплаты, но только в пределах социальной нормы (до 100.кубометров и до 200 кВт·ч). Подробнее.
Повлияет ли это на электрозаправки?
Владельцы сети зарядных станций для электромобилей платят тарифы, которые предусмотрены для юридических лиц. С 1 мая они не меняются и остаются на уровне 900 сумов за кВт·ч. Однако с 1 апреля 2025 года планируется повышение до 1000 сумов за кВт·ч.
Есть также зарядные пункты, которые устанавливают физические лица в махалле. Они платят по тарифу для физических лиц (450 сумов по базовому тарифу и дальше по градации), но они должны установить отдельный счётчик для зарядного пункта.
Будет ли вводиться ночной тариф?
Во многих странах действуют ночные и дневные тарифы потребления электричества. В США, к примеру, действует до 30 тарифных ставок, чтобы население и бизнес больше пользовались электроэнергией ночью и меньше — днём. Во Франции — 7 градаций тарифов, в Германии тариф делится на ночной и дневной.
В Казахстане с 2011 года действовали дифференцированные тарифы по зонам суток. За электроэнергию ночью тариф составлял 3,89 тенге. Днём — почти 17 тенге. Для бизнесменов было предусмотрено три тарифа. Ночной — 4,66 тенге, дневной — 15,51 тенге и вечерний — 34,22 тенге. Однако в 2017 году программа энергоэффективности была отменена, как сообщалось, из-за незначительного эффекта (ночное потребление выросло на 0,5%), а также возросших убытков энергетических компаний.
Министерство энергетики Узбекистана в августе 2019 года сообщало, что устанавливаемые новые приборы учёта электроэнергии имеют многотарифную систему. В частности, они могут работать на учёт электрической энергии в зависимости от времени суток.
«Но… на данном этапе внедрению дневного и ночного тарифов препятствует серьёзная проблема. Она связана с перебоями в поставках электроэнергии. Если мы даём потребителю выбор потреблять энергию дешевле, то должны этот выбор подкрепить 24-часовой поставкой. Сейчас мы не можем дать потребителю „дорогую“ и „дешёвую“ электроэнергию, поскольку из-за проблем в поставке этой электроэнергии мы обяжем его покупать „дорогую“», — отмечали в ведомстве.
Минэнерго тогда сообщало, что «в скором будущем» будет рассмотрена возможность дифференциации цен на электроэнергию по объёму её потребления: базовый, пониженный и повышенный тарифы.
Отметим, что концепцией обеспечения страны электричеством на 2020−2030 годы было запланировано внедрение дифференцированных тарифов на электроэнергию по времени суток, рабочим и выходным дням ещё с 2022 года. Но этот план не был реализован на практике.
Соцнорма — много или мало?
В 2022 году сообщалось, что всего в Узбекистане насчитывается 7,3 миллиона абонентов электроэнергии, из которых по официальным данным 80% расходуют в среднем до 200 кВт·ч электроэнергии в месяц. Однако на долю этих домохозяйств приходится всего 31% (5,7 млрд кВт·ч) от общего объёма потребляемой населением электроэнергии.
Из 4 миллионов абонентов газа 85% потребляют в среднем до 500 кубометров в месяц. На их долю приходится 35% (4,5 миллиарда кубометров) от общего потребления населения, говорилось в сообщении.
В Агентстве соцзащиты ранее рассказали, что около 1,5 миллиона нуждающихся семей получат помощь в связи с повышением тарифов. Предусматриваются повышение черты бедности, пенсий и пособий, выплата единовременно 270 тысяч сумов в отопительный сезон и компенсации.
В предыдущий раз цены на электричество и газ в Узбекистане повышались в августе 2019 года. Либерализация тарифов откладывалась несколько раз.