O‘zbekistonlik grossmeyster Nodirbek Abdusattorov Xalqaro shaxmat federatsiyasining mart oyi yakunlari bo‘yicha reytingida dunyoning eng kuchli to‘rt nafar shaxmatchisi qatoridan joy oldi.
fide, nodirbek abdusattorov, shaxmat
U 2765 Elo ochkosi bilan amaldagi jahon chempioni Din Lijen (2762) va boshqa mashhur shaxmatchilarni ortda qoldirib, 4-o‘rinni egallab turibdi. Undan oldinda faqat amerikalik Hikaru Nakamura (2789) va Fabiano Karuana (2803), shuningdek, ko‘p karra jahon chempioni norvegiyalik Magnus Karlsen (2830) joylashgan.
U O‘zbekiston shaxmatchilari orasida rekord o‘rnatdi: bir yil avval u eng yuqori reytingga ega o‘zbekistonlik bo‘lgandi, endi esa kuchli to‘rtlikka kirdi. Bungacha faqat Rustam Qosimjonov 2715 ball bilan 11-o‘rinni egallagan.
O‘zbekistonlikning reytingini Germaniyaning shaxmat bo‘yicha jamoaviy chempionati (Bundesliga)dagi ishtiroki va superturnir — Praga xalqaro shaxmat festivalidagi (Prague International Chess Festival) g‘alabasi oshirdi.
Shaxmat murabbiyi Georgiy Shvanov “Gazeta.uz"da Nodirbek Abdusattorovning muvaffaqiyati va uni kutayotgan imkoniyatlar haqida yozgandi.

Узбекистанский гроссмейстер Нодирбек Абдусатторов вошёл в число четырёх сильнейших шахматистов мира в рейтинге Международной шахматной федерации по итогам марта.
Он занимает 4-е место с 2765 баллами Эло, опережая действующего чемпиона мира Дина Лиженя (2762) и других именитых шахматистов. Выше него находятся только Хикару Накамура из США (2789), Фабиано Каруана из США (2803) и многократный чемпион мира Магнус Карлсен из Норвегии (2830).
Он установил рекорд для шахматистов из Узбекистана: год назад он стал самым высокорейтинговым игроком, а теперь добрался и до лучшей четвёрки. До этого только Рустам Касымджанов доходил до 11-й строчки с пиковым рейтингом 2715.
Улучшить рейтинг узбекистанцу позволили выступления на командном чемпионате Германии по шахматам (Бундеслига) и победа на супертурнире — фестивале шахмат в Праге (Prague International Chess Festival).
Тренер по шахматам Георгий Шванов рассказывал для «Газеты.uz» об успехе Нодирбека Абдусатторова и возможностях, которые его ждут.