Shavkat Mirziyoyev juma kuni mahallalarda futbol infratuzilmasini rivojlantirishga bag‘ishlangan taqdimot bilan tanishdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Taqdimotni sport vaziri Adham Ikramov va Milliy olimpiya qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari, Futbol assotsiatsiyasi birinchi vitse-prezidenti Ravshan Ermatovlar olib bordi. Unda prezidentning huquqiy ekspertiza va kompleks tahlil qilish masalalari bo‘yicha maslahatchisi Bekzot Mavlonov ham ishtirok etdi.
Chapdan o‘ngga: Ravshan Ermatov, Adham Ikramov va Bekzot Mavlonov.Chapdan o‘ngga: Ravshan Ermatov, Adham Ikramov va Bekzot Mavlonov.
Davlat rahbariga mahallalarda futbol infratuzilmasini rivojlantirish va kengaytirishga oid rejalar taqdim etildi. Hisobotda futbol mamlakatdagi eng ommabop sport turi sifatida qayd etilgan.
Rejalarni mahallalarda amalga oshirish uchun “mavjud stadionlar va boshqa sport maydonchalaridan samarali foydalaniladi. Ular yo‘q joylarda davlat-xususiy sheriklik asosida shunday inshootlar quriladi”, deyiladi xabarda.
“Erkaklar va ayollarning turli yosh toifalari o‘rtasida mahalla terma jamoalari tuziladi. Iqtidorli yoshlar aniqlanib, professional futbol muassasalariga yo‘naltiriladi”, — ta’kidlanadi xabarda.
Bu borada mahalladagi yoshlar yetakchilariga O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining hududiy bo‘linmalari va sport maktablari ko‘maklashadi.
Ravshan Ermatov.Ravshan Ermatov.
Joriy yildan boshlab Angliya maktab futbol assotsiatsiyasi tajribasidan kelib chiqib, 8−11-sinf o‘quvchilari o‘rtasida maktab futboli yetakchisini tanlab olish tizimi joriy etiladi.
Shuningdek, 12−15 yoshli o‘smirlar o‘rtasida ikki bosqichli “Mahalla ligasi” hamda 16−30 yosh toifasi o‘rtasida uch bosqichli Davlat xavfsizlik xizmati kubogi musobaqalari tashkil etiladi.
“Bular mahallalardan boshlab futbol infratuzilmasini rivojlantirish, iqtidorli yoshlarni tanlash va qo‘llab-quvvatlash, milliy terma jamoalar uchun sifatli zaxira shakllantirishga xizmat qiladi”, — deyiladi xabarda.
Shavkat Mirziyoyev mazkur takliflarni ma’qullab, yoshlar o‘rtasida sport va do‘stlik muhitini mustahkamlash, musobaqalarni yuqori tashkiliy saviyada o‘tkazish bo‘yicha topshiriqlar berdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Fevral oyida “Gazeta.uz” yana poytaxtning Yunus Rajabiy mahallasi aholisining futbol maydoni va yashil hudud o‘rnida qurilishi rejalashtirilgan ma’muriy binoga qarshi uzoq davom etgan kurashi haqida yozgan edi. Toshkent futbol assotsiatsiyasi bolalar mashg‘ulot o‘tkazadigan joyni saqlab qolish tarafdori edi. Materialimizdan maydon himoyasiga O‘zXDP ham chiqqan.
Keyinroq “Gulzor” mahalla fuqarolar yig‘ini hududidagi bolalar futbol maydonchasi o‘rnida turar-joy binosi qurilishi boshlangani haqidagi nukusliklar murojaatini e’lon qilgan edik.
2021-yilda Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumanidagi “Mustaqillik” mahallasida ishlab chiqarish sexi qurish uchun futbol maydoni berilgani haqida ham yozgan edik.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в пятницу ознакомился с презентацией о развитии футбольной инфраструктуры в махаллях. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Презентацию представили министр спорта Адхам Икрамов и первый заместитель председателя Национального олимпийского комитета, первый вице-президент Ассоциации футбола Равшан Ирматов. В ней также участвовал советник президента по вопросам правовой экспертизы и комплексного анализа Бекзот Мавлонов.
Главе государства были представлены планы по развитию и расширению футбольной инфраструктуры в махаллях. В сообщении футбол назван самым популярным видом спорта в стране.
Для реализации планов в махаллях «будут эффективно использоваться существующие стадионы и другие спортивные площадки. Там, где их нет, такие объекты будут построены на основе государственно-частного партнёрства», говорится в сообщении.
«Будут создаваться мужские и женские сборные махаллей разных возрастных групп. Талантливые молодые игроки получат направление в профессиональные футбольные учреждения», — отмечается в сообщении.
В организации этой работы молодёжным лидерам в махаллях помогут региональные отделения Ассоциации футбола Узбекистана и спортивные школы.
Начиная с текущего года на основе опыта Ассоциации школьного футбола Англии будет внедрена система выборов футбольного лидера школы среди учащихся 8−11-х классов.
Кроме того, будет организована двухуровневая «Лига махаллей «среди подростков 12−15 лет и трехэтапный Кубок Службы государственной безопасности среди возрастной категории 16−30 лет.
«Эти мероприятия будут способствовать развитию футбольной инфраструктуры, отбору и поддержке талантливой молодёжи, формированию качественного резерва для национальных сборных», — отмечается в сообщении.
Шавкат Мирзиёев одобрил эти предложения и дал указания по укреплению атмосферы спорта и дружбы среди молодёжи и проведению соревнований на высоком организационном уровне, сообщила пресс-служба главы государства.
В феврале «Газета.uz» вновь писала о длительной борьбе жителей столичной махалли «Юнус Раджаби» против планируемого строительства офисного здания на месте футбольного поля и зелёной зоны. За сохранение площадки, где тренируются дети, выступала Ассоциация футбола Ташкента. После нашего материала в защиту площадки выступила Народно-демократическая партия Узбекистана.
Позже мы публиковали обращение жителей Нукуса, где в жилом массиве в махалле «Гулзар» на месте детской футбольной площадки начато строительство жилого дома.
В 2021 году мы также писали о махалле «Мустакиллик» Уртачирчикского района Ташкентской области, где футбольное поле было отдано под строительство производственного цеха.