26 октябрь куни Жиноят ишлари бўйича Самарқанд вилояти Каттақўрғон тумани суди Ўзбекистон президентининг оиласи ҳақидаги видеога ҳақоратли фикр билдиргани учун туманда яшовчи шахсга нисбатан ҳукм чиқарди. «Газета.uz» мазкур ҳукм билан танишиб чиқди.
Иш материалларига кўра, ёз фасли бошида 19 ёшли И.Д. Instagram ижтимоий тармоғида President family видеоси остида Шавкат Мирзиёев ҳақида изоҳ қолдирган. Суд экспертизаси унда президентни «ҳақоратлаш ва обрўсизлантириш» билан боғлиқ ҳаракатларни аниқлади.
Судланувчи ўз айбига тўлиқ иқрор бўлиб, дўстларининг маслаҳатидан сўнг изоҳини ўчириб ташлаганини айтди. Орадан вақт ўтиб, унга нисбатан жиноий иш қўзғатилганидан хабар топгач, 24 август куни ўз ихтиёри билан чет элдан Ўзбекистонга қайтган.
«У Шавкат Мирзиёев олиб бораётган сиёсатдан норози эмаслиги, шунчаки ёшлик қилиб, тушунмасдан ҳақоратли сўз ёзиб қўйганини айтди», — дейилади суд қарорида.
И.Д қилмишидан пушаймон бўлиб, суддан жазони енгиллаштиришни сўраган.
Судья Т.Алмаматов уни Жиноят кодексининг 158-моддаси 3-қисми (Ўзбекистон Республикаси президентини омма олдида ҳақоратлаш ёки унга туҳмат қилиш, шунингдек, матбуот ёки бошқа оммавий ахборот воситаларидан, телекоммуникация тармоқларидан ёки Интернет бутунжаҳон ахборот тармоғидан фойдаланган ҳолда уни ҳақоратлаш ёки унга туҳмат қилиш)назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбли деб топди. Йигитга нисбатан 2 йилу 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
Суд, шунингдек, dilshod_oke9377 Instagram саҳифасини блоклашни буюрди ва бу вазифани Рақамли технологиялар вазирлигига юклади.
«Газета.uz» мазкур модда бўйича 10 га яқин суд қарорини ўрганиб чиқди, унга кўра, судланувчиларнинг эркинликлари чекланган. Шундай қилиб, бу кўп ойлардан буён президентни ҳақорат қилгани учун қамоқ жазосига ҳукм қилган биринчи суд қарори саналади.
Эслатиб ўтамиз, 2021 йил март ойида Жиноят кодекси телекоммуникация тармоқлари ёки интернетдан фойдаланган ҳолда президентни оммавий ҳақоратлаш ёки туҳмат қилиш учун жавобгарликни белгиловчи модда билан тўлдирилган.

Каттакурганский районный суд по уголовным делам Самаркандской области 26 октября вынес приговор в отношении жителя района за оскорбительный комментарий к видео о семье президента Узбекистана. «Газета.uz» изучила приговор.
Согласно материалам дела, в начале лета 19-летний И. Д. оставил комментарий о президенте Шавкате Мирзиёеве под видео President family в социальной сети Instagram. Судебная экспертиза выявила в публикации действия, связанные «с оскорблением и дискредитацией» президента.
Подсудимый полностью признал вину и рассказал, что после совета знакомых удалил свой комментарий. Спустя некоторое время он узнал, что против него возбуждено уголовное дело, он добровольно вернулся в Узбекистан 24 августа.
«Он заявил, что не выступает против политики, проводимой Шавкатом Мирзиёевым, а просто из-за своей молодости и непонимания написал оскорбительные слова о президенте», — говорится в решении суда.
И. Д. раскаялся в содеянном и попросил суд смягчить наказание.
Судья Т. Алмаматов признал его виновным по части 3 статьи 158 Уголовного кодекса (публичное оскорбление или клевета в отношении президента Узбекистана, а равно с использованием печати или иных СМИ, интернета / наказывается исправительными работами до 3 лет или ограничением свободы от 2 до 5 лет либо лишением свободы до 5 лет) и приговорил его к 2 годам 6 месяцам лишения свободы.
Суд также постановил заблокировать страницу dilshod_oke9377 в Instagram и возложил эту задачу на Министерство цифровых технологий.
«Газета.uz» изучила около 10 судебных решений по этой статье, по которым подсудимые получали ограничение свободы. Таким образом, это первое за многие месяцы решение суда о тюремном сроке за оскорбление президента.
Напомним, в марте 2021 года Уголовный кодекс дополнен нормой, устанавливающей ответственность за публичное оскорбление или клевету в отношении президента с использованием сетей телекоммуникаций или интернета.