Шавкат Мирзиёев 28 март куни Хитойнинг Шинжон-Уйғур автоном райони (ШУАР) халқ ҳукумати раиси Эркин Туниязни қабул қилди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Учрашувда ҳамкорликнинг устувор йўналишлари, жумладан, Ўзбекистон ҳудудлари ва ШУАР ўртасидаги амалий алоқаларни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Бугунги кунда Хитойнинг ушбу минтақаси икки мамлакат ўртасидаги ўзаро савдонинг қарийб 10 фоизини ташкил қилади ва бу кўрсаткич ўсиб бормоқда, дейилади хабарда.
хитой, шинжон-уйғур автоном райони, шуар, шавкат мирзиёев, эркин тунияз
Ўзбекистон компаниялари билан инвестиция лойиҳалари портфели 3,5 миллиард долларни ташкил этади. Бу «яшил» энергетика ва электротехника саноати, қурилиш тармоғи ва янги турдаги қурилиш материалларини ишлаб чиқариш, металлургия, инфратузилмани модернизация қилиш ва бошқа йўналишларни қамраб олади.
Шавкат Мирзиёев ШУАР билан ҳамкорликни ошириш, қўшма лойиҳаларни жадаллаштириш муҳимлигини таъкидлади. Инновацион технологиялар, қишлоқ ва сув хўжалиги, транспорт ва логистика, банк-молия сектори, таълим, анъанавий тиббиёт устувор йўналишлар ҳисобланади.
Музокараларда Ўзбекистоннинг ҳар йили Урумчи шаҳрида ўтказиладиган «Экспо Хитой-Евросиё» кўргазмасида иштирок этиши, гуманитар ва туризм алоқаларини ривожлантириш ҳамда «Ўзбекистон-Қирғизистон-Хитой» темирйўли қурилиши лойиҳасини илгари суриш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Шу куни бош вазир Абдулла Арипов ҳам Эркин Туниёз билан музокаралар ўтказди, деб хабар қилди унинг матбуот хизмати.
Томонлар ҳамкорликни кенгайтириш, хусусан, инвестициявий, саноат кооперацияси, энергетика, транспорт ва логистика, қишлоқ хўжалиги, таълим, туризм ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 28 марта принял председателя народного правительства Синьцзян-Уйгурского автономного района (СУАР) Китая Эркина Тунияза. Об этом сообщила пресс-служба президента.
На встрече были рассмотрены приоритетные направления сотрудничества, включая развитие практического взаимодействия регионов Узбекистана с СУАР.
Сегодня на этот регион Китая приходится порядка 10% взаимной торговли между двумя странами, и этот показатель растёт, говорится в сообщении.
Портфель инвестиционных проектов с компаниями из СУАР составляет 3,5 млрд долларов США. Он охватывает такие направления, как «зелёная» энергетика и электротехническая отрасль, строительный сектор и производство новых видов стройматериалов, металлургия, модернизация инфраструктуры и другие.
Шавкат Мирзиёев отметил важность наращивания сотрудничества с СУАР и ускорения совместных проектов. Приоритетными сферами названы инновационные технологии, сельское и водное хозяйство, транспорт и логистика, банковско-финансовый сектор, образование и традиционная медицина.
На переговорах также обсуждалось участие Узбекистана в выставке «Экспо Китай-Евразия», ежегодно проводимой в Урумчи, развитие гуманитарных и туристических связей и продвижение проекта строительства железной дороги Узбекистан-Кыргызстан-Китай.
Переговоры с Эркином Туниязом в этот день также провёл премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов, сообщила его пресс-служба.
Стороны обсудили расширение сотрудничества, особенно в сферах инвестиций, промышленной кооперации, энергетики, транспорта и логистики, сельского хозяйства, образования, туризма и других.