BYD компанияси Ўзбекистон ҳукуматидан электромобилларнинг мамлакатга тартибсиз импортини чеклашни сўради. Бу президентнинг 18 мартдаги Ўзбекистонда электромобиллар ва гибрид автомобиллар ҳамда уларнинг бутловчи қисмларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича инвестиция битимини тасдиқлаш тўғрисидаги қарорида қайд этилган («Газета.uz»да мавжуд).
Ҳужжатда айтилишича, инвестор (BYD) ҳукуматга маҳаллий иқлим ва йўл шароитларига мослашмаган, шунингдек, расмий кафолатга эга бўлмаган электромобилларнинг тартибсиз импортини чеклаш бўйича мурожаат қилган.
Президент Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳамда «Ўзавтосаноат» акциядорлик жамиятига рақобат тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари, шунингдек, Жаҳон савдо ташкилоти тамойилларидан келиб чиқиб 2024 йил 1 июлга қадар Вазирлар Маҳкамасига BYD бренди остидаги электромобиль ва гибрид автомобиллар импортини тартибга солиш бўйича инвестор талабини амалга оширишга қаратилган таклифлар киритиш топшириғини берди.
Эслатиб ўтамиз, «Ўзавтосаноат» ва Хитойнинг BYD Auto компанияси 2023 йил январь ойида мос равишда 60 фоиз ва 40 фоиз улуш билан электромобиллар ишлаб чиқариш бўйича «BYD Uzbekistan Factory» қўшма корхонасини ташкил қилганди. Унинг устав капитали — 55 млрд сўм.
Президент январь ойида Хитойга давлат ташрифи доирасида BYD компаниясининг бош қароргоҳида бўлиб, ушбу компания билан ҳамкорликда Жиззах вилоятида гибрид ва электромобилларни йиғиш лойиҳасини ишга туширганди. Учрашувда томонлар яқин келажакда ишлаб чиқариш қувватини 500 минг донага етказишга келишиб олди. Президент, шунингдек, компаниянинг Ўзбекистонда BYD электробусларини йиғишни бошлаш режасини ҳам қўллаб-қувватлаган.
Шавкат Мирзиёев, шунингдек, электромобиллар соҳасидаги лойиҳаларни жадаллаштириш, Хитойнинг BYD компанияси билан электромобиллар учун бутловчи қисмларни маҳаллийлаштиришни йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берганди.
Декабрь ойи охирида «Газета.uz» ҳукумат қарори лойиҳаси ишлаб чиқилгани, унга кўра, автомобиллар ва электромобилларни олиб кириш қоидаларини кучайтириш режалаштирилгани ҳақида хабар берган. Хусусан, 2024 йилдан бошлаб жисмоний шахсларга тижорий мақсадда автомобиль олиб киришни тақиқлаш кўзда тутилганди. Бундан ташқари, янги хорижий автомобилларни фақат расмий дилерлар орқали сотиш тартибини тиклаш таклиф этилганди. Мазкур ҳужжат қабул қилинмаган.

Компания BYD попросила правительство Узбекистана ограничить «неупорядоченный» импорт электромобилей в страну. Об этом говорится в постановлении президента от 18 марта об утверждении инвестиционного договора по организации производства электрических и гибридных транспортных средств и их комплектующих частей в Узбекистане (есть у «Газеты.uz»).
В документе отмечается, что инвестор (BYD) обратился к правительству об «ограничении неупорядоченного импорта электромобилей, не соответствующих местным климатическим и дорожным условиям, а также не имеющих официальной гарантии».
Президент поручил Министерству экономики и финансов, Министерству инвестиций, промышленности и торговли и компании «Узавтосаноат» до 1 июля внести в Кабинет министров предложения, направленные на реализацию требования инвестора по урегулированию импорта электромобилей и гибридных автомобилей под брендом BYD на основании действующего законодательства, в том числе актов законодательства о конкуренции, а также принципов Всемирной торговой организации.
Напомним, «Узавтосаноат» и BYD Europe B. V. (Нидерланды) создали совместное предприятие BYD Uzbekistan Factory по выпуску электромобилей с долями 60% и 40% соответственно. Уставной капитал составляет 55 млрд сумов.
В рамках государственного визита в Китай в январе президент посетил штаб-квартиру компании BYD и совместно с этой компанией запустил в Джизакской области проект по сборке гибридных и электромобилей. На встрече стороны договорились довести производственную мощность до 500 тысяч единиц в ближайшей перспективе. Президент также поддержал планы компании по началу сборки электробусов BYD в Узбекистане.
Шавкат Мирзиёев также поручил ускорить проекты в электромобильной отрасли, а также наладить с китайской BYD локализацию комплектующих для электромобилей.
В конце декабря «Газета.uz» сообщала о разработке проекта постановления правительства, согласно которому планировалось ужесточить правила ввоза автомобилей и электромобилей. В частности, с 2024 года физлицам хотели запретить завоз машин в коммерческих целях. Кроме того, предлагалось вернуть порядок продажи новых иномарок только через официальных дилеров. Документ не был принят.