BYD компанияси Ўзбекистон ҳукуматидан электромобилларнинг мамлакатга тартибсиз импортини чеклашни сўради. Бу президентнинг 18 мартдаги Ўзбекистонда электромобиллар ва гибрид автомобиллар ҳамда уларнинг бутловчи қисмларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича инвестиция битимини тасдиқлаш тўғрисидаги қарорида қайд этилган («Газета.uz»да мавжуд).
Ҳужжатда айтилишича, инвестор (BYD) ҳукуматга маҳаллий иқлим ва йўл шароитларига мослашмаган, шунингдек, расмий кафолатга эга бўлмаган электромобилларнинг тартибсиз импортини чеклаш бўйича мурожаат қилган.
Президент Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳамда «Ўзавтосаноат» акциядорлик жамиятига рақобат тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари, шунингдек, Жаҳон савдо ташкилоти тамойилларидан келиб чиқиб 2024 йил 1 июлга қадар Вазирлар Маҳкамасига BYD бренди остидаги электромобиль ва гибрид автомобиллар импортини тартибга солиш бўйича инвестор талабини амалга оширишга қаратилган таклифлар киритиш топшириғини берди.
Эслатиб ўтамиз, «Ўзавтосаноат» ва Хитойнинг BYD Auto компанияси 2023 йил январь ойида мос равишда 60 фоиз ва 40 фоиз улуш билан электромобиллар ишлаб чиқариш бўйича «BYD Uzbekistan Factory» қўшма корхонасини ташкил қилганди. Унинг устав капитали — 55 млрд сўм.
Президент январь ойида Хитойга давлат ташрифи доирасида BYD компаниясининг бош қароргоҳида бўлиб, ушбу компания билан ҳамкорликда Жиззах вилоятида гибрид ва электромобилларни йиғиш лойиҳасини ишга туширганди. Учрашувда томонлар яқин келажакда ишлаб чиқариш қувватини 500 минг донага етказишга келишиб олди. Президент, шунингдек, компаниянинг Ўзбекистонда BYD электробусларини йиғишни бошлаш режасини ҳам қўллаб-қувватлаган.
Шавкат Мирзиёев, шунингдек, электромобиллар соҳасидаги лойиҳаларни жадаллаштириш, Хитойнинг BYD компанияси билан электромобиллар учун бутловчи қисмларни маҳаллийлаштиришни йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берганди.
Декабрь ойи охирида «Газета.uz» ҳукумат қарори лойиҳаси ишлаб чиқилгани, унга кўра, автомобиллар ва электромобилларни олиб кириш қоидаларини кучайтириш режалаштирилгани ҳақида хабар берган. Хусусан, 2024 йилдан бошлаб жисмоний шахсларга тижорий мақсадда автомобиль олиб киришни тақиқлаш кўзда тутилганди. Бундан ташқари, янги хорижий автомобилларни фақат расмий дилерлар орқали сотиш тартибини тиклаш таклиф этилганди. Мазкур ҳужжат қабул қилинмаган.

BYD has appealed to the government of Uzbekistan asking to limit “disordered” import of electric cars into the country, according to the presidential decree dated March 18, approving the investment agreement for the establishment of electric and hybrid vehicle production and their components in Uzbekistan.
The decree notes the request of BYD, the investor, to the government to “limit the disordered import of electric vehicles that are unsuitable for the local climate and road conditions and lack official warranty”.
The president directed the Ministry of Economy and Finance, the Ministry of Investment, Industry and Trade as well as Uzavtosanoat to submit proposals to the Cabinet of Ministers by July 1. These proposals are aimed at implementing the investor’s request to regulate the import of electric and hybrid cars bearing the BYD brand in accordance with the current legislation, including competition law and principles of the World Trade Organization.
Reminding that Uzavtosanoat and BYD Europe B. V. (Netherlands) established a joint venture BYD Uzbekistan Factory to produce electric cars, with shares of 60% and 40% respectively. The authorized capital constitutes 55 billion soums (approximately $4.4 million, according to the CBU rates as of March 19).
During his state visit to China in January, the president visited BYD headquarters and, together with the company, launched a project to assemble hybrid and electric cars in the Jizzakh region. At the meeting, the parties agreed to increase production capacity to 500,000 units in the near future. The president also supported the company’s plans to start assembling BYD electric buses in Uzbekistan.
Shavkat Mirziyoyev also directed to accelerate projects in the electric car industry, as well as to localize components for electric cars with Chinese BYD.
In late December, Gazeta.uz reported on the development of a draft government decree, which aimed to tighten the rules for importing cars and electric vehicles. Specifically, it proposed banning individuals from importing cars for commercial purposes from 2024. Additionally, it suggested returning the practice of selling new foreign cars exclusively through authorized dealers. However, the document was not adopted.