Шавкат Мирзиёев 15 март куни Қозоғистон бош вазири Олжас Бектенов бошчилигидаги ҳукумат делегациясини қабул қилди, деб хабар берди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Президент Олжас Бектеновни яқинда Қозоғистон ҳукумати раҳбари этиб тайинлангани билан табриклаб, фаолиятига муваффақият тилади.
товар айирбошлаш, қозоғистон
Учрашувда Ўзбекистон-Қозоғистон ҳамкорлигини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Хусусан, бўлажак қўшма тадбирларга тайёргарлик кўриш доирасида ҳамкорликнинг янги кун тартибини шакллантиришга эътибор қаратилди.
Шу жумладан, ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш жараёнида ваколатли вазирлар бошчилигидаги ишчи гуруҳ доирасида тўсиқларни бартараф этиш ва келишилган чораларни кўриш зарурлиги таъкидланди.
Икки давлат стратегик шериклигининг асосий йўналишлари бўлган саноат, транспорт ва логистика соҳаларида ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Устувор тармоқлардаги инвестиция дастурларининг янги портфелини ҳамда транспорт ва энергетика соҳасидаги минтақавий аҳамиятга эга инфратузилмавий лойиҳаларни фаол илгари суриш мақсадга мувофиқлиги қайд этилди.
Президент Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни тубдан кенгайтириш мақсадида ҳукуматлар даражасида яқин ва тизимли алоқаларни давом эттириш муҳимлигини таъкидлади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 15 марта принял правительственную делегацию Казахстана во главе с премьер-министром Олжасом Бектеновым, сообщила пресс-служба главы государства.
Шавкат Мирзиёев поздравил Олжаса Бектенова с недавним назначением на пост главы правительства Казахстана и пожелал успехов в работе.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы расширения узбекско-казахстанского сотрудничества. В частности, внимание было уделено формированию новой повестки взаимодействия в рамках подготовки к предстоящим совместным мероприятиям на высшем уровне.
Подчёркнута необходимость устранения барьеров и принятия согласованных мер по наращиванию объёмов взаимного товарооборота, в том числе в ходе деятельности рабочей группы, возглавляемой уполномоченными министрами.
Были также обсуждены вопросы углубления кооперации в промышленности, транспорте и логистике, являющимися ключевыми направлениями в стратегическом партнёрстве двух государств.
Отмечена целесообразность активного продвижения нового портфеля инвестиционных программ в приоритетных отраслях и инфраструктурных проектов регионального значения в области транспорта и энергетики.
Президент Узбекистана подчеркнул важность продолжения тесных и системных контактов на уровне правительств в целях кардинального расширения взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном.