Президент Шавкат Мирзиёев 16 февраль куни Хонобод шаҳрида Андижон вилоятини иқтисодий-ижтимоий ривожлантириш масалалари муҳокамаси бўйича йиғилиш ўтказди.
Қайд этилишича, 2024 йил Андижонда 190 та кўп қаватли уй-жой қурилиб, 7 мингта оила янги хонадон билан таъминланиши, Асака туманида «Янги Ўзбекистон» массиви барпо этилади. Андижон, Асака ва Шаҳрихон шаҳарларида урбанизация дастури амалга оширилади, аҳолиси 100 мингдан ошадиган Асака ва Шаҳрихон шаҳарлари вилоят бўйсунувига ўтказилади.
Ушбу ҳудуддаги ипотека дастури учун қўшимча 100 миллион доллар ажратилади.
Бундан ташқари, маҳаллаларни обод қилиш ва кўкаламзорлаштириш бўйича Андижон тажрибаси яратилади. Уларни мева-сабзавот, чорвачилик, ҳунармандчилик, касаначилик, саноат, савдо ва хизматга чуқур ихтисослаштириш бўйича дастур амалга оширилади. Бу мақсадларга 850 млрд сўм кредит ресурслари ва 50 млрд сўм субсидия ажратилади.
Транспорт хизматларини яхшилаш мақсадида Хонободдан Асакагача поезд қатновини йўлга қўйиш, Андижондан юртимизнинг бошқа шаҳарларига поезд ва автобус қатновини кўпайтириш режалаштирилди.
Кичик ва микро ГЭСлар қуриш, электр тармоқлари ва йўлларни таъмирлаш бўйича топшириқлар берилди. Вилоятда 35 та трансформатор катта юклама билан ишлаётгани, Бўстон ва Улуғнор туманларида электр таъминотидаги узилишлар кўпайгани кўрсатиб ўтилди.
Шу боис, Хитой компаниялари билан ҳамкорликда Асакада 150 мегаватт, келаси йили 100 мегаватт электр сақлаш тизимини ишга тушириш режалаштирилган, Андижон туманида жами қуввати 400 мегаватт бўлган қуёш станциялари қурилиши бошланади.
Президент икки йилда 3 та кичик ва микро ГЭС қурилишини якунлаш, ҳиндистонлик ҳамкорлар билан «Шаҳрихонсой» каналида кинетик турбинали 2 та микро ГЭСни ишга тушириш муҳимлигини таъкидлади.
Андижонда 4,5 минг километр янги йўл қуриш бўйича уч йиллик дастур қабул қилинган. Мавжуд 700 километр йўл бўйини 10 йилгача аҳолига бўлиб бериб, дарахт экиш зарурлиги айтилди.
Андижон аэропортини хусусий шериклик асосида модернизaция қилиш ва бошқарувга бериш ишлари олиб борилмоқда.
Давлат раҳбари «Хонобод-Андижон» марказий сув қувури иккинчи тармоғини қуришни жадаллаштириш, 8 та туманда ичимлик суви таъминотини яхшилашга халқаро ҳамкорларни жалб қилиш муҳимлигини қайд этди.
Андижон туманида органик чиқиндидан 100 минг тонна ўғит чиқарадиган завод қурилиши, Асакада чиқиндини қайта ишлаб, йилига 2 млн киловатт соат электр ишлаб чиқариш лойиҳалари амалга оширилиши белгиланди.
Шунингдек, 1 минг 760 та қудуқ атрофидаги бўш ерларга 50 мегаваттли қуёш панеллари ўрнатиб, ичимлик суви таннархини пасайтириш таклифи маъқулланди.
Маълум қилинишича, вилоятда ишсизлик даражаси 7 фоизга тушган. Аҳолининг тадбиркорликдан олаётган даромади 1,5 бараварга ошган. 225 минг аҳоли ўзини ўзи банд қилган.
Бироқ Шавкат Мирзиёев бу кўрсаткичлар ҳали етарли эмаслигини, яна 400 минг аҳолини камбағалликдан олиб чиқиш зарурлигини таъкидлади. Шу мақсадда улар касб-ҳунарга ўқитилади, имтиёзли кредитлар берилиб, тадбиркорликка жалб этилади. Хитой тажрибаси асосида маҳаллалар четида иссиқхоналар ташкил этилиб, эҳтиёжманд оилаларга бўлиб берилади. Ёшлар ахборот технологиялари ва хорижий тилларга қўшимча ўқитилади.
Мутасаддиларга 335 минг аҳолини ишли қилиш, тадбиркорлик лойиҳаларига 8 триллион сўм кредит бериш, аҳолини кичик бизнесга кенг жалб қилиш орқали Хўжаобод, Шаҳрихон, Булоқбоши туманларида камбағалликдан холи ҳудудга айлантириш намунасини яратиш топширилди.
Президент Германия, Канада, Корея, Япониядан ишчиларга буюртма бор, номзодлар учун асосий талаб, бу — тил билиш эканини қайд этди. Лекин Андижонда чет тилини яхши биладиган 1,5 мингга яқин ёшлар бор, холос.
Шу муносабат билан хориждаги иш берувчилар талаби асосида 5 минг ёшларни давлат ва хусусий марказларда касб ва тилга ўқитиш, 1 минг нафар ўрта тиббиёт ходимини Германияга мақсадли тайёрлаш муҳимлиги қайд этилди.
Иқтисодиёт ва молия, Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирликларига чет тили сертификати олган ёшларга ўқиш харажатини 50 фоизгача қоплашни йўлга қўйиш, немис ва француз тили бўйича Б-2 сертификатини олган ҳар бир ўқувчи учун хусусий ўқув марказларини субсидиялаш тартибини жорий этиш топширилди.
Рақамлаштириш вазирлигига вилоят IT экспортини 50 миллион долларга етказиб, камида 1 минг нафар дастурчига халқаро бозорга чиқишга кўмаклашиш вазифаси қўйилди.
Андижонда автомобилсозлик соҳасида 12 та йирик ва 160 дан ортиқ маҳаллий корхона бор. Уларда 17 минг аҳоли банд. Буни янада ошириш учун эҳтиёт ва бутловчи қисмларни кооперация асосида маҳаллаларда ишлаб чиқариш кенгайтирилади.
Булоқбошида керамик плита, Марҳамат ва Балиқчида чинни буюмлар корхоналари ташкил этилади. Қайд этилишича, қўшни давлатларда 500 млн долларлик чинни бозори бор.
Вилоятда ип-калавани қайта ишлаш даражасини 100 фоизга етказиш имконияти борлиги қайд этилди. Бу йил 150 млн долларлик бўяш ва тайёр кийим ишлаб чиқариш лойиҳалари якунланиб, 6 мингта иш ўрни яратилади. Тўқимачилик корхоналарига Италиядан дизайнерлар олиб келинади.
Президент Андижонда мебелчиликни драйверга айлантириш зарурлигини таъкидлади. 2023 йилда 1 трлн сўмлик мебель ишлаб чиқарилиб, ярми экспорт қилинди. Шу боис, Олтинкўл туманида 16 гектар майдонда «Мебелсозлик комплекси» барпо этилади. Комплексни қуриш ва лойиҳаларга 50 млрд сўм йўналтирилади.
Бундан ташқари, Хитой ва Венгриядаги фармацевтика компаниялари Андижонга келиб, ишлаб чиқаришни ташкил қилишга катта қизиқиш билдирмоқда. Мутасаддиларга ушбу мамлакатларнинг йирик компаниялари билан келишувга эришиб, мураккаб таркибли дори ва тиббий буюм ишлаб чиқариш лойиҳаларини амалга ошириш чораларини кўриш топширилди.
Андижон вилояти билан Хитой ишбилармонлари ўртасида 3 млрд долларлик келишувларга эришилган. Унинг 1 млрд долларини шу йилнинг ўзида жалб этиш мумкин. Шу мақсадда Андижон туманида 218 гектарда «Ипак йўли» эркин иқтисодий зонаси ташкил қилинади.
Инвесторларга эркин иқтисодий зоналар учун белгиланган барча солиқ ва божхона имтиёзлари берилади. Шунингдек, саноат зоналардаги бўш ерларга 300 млн долларлик лойиҳалар жойлаштирилади.
Мутасаддилар жорий йилда 2,5 млрд доллар хорижий инвестиция олиб келиб, 45 мингта иш ўрни яратиш, 1 млрд доллар экспортга таъминлаш режаларини баён қилди.
Андижон туманида Миср тажрибаси асосида ишлаб чиқариш ва савдо марказини бир жойда жамлаган Заргарлик махсус зонаси ташкил этилиши белгиланди. Андижон шаҳрида Давлат асиллик палатаси филиали очилади.
Таъкидланишича, замонавий меҳмонхоналар ва туризм марказларини барпо қилиб, 20 минг кишининг бандлигини таъминлаш имкони бор.
Қишлоқ хўжалигидаги асосий вазифа ҳосилдорликни ошириш, экспортни кўпайтириш ва саноатлаштириш бўлади. Шу мақсадда пахтачиликда 80 центнергача ҳосил берадиган, тола чиқими 45 фоизгача бўлган Хитой нави экилади.
10 минг гектарда томчилатиб суғоришни жорий қилиниб, яна 20 минг гектар лазерли текисланади. «Туямўйин», «Миян», «Чинободсой», «Қадим», «Қатортол», «Пахтаобод» каналлари бетонланади.
Мева-сабзавот етиштириш учун оилавий тадбиркорлик доирасида 100 млн сўмгача гаровсиз кредит ажратилади, қурилмалар харид қилишга субсидия берилади, сердаромад экинлар уруғи ва кўчати харажатининг 30 фоизи қопланади.
Озиқ-овқат саноатига хорижий брендлар жалб этилади. Андижон туманида йирик агрологистика маркази қурилади. Дарё ва зовурлар, уларнинг атрофи тадбиркорларга ижарага берилиб, парранда ва балиқ боқиш йўлга қўйилади. Марҳаматдаги пиллачилик кластери Андижоннинг ҳамма туманларига намуна бўлди. Йўл бўйлари, дала, боғ ва ток четлари аҳолига бўлиб берилиб, 20 млн тут экилади.
Ижтимоий соҳалар таҳлил қилинар экан, аввало, мактаб таълими сифатини оширишга эътибор қаратилди. Шу мақсадда 10−11 синф ўқувчиларига аниқ, табиий ва чет тили фанларидан бирини чуқур ўрганиш ёки ишчи ва IT касбларга ўқиш имкони яратилади. Бунинг учун мактабларда устахоналар ташкил этилиб, амалий машғулотни тадбиркорлар ўтказади.
Асака агротехнология техникуми билан Андижон қишлоқ хўжалиги институти ўртасида «2+2» дастури жорий қилинади. Андижон иқтисодиёт ва қурилиш институтида бошқарув ва ўқитиш методикалари янгиланади.
Вилоят шифохоналарини ривожлантириб, кардио, эндо ва микрохирургия йўналишида тиббий хизматлар экспортини 2 баробар ошириш мумкинлиги қайд этилди. Андижон шаҳридаги бир-бирига яқин жойлашган 8 та шифохонани кластер усулида бирлаштириш, Тиббиёт институти клиникаси негизида кўп тармоқли тиббиёт маркази ташкил қилиш бўйича таклифлар билдирилди.
Президент йиғилиш улуғ шоир Заҳириддин Муҳаммад Бобур туғилган кунида бўлиб ўтаётганига эътибор қаратиб, бу билан андижонликларни табриклади. Андижон шаҳридаги Бобур номидаги маданият ва истироҳат боғи янги ғоявий концепция асосида қайта қурилиши маълум қилинди.
Давлат раҳбари Андижон шаҳридаги санъат мактабига ўзбек қўшиқчилигига беқиёс ҳисса қўшган, Ўзбекистон ва Тожикистон халқ артисти Шерали Жўраев номини беришни таклиф қилди. У Мусиқа ва санъат коллежига айлантирилиб, грант асосида янги истеъдод эгалари тарбияланади.

Президент Шавкат Мирзиёев 16 февраля в Ханабаде провёл совещание по вопросам экономического и социального развития Андижанской области.
В этом году в Андижане намечено построить 190 многоэтажных домов, обеспечить новым жильём 7000 семей, возвести в Асакинском районе массив «Новый Узбекистан». В Андижане, Асаке и Шахрихане будут реализованы программы урбанизации, города Асака и Шахрихан с населением свыше 100 тысяч человек будут переданы в подчинение области.
Для ипотечной программы в этом регионе дополнительно выделят 100 млн долларов.
андижанская область, шавкат мирзиёев
Кроме того, планируется создать опыт Андижана по благоустройству и озеленению махаллей. Они будут глубоко специализироваться на выращивании фруктов и овощей, животноводстве, ремесленничестве, надомничестве, промышленности, торговле и услугах. На эти цели будут выделены 850 млрд сумов кредитных ресурсов и 50 млрд сумов субсидий.
Для улучшения транспортных услуг будет запущено железнодорожное сообщение от Ханабада до Асаки, в два раза увеличено количество поездов и автобусов из Андижана в другие города страны.
Даны поручения по строительству малых и микро-ГЭС, ремонту электросетей и дорог. Сообщается, что 35 трансформаторов в провинции работают с большой нагрузкой, больше перебоев в электроснабжении наблюдается в Бустонском и Улугнорском районах.
Также в сотрудничестве с китайскими компаниями планируется запустить систему хранения электроэнергии мощностью 150 МВт, а в 2025 году году — 100 МВт, а в Андижанском районе начнётся строительство солнечных станций общей мощностью 400 МВт.
Президент подчеркнул важность завершения в течение двух лет строительства 3 малых и микро-ГЭС и запуска 2 микро-ГЭС с кинетическими турбинами на канале «Шахрихансой» с индийскими партнёрами.
В Андижане принята трёхлетняя программа строительства 4500 км новых дорог. Планируется выделить населению обочины 700 км дорог сроком до 10 лет для посадки деревьев.
Продолжается работа по модернизации и передачи в управление Андижанского аэропорта на основе ГЧП.
Президент отметил важность ускорения строительства второй ветки центрального водопровода «Ханабад-Андижан», а также привлечения международных партнёров для улучшения питьевого водоснабжения в 8 районах.
Решено построить завод по производству 100 тысяч тонн удобрений из органических отходов в Андижанском районе, проекты по переработке мусора и производству электроэнергии мощностью 2 млн кВт·ч в Асаке.
Кроме того, одобрено предложение снизить стоимость питьевой воды за счёт установки солнечных батарей мощностью 50 МВт на пустующих землях вокруг 1760 скважин.
Сообщается, что уровень безработицы в области снизился с 9,1% до 7%, а доходы населения от предпринимательства увеличились в 1,5 раза. 225 тысяч человек стали самозанятыми.
Однако, как отметил Шавкат Мирзиёев, необходимо вывести из бедности ещё 400 тысяч человек, обеспечить занятость выпускников школ. Для этого они будут обучаться профессиям, обеспечиваться льготными кредитами и привлекаться к предпринимательству. На основе китайского опыта на окраинах махаллей будут создаваться теплицы, которые будут предоставлены нуждающимся семьям. Молодёжь будет дополнительно обучаться информационным технологиям и иностранным языкам.
Чиновникам поручено создать пример районов, свободных от бедности, в Ходжаабадском, Шахриханском и Булакбашинском районах за счёт трудоустройства 335 тысяч жителей, предоставления кредитов в размере 8 трлн сумов на бизнес-проекты и вовлечения жителей в малый бизнес.
Президент отметил, что есть спрос на узбекистанских работников в Германии, Канаде, Корее, Японии, главное требование к кандидатам — знание языков. Но в Андижане только у почти 1500 молодых людей есть сертификаты о владении иностранными языками.
В связи с этим отмечена важность профессиональной и языковой подготовки 5000 молодых людей в государственных и частных центрах для трудоустройства в Германии, а также целевой подготовки 1000 средних медицинских работников по требованию иностранных работодателей.
Министерствам экономики и финансов, по борьбе с бедностью и занятости поручено внедрить компенсацию до 50% стоимости обучения для молодёжи, получившей сертификат по иностранному языку, а также ввести порядок субсидирования частных учебных центров для каждого студента, получившего сертификат по немецкому и французскому языкам (сертификат B-2).
Перед Министерством цифровых технологий была поставлена задача обеспечить региональный экспорт ИТ-технологий на сумму 50 млн долларов и помочь не менее 1000 программистам выйти на международный рынок.
В Андижане работают 12 крупных и более 160 местных предприятий автомобилестроения. На них занято 17 тысяч человек. Для дальнейшего увеличения числа рабочих мест будет расширено производство запасных частей и комплектующих на кооперативной основе в махаллях.
В Булакбаши будет организовано производство керамической плитки, в Мархамате и Балыкчи — производство фарфоровых изделий. Отмечается, что рынок фарфора в соседних странах оценивается в 500 млн долларов.
В области есть возможность довести уровень переработки хлопка до 100%. В этом году будут завершены проекты по покраске и пошиву готовой одежды на сумму 150 млн долларов с созданием 6000 рабочих мест. В текстильные предприятия будут привлечены дизайнеры из Италии.
Президент подчеркнул необходимость превратить в «драйвер» мебельную отрасль в Андижане. В 2023 году в регионе произведено мебельной продукции на 1 трлн сумов, половина из которой отправилась на экспорт. Поэтому в Алтынкульском районе на площади 16 га будет создан комплекс по производству мебели. Для этого будет выделено 50 млрд сумов.
Кроме того, планируется реализовать 7 проектов по выпуску лекарств сложного состава и медицинских изделий с учётом интереса инвесторов из Китая и Венгрии. Совместно с высшим учебным заведением будет создан фармацевтический кластер.
Между Андижанской областью и китайскими инвесторами достигнуты соглашения на сумму 3 млрд долларов. Один миллиард долларов можно привлечь уже в этом году, сказал президент. С этой целью в Андижанском районе на площади 218 гектаров будет создана свободная экономическая зона «Шёлковый путь».
Инвесторам будут предоставлены все налоговые и таможенные льготы, предусмотренные для свободных экономических зон. Кроме того, на свободных участках промышленных зон будут размещены проекты на сумму 300 млн долларов.
Ответственные лица доложили о планах привлечь в текущем году 2,5 млрд долларов иностранных инвестиций, создать 45 тысяч рабочих мест, обеспечить экспорт на сумму 1 млрд долларов.
На основе опыта Египта решено создать в Андижанском районе «специальную ювелирную зону», которая сосредоточит в одном месте производственно-торговый центр. В Андижане откроется филиал Государственной пробирной палаты.
Как отмечается, создание современных отелей и туристических центров позволит обеспечить занятость 20 тысяч человек. Сейчас 90% гостиниц находится в Андижане.
Основной задачей в сельском хозяйстве будет увеличение урожайности, расширение экспорта и индустриализация. С этой целью в хлопководстве будут высаживаться сорта хлопка из Китая, дающие до 80 центнеров урожая с гектара и с выходом волокна до 45 процентов.
10 тысяч гектаров будут охвачены капельным орошением, ещё 20 тысяч гектаров будут выровнены лазерным методом. Каналы «Туямуйин», «Миян», «Чинободсой», «Кадим», «Катортол», «Пахтаобод» будут бетонированы.
Для выращивания фруктов и овощей в рамках семейного предпринимательства будут выделены беззалоговые кредиты до 100 млн сумов, предоставлены субсидии на покупку оборудования, компенсированы 30 процентов расходов на семена и саженцы высокодоходных культур.
В пищевую промышленность будут привлечены иностранные бренды и для этого выделят 220 млн долларов. В Андижанском районе будет построен крупный агрологистический центр. Реки и каналы, их окрестности будут сданы в аренду предпринимателям для разведения птицы и рыб. Шелководческий кластер Мархамата станет образцом для всех районов Андижана. Вдоль дорог, на полях, в садах и виноградниках будут высажены 20 миллионов шелковиц.
При анализе социальных сфер особое внимание уделено повышению качества школьного образования. Для этого учащимся 10−11 классов будет предоставлена возможность глубоко изучать один из точных, естественных предметов, иностранных языков или научиться рабочим и IT-специальностям. Для этого в школах будут организованы мастерские, а практические занятия будут проводить предприниматели.
Между Асакинским агротехнологическим техникумом и Андижанским аграрным институтом будет введена программа «2+2». В Андижанском институте экономики и строительства будут обновлены методы управления и преподавания.
Указано на возможность увеличения экспорта медицинских услуг в области кардиохирургии, эндохирургии и микрохирургии в 2 раза путём развития медицинских учреждений области. Предложено объединить 8 андижанских больниц, расположенных близко друг к другу, в один кластер, организовать многопрофильный медицинский центр на базе клиники Медицинского института.
Президент обратил внимание на то, что сегодняшнее совещание проходит в дни рождения поэта Захириддина Мухаммада Бабура (14 февраля), поздравил андижанцев с этим знаменательным событием. Он объявил о планируемой реконструкции парка культуры и отдыха имени Бабура в Андижане на основе «новой идеологической концепции».
Глава государства предложил присвоить андижанской школе искусств имя Шерали Джураева, внёсшего огромный вклад в узбекское песенное искусство, народного артиста Узбекистана и Таджикистана. Он будет преобразован в колледж музыки и искусства, где на грантовой основе будут обучаться новые таланты.