11 январь куни Жиззах вилояти Пахтакор туманида фермер хўжалиги ходими 42 туп дарахтни ноқонуний кесгани аниқланди, дея хабар бермоқда вилоят Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармаси.
Дарахтлар туманнинг «Бахмал» ҳудудида жойлашган Yuvest tog‘ фермер хўжалигининг дала майдони четига иҳота мақсадида экилган ва ўсишдан тўхтамаган қайрағочлар бўлган.
Ўрганишлар давомида уларни 36 ёшли фермер хўжалиги иш юритувчиси Ж.Ж томонидан кесиб олингани маълум бўлган. Бунинг оқибатида ўсимлик дунёсига 224 миллион 400 минг сўм миқдорида зарар етказилган.
Пахтакор тумани прокуратурасининг қарорига кўра, фуқаро Ж.Ж.га нисбатан Жиноят кодексининг 198-моддаси 2-қисми билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ишлари давом этмоқда, дейилади хабарда.

В Пахтакорском районе Джизакской области сотрудник фермерского хозяйства Yuvest tog‘ вырубил 42 росших рядом карагача. Это произошло 11 января, сообщило 14 февраля областное управление по экологии, охране окружающей среды и изменению климата.
Расследование показало, что деревья вырубил 36-летний делопроизводитель хозяйства. Ущерб, нанесённый природе, оценён в 224,4 млн сумов.
Прокуратура района возбудила уголовное дело по части 2 статьи 198 Уголовного кодекса Узбекистана — незаконная порубка деревьев, причинившая крупный ущерб.
Это нарушение наказывается штрафом от 100 до 150 базовых расчётных величин или обязательными общественными работами от 240 до 300 часов или исправительными работами от 1 года до 2 лет или ограничением свободы от 1 года до 3 лет либо лишением свободы до 3 лет.