Copernicus Европа иқлим хизмати ҳисоботига кўра, 2024 йил январь ойи рекорд даражада иссиқ бўлди. Ўтган ойда ўртача глобал ҳарорат 13,14 даражани ташкил этди, бу 1850−1900 йиллардаги саноатдан олдинги даражадан 1,66 даражага юқори.
Copernicus`да таъкидланишича, жорий йилнинг январи кетма-кет саккизинчи энг иссиқ ой бўлди — рекорд даражалар 2023 йил июнидан бери қайд этилмоқда.
Ўтган йилдаги глобал ҳарорат ҳам рекорд даражадаги энг юқориси бўлди: саноатдан олдинги ўртача кўрсаткичдан 1,52 даража баланд.
Термометр жанубий Европа, шарқий Канада, шимоли-ғарбий Африка, Яқин Шарқ ва Марказий Осиёда ўртача кўрсаткичдан анча юқори ҳароратларни кўрсатди.
Copernicus директори ўринбосари Саманта Берджесс иссиқхона газлари чиқиндиларини тезроқ камайтириш глобал ҳароратнинг кўтарилишини тўхтатишнинг ягона йўли эканини қайд этди.
Метеорологлар аввалроқ 2023 йил рекорд даражадаги энг иссиқ йил бўлганини тасдиқлаганди — глобал ҳарорат саноатдан олдинги ўртача кўрсаткичдан 1,4 даражага юқори бўлган. Аммо, олимларнинг дастлабки ҳисоб-китобларига кўра, 2024 йил атмосферага чиқаётган иссиқхона газлари чиқиндилари кўпайиб, шунингдек, Эль-Ниньо табиий ҳодисаси туфайли ўтган йилга нисбатан иссиқроқ бўлиши мумкин.
Эль-Ниньо — Тинч океанининг экваториал қисмида сув сатҳидаги ҳароратнинг аномал кўтарилиши билан тавсифланган табиий феномен. Бу ҳодиса ҳар 2−7 йилда содир бўлади ва 18 ойгача давом этиши мумкин. Эль-Ниньо эпизодлари пайтида тропик зоналарда ёғингарчилик ва атмосфера айланишининг нормал схемаси бузилиб, бутун дунё бўйлаб экстремал иқлим шароитларини келтириб чиқаради. Ҳодиса 2023 йилнинг ёзида бошланган.
Copernicus`да айтилишича, Эль-Ниньо Тинч океанининг экваториал қисмида заифлаша бошлайди, аммо океанлар устидаги денгиз ҳавосининг ҳарорати одатда ғайриоддий даражада юқорилигича қолмоқда.
• Ўзгидромет, шунингдек, ўтган январь ойи Ўзбекистон метеорологик кузатувлар тарихидаги энг иссиқ уч январдан бири бўлгани ҳақида хабар қилди. Деярли бутун ой давомида иқлимий меъёрлардан юқори ҳарорат сақланиб турган.
• 2023 йил май ойида Жаҳон метеорология ташкилоти яқин беш йил ичида сайёрада жуда юқори ҳароратлар кузатилишидан огоҳлантирганди.

Январь 2024 года оказался самым тёплым за всю историю наблюдений, говорится в отчёте европейской климатической службы Copernicus.
Средняя температура по миру в минувшем месяце составила 13,14 градуса — это на 1,66 градуса выше доиндустриального уровня 1850−1900 годов.
В Copernicus отметили, что январь текущего года стал восьмым подряд самым жарким месяцем в истории — рекордные показатели фиксировались с июня 2023 года.
Глобальная температура за последний год также была самой высокой за всю историю наблюдений и превышала на 1,52 градуса средний показатель доиндустриального периода.
Столбик термометра поднимался значительно выше среднего значения в южной Европе, восточной Канаде, северо-западной Африке, на Ближнем Востоке и в Центральной Азии.
«Быстрое сокращение выбросов парниковых газов — единственный способ остановить повышение глобальной температуры», — заявила заместитель директора Copernicus Саманта Берджесс.
Ранее метеорологи уже подтвердили, что 2023 год стал самым жарким за всю историю — глобальные температуры были на 1,4 градуса выше среднего доиндустриального показателя. Но, по предварительным оценкам учёных, 2024 год может быть ещё жарче предыдущего из-за сочетания увеличения выбросов парниковых газов в атмосферу и природного явления Эль-Ниньо.
Эль-Ниньо — это естественное климатическое явление, связанное с потеплением поверхностного слоя воды в экваториальной части Тихого океана. Оно возникает с периодичностью от двух до семи лет и может продолжаться до 18 месяцев. Эль-Ниньо начался летом 2023 года.
В Copernicus уточняют, что Эль-Ниньо начинает ослабевать в экваториальной части Тихого океана, однако температуры морского воздуха над океанами в целом остаются на необычайно высоком уровне.
- Узгидромет также сообщал, что прошедший январь вошёл в тройку самых тёплых январей за всю историю метеорологических наблюдений в Узбекистане. Температура выше климатической нормы сохранялись практически в течение всего месяца.
- В мае 2023 года Всемирная метеорологическая организация предупреждала, что в ближайшие пять лет планету ждут очень высокие температуры.