Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 2 февраль куни давлат органи шаклида «Таълим соҳасидаги лойиҳалар маркази» лойиҳа офисини ташкил этиш тўғрисидаги қарорни имзолади. Давлат раҳбари идора ташкил этилишини январ ойи охирида мактаб таълимини такомиллаштиришга бағишланган йиғилишда маълум қилганди.
Янги тузилмани яратишдан кўзланган мақсадлар қаторида таълим соҳасида кадрлар салоҳиятини ошириш ва таълим хизматлари сифатини халқаро стандартлар даражасига кўтариш, бу борадаги ислоҳотларни жадаллаштириш киради.
Ташкилот директори Президент администрацияси томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод этилади. Унга мактабгача ва мактаб таълими вазирининг биринчи ўринбосари ҳамда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирининг биринчи ўринбосарига берилган ваколатлар берилган.
Лойиҳа идораси ҳар ойда Президент администрациясига «таълим тизимини ислоҳ қилишнинг аҳволи, амалга оширилаётган чора-тадбирлар, ислоҳотларни амалга оширишга тўсқинлик қилаётган омиллар ва уларни бартараф этиш йўллари тўғрисида» маълумотларни тақдим этиб боради.
Мактабгача ва мактаб таълими, шунингдек, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирликлари, улар ҳузуридаги ташкилотлар ва бошқа давлат органлари «лойиҳа офиси томонидан ишлаб чиқилган таклиф ва тавсияларнинг белгиланган муддатларда сифатли амалга оширилишини таъминлайди, дейилади ҳужжатда.
Таълим масалаларини тартибга солувчи меъёрий ҳужжатлар лойиҳалари энди лойиҳа офиси томонидан мажбурий тасдиқланиши керак.
Лойиҳа офисига 2024 йил учун қуйидаги вазифалар юкланган:
• педагог кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимини таҳлил қилиш, педагог кадрларнинг билим ва қизиқишларига мос келадиган табақалаштирилган таълим дастурларини жорий этиш, жараёнга нодавлат ва халқаро ташкилотларни жалб этиш;
• профессор-ўқитувчиларни тайёрлайдиган университетларни тизимли ривожлантириш;
• касб-ҳунар таълимидан сўнг олий таълимни давом эттириш имкониятларини кенгайтириш, уч йиллик таълим дастурлари асосида амалий бакалаврлар тайёрлашни ташкил этиш;
• ўқувчилар ривожланишини психологик-педагогик диагностика қилишнинг замонавий усулларини жорий этиш, уларнинг қобилият ва майлларини аниқлаш, шунингдек, ёшларни касбга йўналтириш фаолиятини такомиллаштириш;
• таълим соҳасидаги давлат органларининг айрим функцияларини (таълим ташкилотлари рейтингини аниқлаш, таълим дастурларини аккредитация қилиш ва бошқалар) нодавлат, шу жумладан халқаро ташкилотларга аутсорсинг қилиш бўйича таклифлар тайёрлаш;
• таълим соҳасида хусусий сектор улушини ошириш учун зарур шарт-шароитларни яратиш, шу жумладан, уни молиявий қўллаб-қувватлашнинг самарали механизмларини жорий этиш.
Ўтган ҳафта президент қарори билан олий таълим, фан ва инновациялар вазири этиб Қўнғратбай Шарипов тайинланди. Шавкат Мирзиёевнинг сўзларига кўра, вазир зиммасига касб-ҳунар ва олий таълим тизимида туб ўзгаришлар киритиш вазифаси юкланган.
Бундан ташқари, мактабгача ва мактаб таълими вазирига иккита янги ўринбосарлар этиб Фарход Боқиев ва Сардор Раджабов тайинланди, бир кун аввал «улар мактабларда янги таълим, тарбия ва маънавият муҳитини яратиши зарур», деганди президент.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 2 февраля подписал постановление о создании проектного офиса «Центр проектов в сфере образования» в форме государственного учреждения. Глава государства анонсировал создание офиса на совещании по вопросам улучшения школьного образования в конце января.
Целями создания новой структуры указаны повышение кадрового потенциала в сфере образования и поднятие качества образовательных услуг на уровень международных стандартов, а также ускорение реформ в этой сфере.
Директор офиса назначается на должность и освобождается от неё Администрацией президента. Он наделяется полномочиями, предоставленными первому заместителю министра дошкольного и школьного образования и первому заместителю министра высшего образования, науки и инноваций.
Проектный офис будет ежемесячно вносить а Администрацию президента «информацию о состоянии реформирования системы образования, реализуемых мерах, факторах, препятствующих реализации реформ, и путях их устранения».
Министерства дошкольного и школьного образования, а также высшего образования, науки и инноваций, организации при них и другие государственные органы должны обеспечивать «качественное осуществление разработанных проектным офисом предложений и рекомендаций в установленные сроки», говорится в документе.
Проекты нормативно-правовых актов, регулирующих вопросы образования, теперь должны в обязательном порядке согласовываться с проектным офисом.
Проектному офису на 2024 год поставлены следующие задачи:
- анализ системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров, внедрение дифференцированных образовательных программ, соответствующих знаниям и интересам учителей, привлечение в процесс негосударственных и международных организаций;
- системное развитие вузов, готовящих педагогические кадры;
- расширение возможностей продолжения высшего образования после профессионального образования, организацию подготовки кадров по прикладному бакалавриату на основе трёхгодичных образовательных программ;
- внедрение современных методов психолого-педагогической диагностики развития учащихся, выявления их способностей и склонностей, а также совершенствование деятельности по профессиональной ориентации молодёжи;
- подготовка предложений по передаче в аутсорсинг некоторых функций органов государственного управления в сфере образования (определение рейтинга образовательных организаций, аккредитация образовательных программ и другие) негосударственным, в том числе международным, организациям;
- создание необходимых условий для повышения доли частного сектора в сфере образования, в том числе внедрение эффективных механизмов его финансовой поддержки.
На прошлой неделе президент назначил нового министра высшего образования, науки и инноваций — Конгратбай Шарипов. По словам Шавката Мирзиёева, перед министром поставлены задачи произвести коренные перемены в профессиональном и высшем образовании.
Кроме того, были назначены два новых заместителя министра дошкольного и школьного образования — Фарход Бокиев и Сардор Раджабов, которые должны создать в школах новую среду образования, воспитания и духовности, отметил накануне президент.