Ўзбекистонда таълимнинг барча бўғинларида ислоҳотларни ягона концепция асосида амалга ошириш бўйича лойиҳа офиси ташкил қилиш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда жума куни Шавкат Мирзиёев иштирокида мактаб таълими сифатини яхшилаш масалаларига бағишланган йиғилишда сўз борди.
Идора «боғча, мактаб, касбий ҳамда олий таълимда ўқув стандарти ва дастурларини илғор тажрибалар асосида ишлаб чиқишга» масъул бўлади, дейилади президент матбуот хизмати хабарида.
Бугунги кунда Ўзбекистонда 10284 та мактаб мавжуд. Ҳар йили ўртача 400 минг бола мактабни битиради, улардан 170 минг нафари таълимни давом эттиради.
Янги баҳолаш тизими ва мактабларни аккредитация қилиш
Бугунги кунда 500 та мактабда президент ва ихтисослаштирилган мактабларнинг баҳолаш тизими жорий этилган. «Натижада илғор хорижий тажриба асосида вазиятни таҳлил қилиш, муаммони ечиш, жамоада ишлаш каби амалий машғулотлар улуши 60 фоизга етказилган», — дейилади хабарда.
Йиғилишда келгуси ўқув йилигача мазкур баҳолаш тизимини халқаро тестология мезонларига мослаштириш вазифаси топширилди.
«Мактабларнинг ўзи ҳам аккредитациядан ўтказилади. Бу халқаро баҳолаш мезонларини миллий тизимга жорий қилиш, мактабларни бошқариш ва таълим сифатини оширишга хизмат қилади», — дейилади президент матбуот хизмати хабарида.
Ўқитувчилар малакасини оширишнинг «эскирган усуллари»
Педагогларнинг билим ва маҳоратини ошириш масаласи кўриб чиқилаётганда «Малака ошириш марказлари эскича ишлаётгани, илмий салоҳияти юқори эмаслиги» қайд этилди.
Президент 14 та ҳудуддаги (Тошкент, Қорақалпоғистон ва вилоятлар) бундай марказлар фаолиятини қайта кўриб чиқиш, ўқитувчиларни касбий ривожлантириш дастурларини жорий этиш вазифасини қўйди.
Хорижий тиллар бўйича ўқув дастурларини такомиллаштириш, олий таълим муассасаларининг ўқув режаларини бу билан уйғунлаштириш зарурлиги ҳам таъкидланди.
Хусусий мактаблар учун имтиёзлар
Мамлакатда хусусий мактаблар сонининг кўпайиши давлат мактабларига юкламани камайтириш ва соғлом рақобатни ривожлантиришга ёрдам беради, дейилади хабарда.
Йиғилишда хусусий мактаблар учун лицензия талабларини соддалаштириш, кредит, солиқ ва коммунал тўловлардан қўшимча енгилликлар бериш бўйича таклифлар билдирилди.
Мутасаддиларга таълим ташкилотлари фаолияти ва таълим сифати мониторинги платформасини ишга туширишга топшириқ берилди.
Маҳаллаларнинг мактаб ҳаётидаги иштироки
Давлат раҳбари мактаблар фаолиятида маҳалла раиси ва фаолларининг ўрни катта бўлиши кераклигини таъкидлади.
«Маҳалладаги муҳит, аҳоли бандлиги кўп жиҳатдан ёшлар таълим-тарбиясига боғлиқ. Шундай экан, маҳалла раиси ота-оналар билан бирга мактаблар ҳаётида фаол қатнашиши, ёшларнинг билими ва касб эгаллашига эътиборли бўлиши керак», — деди Шавкат Мирзиёев.
«Дарҳақиқат, мактаб масаласи фақатгина таълим соҳасининг эмас, ота-оналар, маҳалла фаоллари, бутун жамиятнинг иши. Чунки мактаб мамлакат келажагининг замини. „Бир болага етти маҳалла ота-она“ деган мақол замирида ҳам айни шу ҳақиқат мужассам. Шунда ота-оналар ҳам ўз фарзандлари тарбиясига янада эътиборлироқ бўлади. Тобора глобаллашаётган ҳозирги замонда бу жуда муҳим», — дейилади президент матбуот хизмати хабарида.

Для реформирования всех звеньев образования на основе единой концепции в Узбекистане планируется организовать проектный офис. Об этом говорилось на совещании по вопросам улучшения школьного образования у президента Шавката Мирзиёева в пятницу.
Офис будет отвечать за разработку «образовательных стандартов и программ в дошкольном, школьном, профессиональном и высшем образовании на основе передового опыта», сообщила пресс-служба президента.
В Узбекистане сегодня насчитывается 10284 школы. Ежегодно школу оканчивают в среднем 400 тысяч детей, из них 170 тысяч продолжают получать образование после школы.
Новая система оценивания и аккредитация школ
Сегодня в 500 школах внедрена система оценивания, применяемая в президентских и специализированных школах. «В результате доля таких практических занятий, как анализ ситуации, решение проблем, работа в команде, основанных на передовом зарубежном опыте, увеличилась до 60%», — отмечается в сообщении.
На совещании было поручено к следующему учебному году адаптировать эту систему оценивания к международным тестологическим критериям.
«Сами школы также пройдут аккредитацию. Это послужит внедрению международных критериев оценки в национальную систему, повышению качества образования и управления школами», — сообщила пресс-служба президента.
«Устаревшие методы» повышения квалификации педагогов
При рассмотрении вопроса повышения уровня знаний и мастерства педагогов были отмечены «устаревшие методы работы и низкий научный потенциал центров повышения квалификации».
Президент поставил задачу трансформировать эти центры во всех 14 регионах (Ташкент, Каракалпакстан и области) и внедрить программы профессионального развития учителей.
Была также подчёркнута необходимость совершенствования школьных учебных программ по иностранным языкам и гармонизации с ними учебных программ вузов.
Льготы частным школам
Увеличение количества частных школ в стране способствует снижению нагрузки на государственные школы и развитию здоровой конкуренции, отмечается далее в сообщении.
На совещании были высказаны предложения по упрощению лицензионных требований для частных школ, а также предоставлению им дополнительных льгот по кредитам, налогам и коммунальным платежам.
Ответственным лицам поручено запустить платформу для мониторинга деятельности частных образовательных организаций и качества образования.
Участие махалли в жизни школ
Глава государства отметил важность деятельного участия председателей и актива махалли в жизни школ.
«Обстановка в махалле, занятость населения во многом зависят от образования и воспитания молодёжи. Поэтому важно, чтобы председатель махалли и родители активнее участвовали в жизни школы, были внимательнее к вопросам образования и приобретения профессии молодёжью», — сказал Шавкат Мирзиёев.
«Действительно, школа — это дело не только органов образования, но и родителей, махаллинских активистов, всего общества. Потому что школа — это основа будущего страны. Эта же истина лежит в основе пословицы „Об одном ребёнке семь махаллей заботятся“. Тогда и родители будут уделять больше внимания образованию своих детей. Это очень важно в современном глобализированном мире», — отмечается в сообщении пресс-сслужбы президента.