Собиқ ҳоким ва тадбиркор Жаҳонгир Ортиқхўжаев «Лолазор» подкастида оммавий ахборот воситалари ва блогерлар ҳақидаги фикрларини билдирди.
Журналистлар ва блогерларнинг танқидини юрагига қанчалик яқин олиши ҳақидаги саволга жавоб берар экан, тадбиркор «менда иммунитет бўлмаганида, ўлиб қолиб бўлган бўлардим „уже“ бунча танқидлардан, унча-мунчаси кўтаролмайди», — деди.
Унга кўра, подкаст иштирокчилари — блогер ва ҳуқуқшунос Хушнуд Худойбердиев, молиячи Отабек Бакиров, журналист Муҳрим Аъзамхўжаев, журналист ва дизайнер Лазиз Ҳамидов обуначиларининг умумий сони 1−1,5 миллион кишидан ошмайди, бир актрисада эса 5 миллион киши бўлиши мумкин.
«Сиз 1 миллионлик овозингиз билан… ҳаммаёқни „решать“ қилиб ташлаётгандек, фақат жамоатчилик сизларнинг орқанглардан эргашаётгандек, сиз зўрсизлар, ҳамма сизларга эргашаётгандек. Гапимни кесиб ташламайсизми? Туюлади сизларга. Кейин анави ерда ёшларга айтасанки — ёш авлод, 30 яшар йигит — Хушнудни танийсанми? — Қайси Хушнуд? — Блогер-чи? — Танимайман. Сиз мана бу Муниса [Ризаева]ни (хонанда) танийсизми, дейди ёки Ҳамдам Собировни танийсизми, дейди. — Отабек Бакировни танийсизми? — Йўқ, нима қиламан мен уларни? „Сен жамоатчилик эмасмисан?“, — дейман мен. „Мен жамоатчиликман, улар билан нима ишим бор мени?“, — дейди», — деди собиқ ҳоким.
Тадбиркорнинг айтишича, «максимал 1,5 миллион обуначиси бўлган 5−6 нафар блогер» ўзини ҳақ деб ҳисоблайди ва жамоатчилик номидан гапиради.
«Агар Magic City сизнинг 10 та «подписчик»ингизга ёқмаётган бўлса, бутун Ўзбекистонга ёқмаётгандек қилиб кўрсатасизлар. Кечирасиз, ўша ерда «одновременно» турганларнинг (актёр ва қўшиқчиларни назарда тутаётган бўлиши мумкин — таҳр.) «подписчик»ини ҳисобласангиз, 50 миллион бордир… Кечирасизлар-ку, Хушнуд ака, охирги пайтларда бир хил блогерлар бор-ку, шунақа оёғи ердан узилди, ўзини, билмайман, ким деб ўйлаяпти, ҳамма нарсани ҳал қилиб ташлайман, деб ўйлаяпти», — деди у.
Жаҳонгир Ортиқхўжаев журналист ва блогерлардан «сал пастроққа тушишни» сўради.
«Сиз жамият эмассиз фақат. Жамоатчилик сизлардан иборат эмас. Сизлардан кўпроқ битта ликиллаганроқ қиз [машҳур]. Лекин фарқи бу: сиз бировни билмасдан туриб „информацияси“ орқали „подписка“ йиғяпсиз… У одам [ўша қиз] ўзини ярим яланғоч кўрсатиб. Кимнинг гуноҳи кўпроқ? Мен билмайман. Мисол учун, „информация“ тўғри бўлиши учун икки томондан нима [фикр — таҳр.] олиш керак… Сиз жамоат фикрини маълум миқдоргача ўзгартиришингиз мумкин, лекин бу [бутун] Ўзбекистон дегани эмас. Бироз пастга тушиш керак», — деди у.
Тадбиркор журналист ва блогерларни Тошкент марказини кезиб, бу ҳақдаги одамларнинг фикрини билишга таклиф қилди.
«Мен ўша Эски шаҳарга бориб, хоним ҳам олиб еёламан, сомса ҳам олиб еёламан ҳозир. Борсам, ҳурматимни ҳам қилишади. Анави куни нонга кирсам ўша жойга, пул олмайман дейди новвойлар «Чорсу»да. Хурсанд бўлдим, лекин бердим», — деди у.
Муассисларни алмаштириш ва ажратилган ерларни сотишда давлат рухсати зарурлиги муҳокама қилинар экан, Жаҳонгир Ортиқхўжаев эътироз билдирди ва давлат «сиз тасаввур қилганчалик назоратсиз эмаслигини» таъкидлади. Унга кўра, жазо муқаррарлигини таъминлайдиган назорат органлари мавжуд.
«„Ҳей, тўхтанглар, ўзи гап бошқа ёқда, сизлар эшитинглар“, дейишга ҳам „успеть“ қилмайди одам. Бирданига сизларда шунақа нарса бор… „ОПГ“ бор-ку — „организованная преступная группировка“ [уюшган жиноий гуруҳ — таҳр.]. Мен „ОПЖ“ дейман — „организованные преступные журналисты“ (уюшган жиноий журналистлар)… 16:47 да битта нарса чиқади сизда… Уни „перепечать“ қилиш учун камида 3,5 минут вақт керак, роса ҳаракат қилганман. 16:47 дақиқанинг 37 сониясида „пақиллатиб“ ҳаммангларда чиқади. Бу тасодифми? Тушуняпсизми?» — сўради у.
Собиқ ҳоким ҳар бир мутахассиснинг ўз услуби бўлиши керак, деб ҳисоблайди, «ундан олиб „перепечать“ қилиш тарбиясизлик ва ўзининг фикри йўқлигидан [далолат]».
«Кўп кузатганман: 16:47 [да пост чиқади], қараб турларинг дейман, мана буларда 37 секунддан кейин чиқади, дейман… „Организованные преступные журналисты“ дейман, ҳозир бошлайди, қараб тур, дейман. 16:47 да ҳамма босади. Мен кимлигини ҳам айтиб беришим мумкин. 12 тача бор, масалан, ўзинглар ҳам биласизлар. Мен бу тасодифми дейман ёки „давай, болалар, кнопкани босамиз, тайёрми? Ортиқхўжаевнинг шўрига шўрва тўкилибди, давай босамиз“. Тақ-тақ-тақ!» — деб, автоматдан отилган ўқ овозига тақлид қилди.
Тадбиркор журналистлар «уларни ҳурмат қилишлари» учун ўз маҳсулотларини хорижда ҳам ўтказа олиши кераклигини айтди.
«Мен маҳсулотимни экспорт қила олдим. Сиз ўз «статья»нгизни экспорт қила олдингизми? Сизни чет элда ўзбекдан бошқаси танийдими, ўқийдими?», — сўради у.
Отабек Бакиров иқтибос келтиришни экспорт деб аташ мумкинлигини тушунтирди, Хушнудбек Худойбердиев эса тил тўсиқлари борлигини қайд этди.
«Менда техника барьери бор эди, инженер барьери бор эди. Мен инженер олиб келдим, техника олиб келдим. Сизда ростдан ҳам шохингиз бўлса, одамингиз бўлиши керак, инглизчага „перевод“ қилиш керак, Bakirov Company бўладими, билмайман. Сиз маҳсулотингизни экспорт қила олмадингиз. Ҳеч ким сизларни эшитмайди. Сиз Тошкентда, 1,5 миллион обуначига эга даврадасизлар… Узр, мен эҳтиросларга берилиб кетган бўлсам. Сизлар ўйлайсизлар титратиб юборамиз ҳамма нарсани, деб. Балки қилоларсиз… Лекин сиз экспорт қила олмадингиз маҳсулотингизни. Шунинг учун мен айтмоқчиманки, сиз сифатсиз контентсиз чет элликлар учун» — дейди Жаҳонгир Ортиқхўжаев.
Тадбиркорнинг фикрича, Ўзбекистонга хорижий ОАВ кириб келса, маҳаллий журналист ва блогерлар рақобатга дош бера олмайди.
«Бу билмайман қайси [ОАВ бўлиши мумкин], бу менинг соҳам эмас. Агар соҳам медиа бўлганида бор-ку, мен сиз билан чой ичиб ўтирмасдим. Сизни сочиб ташлаган бўлардим. Тушунтиролдимми?» — деди у.
Ундан 2019 йилда ёпилган Togri.uz лойиҳаси билан алоқаси ҳақида сўрашди. «Менда унақа нарса бўлмаган. Мен шуғуллансам, энг зўрини қиламан. Агар менинг ишим „пресса“ бўлса, зўрини қилардим», — деди у.
Жаҳонгир Ортиқхўжаев, ўзининг сўзларига кўра, жиянига тегишли бўлган (аммо 2021 йилда каналнинг савдо белгиси собиқ ҳоким компаниясига тегишли эди) Zo‘r TV телеканалини ОАВ деб ҳисобламайди.
«Zo‘r TV`ни сизнинг контентингиз билан боғламанг. Сиз у ерда «группа»лардан кичкинасисиз… Zo‘r TV`да 10 миллион «просмотр» бор. Zo‘r TV «международный», чет эл кузатади, мисол учун. У менинг номимда ҳам эмас, жияним ўзи юргазади, ўша вақтда олган, «просто» менга боғлашади у нарсани… Агар мен шуғулланганимда, бошқа контент бўларди», — деди у.

Бывший хоким и предприниматель Джахонгир Артыкходжаев в подкасте «Лолазор» высказал своё отношение к средствам массовой информации и блогерам.
Отвечая на вопрос, насколько он близко к сердцу воспринимает критику со стороны журналистов и блогеров, предприниматель заявил, что «без иммунитета к критике он бы умер, поскольку такую критику не все могут выдержать».
По его словам, общее число подписчиков участников подкаста — блогера и юриста Хушнуда Худойбердиева, финансиста Отабека Бакирова, журналиста Мухрима Аъзамхужаева, журналиста и дизайнера Лазиза Хамидов — не превышает 1−1,5 миллионов человек, тогда как у одной актрисы может быть 5 миллионов.
«Вы со своим 1-миллионым голосом как будто всё решаете, как будто общественность идёт за вами, как будто вы супер. Вы же не обрежете эти слова? Вам так кажется. Спросите у молодого человека 30 лет, знаешь ли ты Хушнуда? Он спрашивает, какой Хушнуд? Я говорю, что это блогер. А он не знает. Он спрашивает, знаю ли я про [певицу] Мунису [Ризаеву] или Хамдама Собирова. Я спрашиваю про Отабека Бакирова, а он не знает и говорит, зачем они ему нужны. Я спрашиваю его: „Ты что, не общественность?“. Он говорит, что является частью общественности, но не понимает, зачем ему нужны [блогеры]», — отметил бывший хоким.
Предприниматель заявил, что «5−6 блогеров максимум с 1,5 млн подписчиков» считают себя правыми и говорят от имени общественности.
«Если Magic City не нравится 10 вашим подписчикам, то вы показываете это так, как будто это не нравится всему Узбекистану. Если посчитать число подписчиков, одновременно находящихся там людей (вероятно, имеются в виду актёры и певцы в том числе — ред.), то, возможно, выйдет 50 миллионов. Простите, но в последнее время у некоторых блогеров ноги оторвались от земли, не знаю, кем они себя считают, думают, что могут всё порешать», — заявил он.
Джахонгир Артыкходжаев попросил журналистов и блогеров «немного спуститься вниз».
«Не только вы являетесь общественностью. Общественность состоит не только из вас. Дрыгающаяся под музыку девочка [имеет популярность] больше вас. Вы набираете подписчиков через информацию. А [та девушка] делает это, показывая себя полуголой. Кто больше грешит? Я не знаю. Чтобы информация была верной, нужно взять мнение двух сторон… Вы можете изменить мнение общественности в определённой степени, но это не [весь] Узбекистан. Нужно немного спуститься вниз», — сказал он.
Предприниматель предложил журналистам и блогерам пройтись по центру Ташкента и узнать у людей мнение о нём.
«Я могу пойти в Старый город и поесть ханум и самсу. Наш народ мне оказывает уважение. На днях, когда был на рынке Чорсу, продавцы хлеба не хотели брать у меня деньги. Я обрадовался, но дал деньги», — заявил он.
При обсуждении вопроса о необходимости государственного разрешения при смене учредителей и продаже выделенной земли Джахонгир Артыкходжаев возразил и указал, что государство «не такое бесконтрольное, как вы себе представляете». По его словам, есть надзорные органы, которые обеспечивают неотвратимость наказания.
«Человек не успевает даже сказать: „Эй, здесь дело в другом. Вы послушайте!“ У вас есть такая вещь… Есть же ОПГ — организованная преступная группировка. А я говорю „ОПЖ“ — организованные преступные журналисты. Например, в 16:47 выходит пост у кого-то из вас. Чтобы перепечатать его, требуется минимум 3,5 минуты, но уже на 37-й секунде 16:47 минуты такой же пост сразу выходит у всех вас. Понимаете? Это случайность?» — спросил он.
Экс-хоким считает, что у каждого профессионала должен быть свой почерк, а «перепечатывание — это невоспитанность, отсутствие своего мнения».
«Я много раз наблюдал: в 16:47 [выходит пост], я говорю, что вот у того и у этих через 37 секунд выйдет. Я говорю: организованные преступные журналисты сейчас начнут. Я могу рассказать, кто это. Их где-то 12. Вы сами знаете их… Это случайность или ребята говорят: „Все готовы? Артыкходжаев пролил суп. Нажимаем кнопку, давайте“. Та-та-та!» — изобразил он стрельбу из автомата.
Предприниматель предложил журналистам представлять свой продукт за границей, чтобы «их уважали».
«Я смог экспортировать свою продукцию? А вы смогли экспортировать свою статью? Кто-то вас знает за границей, кроме узбеков?» — спросил он.
Отабек Бакиров объяснил, что цитирование его публикаций можно назвать экспортом, а Хушнудбек Худайбердиев отметил языковой барьер.
«У меня был барьер с техникой, с инженерами. Я привёз и технику, и инженеров. Если у вас действительно есть корона, то у вас должна быть группа людей, переводы на английский, это будет Bakirov Company или другое, не знаю. Вы не смогли экспортировать свою продукцию. Никто вас не слушает вас. Вы находитесь внутри круга в Ташкенте с 1,5 миллионами подписчиков… Извините за эмоциональность. Думаете, что сотрясёте всё. Возможно, сделаете это… Но вы не смогли экспортировать продукцию. Поэтому вы некачественный контент для иностранцев», — заявил Джахонгир Артыкходжаев.
Бизнесмен считает, что при вхождении иностранных СМИ в Узбекистан местные журналисты и блогеры не смогут выдержать конкуренцию.
«Я не знаю, какие это могут быть медиа. Это не моя сфера. Но если бы я занимался медиа, я бы не пил с вами чай. Я бы распылил вас. Смог объяснить вам?» — сказал он.
Его спросили про связь с закрывшимся в 2019 году проектом Togri.uz. «У меня не было такого. Если я что-то делаю, то делаю самое лучшее. Если бы моим делом была бы пресса, я бы сделал самое лучшее», — заявил он.
Джахонгир Артыкходжаев не считает СМИ телеканал Zo’r TV, который, по его словам, относится к его племяннику (хотя в 2021 году товарный знак телеканала принадлежал компании экс-хокима).
«Вы не сравнивайте Zo’r TV со своим контентом. Вы одна маленькая часть группы, а у Zo’r TV есть 10 млн просмотров. Это международный телеканал, за границей смотрят. Хотя это не на моём имени, мой племянник сам ведёт, в своё время взял. Просто со мной связывают… Если бы я занимался телеканалом, то там был бы другой контент», — сказал он.