Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, Экологик партия фракцияси аъзолари Экология вазирлигининг Тошкент вилояти бошқармаси томонидан дарахтларни кесишга берилган рухсатномаларнинг қонунийлиги юзасидан бош прокурорга депутатлик сўрови юборди. Бу ҳақда партия матбуот хизмати хабар берди.
Партия Чирчиқ шаҳри «Шодлик» маҳалласи Амир Темур кўчаси 192-уйда рўйхатдан ўтган Arena Cybersport масъулияти чекланган жамияти учун бошқарма томонидан берилган 27 туп дарахт — 9 дона Шарқ чинори, 2 туп сохта каштан, 3 туп Андросов қайрағочи, 3 туп айланта, 3 туп терак ва 7 туп Зарафшон арчасини кесиш рухсатномасини эълон қилди. Рухсатнома 2023 йил 22 ноябрда берилган ва 2023 йил 31 декабргача амал қилган.
Мурожаатда вазирликнинг Тошкент вилояти бошқармаси томонидан 2022−2023 йилларда 600 дан ортиқ дарахт, шу жумладан қимматбаҳо дарахт турларини кесиш учун рухсатномалар берилгани алоҳида таъкидланган.
Бу ҳақдаги маълумот аввалроқ «Макаренко эффекти» Telegram каналида эълон қилинганди. Шунингдек, постга Экология вазирлигининг Тошкент вилояти бошқармаси томонидан «4 стройуправление» МЧЖга 528 туп, Discovery Invest МЧЖга 41 туп, «Ахангаранцемент»га 63 туп дарахт кесиш учун берилган рухсатномалар илова қилинган.

Фракция Экологической партии в Законодательной палате Олий Мажлиса Узбекистана направила депутатский запрос генеральному прокурору по поводу законности разрешений, выдаваемых Ташкентским областным управлением Министерства экологии на вырубку деревьев. Об этом сообщила пресс-служба Экопартии.
Партия показала разрешение на вырубку 27 деревьев в махалле Шодлик в Чирчике по адресу улица Амира Темура, 192, выданное управлением для ООО «Arena Cybersport»: 9 восточных платанов, 2 каштана, 3 вяза Андросова, 3 айланта, 3 тополя и 7 деревьев зарафшанской арчи. Разрешение датировано 22 ноября 2023 года и действовало до 31 декабря 2023 года.
В сообщении подчёркивается, что Ташкентское областное управление Минэкологии в 2022—2023 годах выдало разрешения на вырубку более 600 деревьев, в том числе ценных пород, на рубку которых действует бессрочный мораторий.
Информацию об этом ранее разместил Telegram-канал «Эффект Макаренко». К посту также были прикреплены разрешения, которые областное управление выдало ООО «4-е стройуправление» на вырубку 528 деревьев, ООО «Discovery Invest» — на 41 дерево и «Ахангаранцемент» — на 63 дерева.