Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳри Учтепа тумани суди 16 январдаги қарори билан ҳаракатларида маъмурий ҳуқуқбузарлик аломати йўқлиги сабабли Nuz.uz («Ўзбекистон янгиликлари») интернет-нашри журналисти Михаил Довлатовга нисбатан маъмурий ишни тугатди. Бу ҳақда Олий суд матбуот котиби Азиз Абидов хабар берди.
Хабарда ёзилишича, иш Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси (Майда безорилик) ва 194-моддаси 1-қисми (Ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларини бажармаслик) билан қўзғатилган.
Эслатиб ўтамиз, 14 январь куни маҳаллалардан бирида аҳоли вакиллари билан учрашишни режалаштирган Михаил Довлатов ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари томонидан қўлга олинган эди. У тахминан 5 соат давомида қўйиб юборилмаган ва жамоат жойида чеккани учун жаримага тортилган.
У ишлайдиган таҳририят «Ўзбекистоннинг бир нечта қонунлари» қўпол равишда бузилганини таъкидлаган. «Оммавий ахборот воситалари тўғрисида», «Журналистлик фаолиятини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги қонунлар, шунингдек, қамоқда сақлаш тартиби ва қоидалари шулар жумласидандир.
Журналист, шунингдек, у билан учрашмоқчи бўлган аҳоли узоқ муддат ушлаб турилгани ҳақида хабар берган. Унинг сўзларига кўра, қўлга олиш чоғида унга рухсат этилмаган митинг уюштиргани айтилган. Режалаштирилган учрашув жойида одамларни полиция ходимлари ва автозак кутиб турган.
Тошкент шаҳри Ички ишлар бош бошқармаси Михаил Довлатовга нисбатан жамоат жойида чекканлик айби билан баённома тузилгани ҳақида хабар берди. Ишда бошқа айбловлар бор ёки йўқлиги маълум эмас. Ички ишлар вазирлиги икки кундан бери содир бўлган воқеа, шунингдек, аҳолининг ушлаб турилгани ҳақидаги маълумотга изоҳ бергани йўқ.
Сешанба куни Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги вазиятга ҳуқуқий баҳо бериш, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлардан расмий тушунтириш олиш ва келгусида бундай ҳолатларга чек қўйиш чораларини кўриш учун Бош прокуратурага сўров юборганини маълум қилди.

Суд по уголовным делам Учтепинского района Ташкента решением от 16 января прекратил административное дело в отношении журналиста интернет-издания Nuz.uz («Новости Узбекистана») Михаила Довлатова по причине отсутствия в его действиях признаков административного правонарушения. Об этом сообщил пресс-секретарь Верховного суда Азиз Абидов.
Согласно сообщению, дело было открыто по статье 183 (мелкое хулиганство) и части 1 статьи 194 (неподчинение законным требованиям сотрудников органов внутренних дел).
Напомним, 14 января Михаила Довлатова, планировавшего встретиться с жителями одного из кварталов, задержали правоохранители. Его не отпускали около 5 часов и оштрафовали, как ему заявили, за курение в общественном месте.
Редакция, в которой он работает, заявила о грубом нарушении «сразу нескольких законов Узбекистана». В их числе законы «О средствах массовой информации», «О защите профессиональной деятельности журналиста», а также порядок и правила задержания.
Журналист также сообщил о задержании жителей, которые намеревались встретиться с ним, на длительный срок. По его словам, во время задержания ему говорили об организации несанкционированного митинга. На месте планируемой встречи людей ожидали сотрудники ОВД и автозак.
О том, что в отношении Михаила Довлатова был составлен протокол из-за курения в общественном месте, сообщало и ГУВД Ташкента. О наличии в деле других статей известно не было. МВД Узбекистана инцидент, а также информацию о задержании жителей, спустя два дня так и не прокомментировали.
Агентство информации и массовых коммуникаций во вторник сообщило, что направили запрос в Генеральную прокуратуру для правовой оценки ситуации, получения официального разъяснения от правоохранительных органов и принятия мер для прекращения подобной практики в будущем.