«Газета.uz» Қорақалпоғистон, вилоятлар ва Тошкент шаҳри бошқармалари, туман ва шаҳарлар бўлимларига эга Маҳаллалар уюшмаси ташкил этилиши ҳақида хабар берганди.
Президентнинг 21 декабрдаги қарори билан уюшма штати, шунингдек, Вазирлар Маҳкамасининг «Маҳалла еттилиги» фаолиятини қўллаб-қувватлаш бўлими (5 киши) Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигининг 667 штат бирлигини қисқартириш ҳисобига ташкил этилаётгани белгиланди.
Уюшманинг яна 320 та штат бирлиги «Маҳалла» хайрия жамоат фонди бўлинмалари штатлари қисқартирилиши ҳисобига ташкил этилган.
Уюшманинг марказий аппарати, Қорақалпоғистон, вилоятлар ва Тошкент шаҳри бошқармаларининг ҳамда туман (шаҳар) бўлимларининг тузилмалари 982 штат бирликлари доирасида уюшма раиси томонидан мустақил тасдиқланади.
Республика маҳаллани қўллаб-қувватлаш кенгаши маҳаллаларни ривожлантиришнинг асосий йўналишларини белгиловчи, уларнинг даромадлари, харажатлари ва дастурларини тасдиқловчи олий органга айланади. Мазкур кенгаш, шунингдек, унинг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳри ва туманлар (шаҳарлар) кенгашлари ўз фаолиятини жамоатчилик асосида амалга оширади. Республика кенгашига бош вазир Абдулла Арипов раислик қилади.
Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси конференцияси уюшманинг юқори органи бўлиб, камида уч йилда бир марта чақирилади.
Уюшма раиси республика кенгашининг уюшма конференциясидаги тақдимномасига асосан лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод этилади.
Уюшмага зарур бино ва иншоотлар ҳамда зарур техникалар, шунингдек, автотранспорт воситалари Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳhb ҳокимликлари томонидан ажратилади. Ажратилган биноларда капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш лойиҳалари 2024−2026 йилларда амалга оширилади.
«Маҳалла» уюшмаси ҳар йили Олий Мажлис ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фондига ўзининг марказий аппарати ва ҳудудий бўлинмаларини ҳамда тизим ташкилотларини сақлаш, маҳаллаларни қўллаб-қувватлаш, улар фаолиятини жорий таъминлаш ва моддий-техник базасини мустаҳкамлаш учун зарур бўлган маблағлар ҳажми бўйича Республика кенгаши томонидан тасдиқланган буюртмани тақдим этади. Жамоат фонди томонидан буюртмага мувофиқ субсидия ажратилади.
Маҳаллалар фаолиятини жорий таъминлаш (маҳалла раисининг иш ҳақи, коммунал тўловлар, канцелярия моллари ва бошқалар) ва моддий-техник базасини мустаҳкамлаш республика бюджети ҳисобидан амалга оширилади.
Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси таркибидаги Mahalla телерадиоканали ДУК масъулияти чекланган жамият сифатида қайта ташкил этилади ва уюшма унинг ягона таъсисчиси этиб белгиланади.
Аввалроқ «Газета.uz» мамлакатдаги 9300 дан ортиқ маҳаллани бирлаштирган уюшма олдига қўйилган асосий вазифалар ҳақида ёзганди.
Президент фармони билан «маҳалла еттилиги» (собиқ «бешлик») ҳар бир аъзосининг вазифалари белгилаб берилгани ҳақида ҳам ёзганмиз. Уларнинг фаолияти асосий самарадорлик кўрсаткичлари (KPI) бўйича баҳоланади. Ҳукуматда «еттилик»ни қўллаб-қувватлаш бўлими ташкил этилади.
Эслатиб ўтамиз, Шавкат Мирзиёев сентабрь ойида маҳаллаларни қўллаб-қувватлаш бўйича республика, вилоят ва туман (шаҳар) кенгашлари ташкил этилишини эълон қилар экан, «Маҳаллалар — давлатимизнинг энг катта замини», деганди. «Маҳаллани жойларда муаммоларни чинакам ҳал қиладиган институтга айлантиришимиз зарур», — деди у.

«Газета.uz» сообщала о создании Ассоциации махаллей Узбекистана с управлениями по Каракалпакстану, областям и городу Ташкенту, а также отделами в районах и городах.
Постановлением президента от 21 декабря установлено, что штат ассоциации, а также новый Отдел поддержки деятельности «махаллинской семёрки» Кабинета министров (5 человек) формируется за счёт сокращения 667 штатных единиц Министерства занятости и сокращения бедности.
Ещё 320 штатных единиц ассоциации формируются за счёт штата отделений Благотворительного общественного фонда «Махалла».
Из общего штата в 982 единицы председатель ассоциации самостоятельно утверждает структуры центрального аппарата, Каракалпакского Республиканского, областных и Ташкентского городского управлений, а также районных (городских) отделов.
Высшим органом, определяющим основные направления развития махаллей, утверждающим их доходы, расходы и программы, как мы уже писали, становится Республиканский совет по поддержке махаллей. Этот совет, а также его Каракалпакский Республиканский, областные, Ташкентский городской и районные (городские) советы осуществляют деятельность на общественных началах. Возглавляет республиканский совет премьер-министр Абдулла Арипов.
Высшим органом Ассоциации махаллей является её конференция, которая созывается не менее одного раза в три года.
Председатель ассоциации назначается на должность и освобождается от неё на основании представления республиканского совета на конференции ассоциации.
Ассоциации будут выделены необходимые здания и сооружения, техника и автотранспортные средства Советом Министров Каракалпакстана, хокимиятами областей и Ташкента. В 2024—2026 годах в выделенных зданиях будут реализованы проекты капитального ремонта и оснащения.
Для содержания центрального аппарата, территориальных подразделений и организаций системы Ассоциации махаллей, а также поддержки, текущего обеспечения деятельности и укрепления материально-технической базы махаллей ассоциация махаллей ежегодно должна обращаться за субсидией в Общественный фонд по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе. Заявка об объёме средств должна утверждаться республиканским советом.
Текущее обеспечение деятельности махаллей (оплата труда председателя, коммунальные платежи, канцелярские принадлежности и прочее) и укрепление их материально-технической базы осуществляются за счёт государственного бюджета.
Новая ассоциация становится единственным учредителем телерадиоканала «Махалла», который реорганизуется в ООО из государственного унитарного предприятия в составе Национальной телерадиокомпании Узбекистана.
Ранее «Газета.uz» писала об основных задачах, возложенных на ассоциацию, которая объединит более 9300 махаллей в стране.
Мы также писали, что указом президента определены задачи каждого из членов «махаллинской семёрки» (бывшая «пятёрка»). Их деятельность будет оцениваться по основным показателям эффективности (KPI). В правительстве также создаётся отдел по поддержке «семёрок».
Напомним, анонсируя создание республиканского, областных и районных (городских) советов по поддержке махаллей в сентябре, президент Шавкат Мирзиёев говорил: «Махалля — самая главная опора нашей страны». Он также отмечал: «Нам нужно превратить махаллю в институт, который реально решает проблемы людей на местах».