19 декабрь куни Tashkent city халқаро ишбилармонлик маркази ҳудудида халқаро ҳамжамиятнинг коррупцияга қарши курашиш борасидаги саъй-ҳаракатларини ифодаловчи монументнинг очилиш маросими бўлиб ўтди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар қилди.
Маросимда Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Қатар амири шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний иштирок этди.
Тадбирда БМТ бош котибининг ёрдамчиси Александр Зуев ва хорижий мамлакатларнинг расмий шахслари ҳам қатнашди.
Кафти очиқ қўл кўринишида металлдан ишланган ушбу ўн икки метрлик композиция ҳалоллик, пок амал ва ниятларни, коррупцияга нисбатан мутлақ тоқатсизликни, дунёнинг барча мамлакатларини унга қарши курашишда бирлашишга чақириқни англатади.
Эслатиб ўтамиз, Қатар амири коррупцияга қарши кураш бўйича халқаро мукофотни топшириш маросимида иштирок этиш учун келган.
Қатар амири ташаббуси билан таъсис этилган мукофот 2016 йилдан буён ҳар йили таниқли жамоат арбоблари, экспертлар ва журналистларга уларнинг глобал миқёсда коррупцияга қарши кураш борасидаги саъй-ҳаракатларини эътироф этган ҳолда топширилади. Бу йил тантанали маросим Тошкентда бўлиб ўтиши аввал хабар қилинганди.

На территории Tashkent City в центре столицы 19 декабря прошла церемония открытия монумента, символизирующего борьбу с коррупцией, сообщила пресс-служба президента Узбекистана.
В мероприятии приняли участие президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и эмир Катара шейх Тамим бин Хамад Аль Тани. Среди участников также были помощник генерального секретаря ООН Александр Зуев и официальные лица других стран.
"Двенадцатиметровая прозрачная металлическая композиция в виде устремлённой вверх руки с раскрытыми пальцами означает честность и чистоту деяний и помыслов, абсолютное неприятие коррупции и призыв к странам всего мира объединиться в борьбе с ней", - говорится в сообщении пресс-службы главы государства.
Эмир Катара прибыл в Ташкент для участия в церемонии вручения учреждённой им Международной премии в области борьбы с коррупцией. Премия вручается ежегодно с 2016 года видным общественным деятелям, экспертам и журналистам в знак признания их усилий по противодействию коррупции на глобальном уровне.