Шавкат Мирзиёев 21 ноябрь куни Тошкент метрополитенида хизматлар сифатини ошириш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди, деб хабар бермоқда унинг матбуот котиби.
Таъкидланишича, сўнгги йилларда метрополитен қамровини кенгайтириш мақсадида қўшимча 32 километр йўл қурилди, 21 та янги станция ишга туширилди. 15 та замонавий метро поездлари олиб келинди. Янги йўналишлар пойтахтнинг Яшнобод, Миробод, Сергели, Янгиҳаёт ва Юнусобод туманларидан ўтди.
Бугунги кунда метрополитендан фойдаланадиган йўловчилар сони 5 баробар ошиб, кунлик қатнов 720 мингтага етди. Куннинг тиғиз вақтида поездлар келиш вақти аввалги 5−7 дақиқадан 2 дақиқагача қисқарди, дейилади президент матбуот хизмати хабарида.
Йиғилишда давлат раҳбари метро хизматлари сифатини ошириш, ҳаракат қулайлиги ва хавфсизлигини кучайтириш бўйича кўрсатмалар берди. Хусусан, яна янги вагонлар олиб келиб, фойдаланиш муддати ўтганларини янгилаш, икки дақиқали интервални таъминлаш зарурлиги таъкидланди.
метрополитен, шавкат мирзиёев, метро
Тошкент метрополитенини трансформация қилиб, даромадини ошириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида президент Тошкент шаҳрида жамоат транспортини янада ривожлантириш, автобуслар ва метронинг ўзаро ҳамоҳанглигини, автобуслар учун ажратилган йўлаклар фаолиятини таъминлаш, транспорт нуқталарини қуриш бўйича кўрсатмалар берганини маълум қилди. Унга кўра, давлат раҳбари Тошкент шаҳрининг бош режасига мувофиқ метро ва электр транспортини ривожлантириш бўйича ҳам кўрсатмалар берган.
«Тошкент метрополитени» корхонаси раҳбари Раҳмонбек Усмонов Тошкент метрополитенини 2040 йилгача ривожлантириш стратегияси ишлаб чиқилаётганини, унда қурилиши режалаштирилган станциялар сони ва бошқа вазифалар белгилаб берилганини маълум қилди.
«Президент метрополитенни янги технологиялар асосида қуриш бўйича топшириқ берди. 2040 йилгача режалаштирилган қурилиш ишларида асосан ерости метросига эътибор берилади. Шуни инобатга олиб, Эски шаҳар қисми, айниқса, [шаҳарни] Янги Тошкент билан боғлайдиган иккита алоҳида йўналиш қуриш режалаштирилмоқда. Яқин кунларда ҳурматли президентга тақдимотини қиламиз», — деди у.
«Газета.uz» аввалроқ Янги Тошкентда «эски» Тошкентга боғланадиган ягона трамвай ва метро тармоғини қуриш режалаштирилаётгани ҳақида хабар берганди. ««Авваламбор, Тошкентнинг транспорт модели яратилди, у макромодель дейилади. Янги шаҳарга иккита метро линияси — «Буюк Ипак йўли» ва «Дўстлик» бекатлари орқали боғланилади. Янги шаҳарга метрода 30−35 дақиқада етиб келиш имконияти яратилади… Автомобилда келишга эҳтиёж қолмайди», — деганди қурилиш вазири ўринбосари Давронжон Одилов.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Чилонзор метро линиясини ТТЗ массивигача кенгайтириш режалаштирилгани ҳақида хабар берилганди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 21 ноября ознакомился с презентацией мер по повышению качества услуг метрополитена Ташкента, сообщила пресс-служба главы государства.
метро, ташкентский метрополитен, шавкат мирзиёев
За последние годы построено дополнительно 32 км линий метро, введена в эксплуатацию 21 новая станция. Завезено 15 современных поездов метро. Новые маршруты пролегли через Яшнабадский, Мирабадский, Сергелийский, Янгихаётский и Юнусабадский районы столицы.
«Сегодня количество пассажиров метро выросло в 5 раз, а количество ежедневных поездок достигло 720 тысяч. Время прибытия поездов в часы пик сокращено с 5−7 минут до 2 минут», — говорится в сообщении.
Глава государства дал поручения по повышению качества услуг метрополитена, удобства передвижения и безопасности на станциях. Подчёркнута необходимость обновления вагонного парка и замены отработавших срок службы вагонов, обеспечения двухминутного интервала.
Президент также рассмотрел предложения по трансформации ташкентского метрополитена и увеличению его доходов.
Министр транспорта Илхом Махкамов в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил, что президент дал направления по дальнейшему развитию общественного транспорта в Ташкента, обеспечить взаимосвязанность автобусов и метро, а также работу выделенных полос для автобусов и построить транспортно-пересадочные узлы. По его словам, глава государства также дал указания, как развивать метрополитен и электротранспорт в соответствие с генеральным планом Ташкента.
Глава предприятия «Тошкент метрополитени» Рахмонбек Усманов сообщил, что разрабатывается стратегия развития метрополитена Ташкента до 2040 года, где описывается число планируемых к строительству станций и другие задачи.
«Президент поручил строительство метро на основе новых технологий. В строительных работах, планируемых до 2040 года, основное внимание будет уделено подземному метро. С учётом этого, часть Старого города, особенно планируется строительство отдельно двух линий, которые свяжут [город] с Новым Ташкентом. В ближайшие дни мы проведём презентацию уважаемому президенту», — заявил он.
«Газета.uz» ранее сообщала, что в Новом Ташкенте планируется построить единую сеть трамвая и метрополитена, которая будет связана со «старым» Ташкентом. «В первую очередь, создана транспортная модель Ташкента, которую называют макромоделью. Две линии метро [будут] связаны с новым городом — через станции „Буюк ипак йули“ и „Дустлик“. Будет создана возможность добраться до нового города на метро за 30−35 минут… Не нужно будет ехать на автомобиле», — сказал замминистра строительства Давронжон Адилов.