Шавкат Мирзиёев 17 ноябрь куни Сурхондарё вилоятида амалга оширилаётган йирик саноат лойиҳаларига бағишланган йиғилишда нутқ сўзлади.
Халқимиз яхши ҳаёт кечирсин, оғири енгил бўлсин, деб Сурхондарёга шу йилнинг ўзида учинчи маротаба жуда катта ниятлар ва аниқ режалар билан келдим, — дея давлат раҳбаридан иқтибос келтирди унинг матбуот котиби Шерзод Асадов.
Пайшанба куни президент Сурхондарёда умумий қиймати 3,3 миллиард доллар бўлган тўртта янги йирик саноат лойиҳаси билан танишди. Хусусан, 2024 йилда Бойсун шаҳрида умумий қиймати қарийб 3 миллиард долларга тенг газ-кимё мажмуаси ишга туширилиши муносабати билан қуйидагилар кутилмоқда:
• йилига 5 миллиард куб метр газни тозалаш, 6 триллион сўмлик табиий газ ва олтингугурт ишлаб чиқариш;
• Сурхондарёга йилига ўртача 120 миллион долларга қўшимча экспорт тушуми;
• геология-қидирув ишларини кенгайтириш, яна 100 миллиард куб метр газ захираларини очиш, 2−3 йил ичида мамлакатнинг тўлиқ нефть мустақиллигига эришиш.
Ҳозир ушбу «Мустақилликка 25 йил» мажмуаси (М-25) 7000 кишини иш билан таъминламоқда. Президент топшириғига кўра мажмуа атрофида кооперация йўлга қўйилиб, қўшни туманлар аҳолиси учун камида 2 мингта юқори рентабелликдаги иш ўрни яратилади.
Бу ерда 85 МВт қувватга эга электр станцияси ҳам қурилган. У нафақат мажмуа эҳтиёжлари, балки бутун Бойсун аҳолиси учун электр энергияси ишлаб чиқаради, дейилади хабарда.
Saneg компанияси Сурхондарё вилоятининг Бойсун туманидаги сланец конини ўзлаштиришни бошлади. Сланец рудасини ўзлаштириш лойиҳаси Шавкат Мирзиёевга 16 ноябрь куни кон-кимё мажмуасига ташрифи чоғида тақдим этилган эди. Геологик қидирув натижаларига кўра, коннинг захиралари C1 тоифасидаги сланец рудаси 55 миллион тоннани ташкил этади, дея таъкидлайди компания.
Saneg компанияси бош директорининг стратегик лойиҳаларни ривожлантириш бўйича ўринбосари Азизбек Назаровнинг маълум қилишича, коннинг геологик тузилиши, сланец чуқурлиги ва тарқалиш майдонини ўрганиш давом этмоқда. Унинг сўзларига кўра, келажакда кон захиралари 400 миллион тоннагача етиши мумкин.
Бунга эришиш учун яқин бир неча йил ичида умумий қиймати 10 миллион доллардан ортиқ бўлган топографик тадқиқотлар, элетр қидирув, разведка қудуқларини бурғилаш режалаштирилган.
Компания синтетик нефть, газ ва электр энергияси ишлаб чиқариш учун сланец рудаларини қайта ишлашни йўлга қўймоқчи. 2024 йил охиригача қайновчи циркуляция қатлами технологиясидан (СҚТ-1500) фойдаланган ҳолда тўртта қурилмани ишга тушириш режалаштирилган. Уларнинг ҳар бири йилига 1,5 миллион тоннагача сланец рудасини қайта ишлаш орқали 800 минг тонна нефть, 300 миллион куб метр газ ва 150 МВт электр энергияси ишлаб чиқариш имкониятига эга бўлади.
Келгуси беш йил ичида Санег СҚТ-1500 қурилмалари сонини 25 тага етказишни режалаштирмоқда. Улар йилига 37,5 миллион тоннагача хомашёни қайта ишлаш имкониятига эга бўлади.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йилда Қозоғистон ҳудуди орқали Россиядан Ўзбекистонга нефть етказиб бериш ҳажмини 1 миллион тоннагача ошириш режалаштирилган. Бу 2023 йилда импорт қилиниши режалаштирилган нефть ҳажмидан (300 минг тонна) уч баравар кўп.
2023 йил бошида Ўзбекистонга бензин импорти ҳажми бир неча баробар ошди. Биринчи тўрт ойда 335,2 миллион литр етказиб берилди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан қарийб 2 баробар кўп. Импортнинг умумий қиймати 136,67 миллион долларни ёки литри учун 0,4 долларни ташкил этди. Ҳажмларнинг деярли барчаси Россияга ҳисобига тўғри келган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17 ноября на совещании рассказал о реализации крупных промышленных проектов в Сурхандарьинской области.
«Я в третий раз в этом году приехал в Сурхандарью с очень большими намерениями и чёткими планами, чтобы наш народ жил хорошо и чтобы облегчить его бремя», — цитирует главу государства его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
В четверг президент подробно ознакомился с четырьмя новыми крупными промышленными проектами стоимостью 3,3 млрд долларов в Сурхандарье. В частности, в связи с запуском в 2024 году газохимического комплекса в Байсуне стоимостью почти 3 млрд долларов ожидается:
- очистка 5 млрд кубометров газа в год, производство природного газа и серы на 6 трлн сумов;
- дополнительный экспортный доход для Сурхандарьи в среднем на 120 млн долларов в год;
- расширение геологоразведки, открытие запасов газа ещё на 100 млрд кубометров, достижение полной нефтяной независимости страны через 2−3 года.
Сейчас в этом комплексе «25 лет Независимости» (М-25) трудятся 7000 человек. По поручению президента вокруг комплекса будет налажена кооперация, а также создано не менее 2000 высокодоходных рабочих мест для жителей соседних районов.
На территории также была построена электростанция мощностью 85 МВт. Она производит электроэнергию не только для нужд комплекса, но и для всего населения Байсуна, говорится в сообщении.
Компания Saneg начала разработку месторождения горючих сланцев в Байсунском районе Сурхандарьинской области. Проект освоения сланцевой руды представили Шавкату Мирзиёеву во время визита на ГХК 16 ноября. Согласно результатам геологоразведочных работ, запасы месторождения оцениваются в 55 млн тонн сланцевой руды категории C1, отмечает компания.
Заместитель генерального директора Saneg по развитию стратегических проектов Азизбек Назаров сообщил, что на участке продолжается исследование геологического строения, глубины залегания и площади распространения сланцев. По его словам, запасы месторождения в будущем могут достичь до 400 млн тонн.
Для этого в ближайшие несколько лет запланировано проведение топографических съёмок, электроразведки, а также бурение разведочных скважин на сумму более 10 млн долл долларов.
Компания хочет наладить переработку сланцевой руды для производства синтетической нефти, газа и генерации электроэнергии. До конца 2024 года намечен запуск четырёх установок по технологии циркулирующего кипящего слоя (ЦКС-1500). Каждая из них сможет перерабатывать до 1,5 млн тонн сланцевой руды в год, чтобы получать 800 тысяч тонн нефти, 300 млн кубометров газа и 150 МВт электроэнергии.
В ближайшие пять лет Saneg рассчитывает довести число установок ЦКС-1500 до 25. Они суммарно смогут перерабатывать до 37,5 млн тонн сырья ежегодно.
Напомним, в 2024 году планируется увеличение поставок нефти из России в Узбекистан через территорию Казахстана до 1 миллиона тонн,. Это более чем в три раза больше объёма нефти, который планировалось импортировать в 2023 году (300 тысяч тонн).
В начале 2023 года объёмы импорта бензина в Узбекистан вырос в несколько раз. За первые четыре месяца было поставлено 335,2 млн литров, что почти в 2 раза больше, чем за весь прошлый год. Общая стоимость импорта составила 136,67 млн долларов, или 0,4 доллара за литр. Почти весь объём пришёлся на Россию.