Европа Иттифоқининг Марказий Осиёда гиёҳвандликнинг олдини олиш дастури (CADAP) директори Эрнест Робелло 15 ноябрь куни дастурнинг 20 йиллигига бағишланган матбуот анжуманида сўзга чиқиб, Афғонистонда етиштирилган гиёҳванд моддаларнинг Ўзбекистонда тарқалишига изоҳ берди.
Эрнест Робелло БМТнинг расмий статистик маълумотларига таяниб, Афғонистонда кўкнори етиштириш сезиларли даражада камайганини таъкидлади. Ноябрь ойи бошида БМТ Афғонистонда кўкнори етиштириш 2022 йил апрелида «Толибон» томонидан бу ўсимликни етиштириш тақиқлаганидан кейин 95 фоизга қисқарганини маълум қилгани ҳақида ёзгандик.
«Шунга қарамай, метамфетамин Афғонистонда ишлаб чиқарилади ва у ердан келади. CADAP эса минтақа мамлакатларини ушбу янги дори воситаларининг Марказий Осиёга олиб ўтилишига қарши курашишга тайёрлаш ва бундай дори воситаларидан фойдаланиш кўпайишининг олдини олиш учун бошқа ёрдамлар кўрсатиш устида ишламоқда», — деди дастур раҳбари.
Унинг қўшимча қилишича, Афғонистонда етиштириладиган героин ва бошқа опиоидлар каби бошқа гиёҳванд моддалар ҳам истеъмол қилинади. Бироқ, агар уларнинг миқдори камайса, бошқа турдаги гиёҳванд моддаларга, шу жумладан, метамфетаминга ўтилади.
«Шунинг учун Афғонистондан Ўзбекистонга метамфетамин етказиб бериш кўпайиши мумкин», — дейди Эрнест Робелло.
Метамфетамин — эфедринни ўз ичига олган синтетик дори ҳисобланади.
Май ойида божхона хизмати Сурхондарёдаги «Айритом» чегара божхона постида Афғонистондан ўтказилаётган анор шарбатлари таркибида 103 кг метамфетамин синтетик гиёҳвандлик моддаси борлигини аниқлаганди. Айнан «М» ҳарфи туширилган шарбатлар сони 48 дона бўлиб, идиши билан ҳисоблаганда уларнинг умумий оғирлиги 103 килограммни ташкил қилди. Юклар Тошкент шаҳридаги маъсулияти чекланган жамиятлардан бирининг номига юборилаётган бўлган.
2022 йилда Ўзбекистон божхоначилари томонидан 109,3 кг синтетик гиёҳванд моддаларни ноқонуний олиб ўтиш бўйича 41 та ҳолат аниқланган. Жорий йилнинг бошидан май ойига қадар 103,3 кг миқдоридаги синтетик гиёҳвандлик воситаларининг божхона чегаралари орқали қонунга хилоф равишда олиб ўтиш ва мамлакат ҳудудида олиб ўтилишига чек қўйилган.

Директор Программы Евросоюза по предотвращению распространения наркотиков в Центральной Азии (CADAP) Эрнест Робелло, выступая 15 ноября на пресс-конференции, посвящённой 20-летию программы, прокомментировал распространение наркотиков, производимых в Афганистане, в Узбекистане.
Сославшись на официальную статистику ООН, Эрнест Робелло отметил, что производство и выращивание опийного мака в Афганистане значительно сократилось. Напомним, в начале ноября ООН сообщила, что выращивание опийного мака в Афганистане упало на 95% после того, как движение «Талибан» в апреле 2022 года запретило культивацию этого растения.
«Несмотря на это, в Афганистане производится метамфетамин и поступает оттуда. И CADAP занимается тем, чтобы подготовить страны региона для противодействия трафику этих новых наркотиков в Центральную Азию и обеспечить другие средства поддержки для предотвращения расширения потребления таких наркотиков», — сказал глава программы.
Он добавил, что потребляются и другие наркотики, такие как героин и другие опиоиды, которые выращиваются в Афганистане. Однако если их объёмы падают, то наркозависимые переходят на другие виды наркотиков, включая метамфетамин.
«Поэтому поступление метамфетамина из Афганистана в Узбекистан может возрасти», — считает Эрнест Робелло.
Метамфетамин — это синтетический наркотик с содержанием эфедрина, стимулятора растительного происхождения из растения эфедра (хвойник).
В мае таможенная служба пресекла ввоз в Узбекистан из Афганистана крупной партии метамфетамина. Вещество было растворено в гранатовом соке, разлитом по бутылкам. В 18 тоннах продукта оказалось 48 бутылок с метамфетамином. Выяснилось, что впоследствии планировалось получить из сока чистый порошок путём выпаривания жидкости. Стоимость обнаруженного наркотика составила несколько десятков миллионов долларов.
За 2022 год таможенники Узбекистана выявили 41 случай незаконного оборота 109,3 кг синтетических наркотиков. С начала нынешнего года к маю было предотвращено незаконное перемещение через таможенные границы и оборот на территории страны синтетических наркотиков в объёме 103,3 кг.