Шавкат Мирзиёев 3 ноябрь куни Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатлар Давлат раҳбарлари кенгаши йиғилишида сўзга чиқиб, Исроил ва Фаластин ўртасидаги можаро масаласига тўхталди.
«Бугунги кунда жаҳон миқёсида ишонч инқирози тобора авж олмоқда. Глобал хавфсизликни таъминлашда янги муаммолар юзага келмоқда ва халқаро ҳуқуқ меъёрларидан чекиниш ҳолатлари кучаймоқда. Айниқса, Яқин Шарқда узоқ вақтдан буён давом этаётган Исроил-Фаластин муаммосининг ниҳоятда хавфли тус олгани барчамизни жиддий хавотирга солмоқда», — деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон президенти қуролли тўқнашувлар оқибатида тинч аҳоли, айниқса, кексалар, аёллар ва болалар ўртасида ҳалок бўлиш ва жароҳатланганлар сони кескин ошганини таъкидлади.
«Шу муносабат билан биз томонларни жанговар ҳаракатларни ва ўт очишни зудлик билан тўхтатишга ва сулҳ тузишга чақирамиз. Мазкур муаммонинг ягона ва энг адолатли ечими низони „икки халқ учун икки давлат“ тамойили асосида ҳал этишдир. Фаластин халқи, БМТ резолюцияларида белгиланганидек, мустақил давлат барпо ҳуқуқига эга», — деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон раҳбарининг қўшимча қилишича, ташкилот доирасида иштирокчи давлатлар раҳбарлари «бу масала бўйича якдил ва қатъий позиция»ни бутун дунёга эълон қилиши керак.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон 28 октябрь куни БМТ Бош ассамблеясининг Ғазо секторида «зудлик билан ўт очишни тўхтатиш» тўғрисидаги резолюциясини 120 та давлат қаторида қўллаб-қувватлаганди.
Аввалроқ Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги можаро томонларини қуролли қарама-қаршиликни тўхтатиш ва инқирозни сиёсий-дипломатик йўллар билан ҳал қилишга чақирган.
Яқинда Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Ғазо сектори аҳолисига ёрдам кўрсатиш учун БМТнинг Яқин Шарқ агентлигига 1,5 миллион доллар ажратганини маълум қилганди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, выступая 3 ноября на заседании Совета глав государств Организации тюркских государств, высказался по вопросу конфликта между Израилем и Палестиной.
«Мы становимся свидетелями всё более усиливающегося в мировом масштабе кризиса доверия. Возникают новые проблемы в обеспечении глобальной безопасности. Мы всё чаще видим отклонения от норм международного права. Особенно серьёзную обеспокоенность у всех нас вызывает чрезвычайно опасный характер продолжающегося на Ближнем Востоке на протяжении долгого времени палестино-израильского конфликта», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Узбекистана отметил, что в результате вооружённых столкновений резко возросло число погибших и раненых среди мирного населения, особенно пожилых людей, женщин и детей. Кроме того, усиливается угроза широкой эскалации конфликта.
«В этой связи призываем стороны немедленно остановить военные действия, прекратить огонь и перейти к перемирию в гуманитарных целях. Единственное и самое справедливое решение этой проблемы должно быть принято на основе принципа „два государства для двух народов“. Как определено в резолюциях ООН, народ Палестины имеет право на создание независимого государства», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Глава Узбекистана добавил, что в рамках ОТГ лидеры стран-участниц должны объявить всему миру «единодушно принципиальную позицию по этому вопросу».
Напомним, Узбекистан 28 октября поддержал резолюцию Генеральной ассамблеи ООН о «немедленном постоянном и устойчивом гуманитарном прекращении огня» в секторе Газа. Документ вместе со страной поддержали 120 государств.
Ранее Министерство иностранных дел Узбекистана несколько раз призывало участников конфликта к прекращению вооружённого противостояния и урегулированию кризиса политико-дипломатическими средствами.
Накануне саммита ОТГ президент Узбекистана подписал постановление о выделении 1,5 млн долларов Ближневосточному агентству ООН (UNRWA) для помощи палестинским беженцам в секторе Газа.