Yandex Go хизмати вакиллари Ўзбекистонда солиқ резиденти бўлиш бўйича ишлар қандай кетаётгани ҳақида гапириб берди. «Газета.uz» мухбири 24−27-октябрь кунлари Тошкентда Ахборот-коммуникация технологиялари ҳафталиги доирасида бўлиб ўтаётган ICTExpo кўргазмасидаги Yandex стендига борди.
«Биз республика қонунчилиги асосида иш олиб борамиз. Аллақачон Ўзбекистонда юридик шахс сифатида рўйхатдан ўтдик. 1 декабргача Yandex Go ахборот хизматини мамлакатда маҳаллийлаштиришимизни тасдиқлаймиз. Бу хизматнинг амалдаги солиқларни тўловчи маҳаллий компания томонидан кўрсатилишини англатади. Ҳозирда жараёнларни такомиллаштиряпмиз», — деди Yandex Go компаниясининг МДҲ бўйича раҳбари Кирилл Свинцов.
Кирилл Свинцов. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz»Кирилл Свинцов. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz»
Бундан ташқари, Кирилл Свинцовнинг сўзларига кўра, компания Солиқ қўмитаси билан йўловчи ташишни фискаллаштириш масаласида ҳам мулоқот олиб бормоқда.
«Биз мамлакатда ушбу соҳада қўмита билан ҳамкорликни бошлаган биринчи платформамиз. Бу бозор учун янги жараён ва бу вазифани белгиланган вақтда биргаликда амалга оширамиз, деб ҳисоблаймиз», — деди у.
Эслатиб ўтамиз, сентябрь ойида Ўзбекистон Солиқ қўмитаси Нидерландияда рўйхатдан ўтган, Yandex Go хизматларини тақдим этувчи Ridetech International компаниясидан Ўзбекистон солиқ резиденти бўлишини талаб қилганди. Бундан ташқари, компания солиқ органларининг ахборот тизими билан интеграцияни таъминлаши ва мижозларга автоматик тарзда шакллантириладиган фискал квитанцияни тақдим этиши керак эди. Талаблар бажарилмаса, платформа блокланиши ҳақида огоҳлантирилган.
Солиқ қўмитасининг ушбу баёноти эълон қилинган куниёқ Yandex Go компания Ўзбекистоннинг солиқ резиденти бўлишини ва 1 декабрдан кейин фаолиятини давом эттиришини эълон қилган.
Кўргазма чоғида Yandex Ўзбекистонда 2023 йилда хизматларни ривожлантириш натижалари билан ҳам ўртоқлашди. Компания мамлакатни Yandex Go ва Yandex Eats иловаларида такси буюртма қилиш, етказиб бериш ва озиқ-овқат хизматлари учун асосий бозорлардан бири деб ҳисоблайди.
Хизмат Ўзбекистонда компаниянинг асосий йўналишларидан бирига айланган хавфсизлик технологияларига 350 минг доллардан ортиқ сармоя киритди. Бу вақт ичида амалга оширилган ташаббуслар қаторида буюртмаларни бажаришда тезлик ва автомобилни бошқариш услубини назорат қилишнинг автоматик тизими мавжуд бўлиб, бу бахтсиз ҳодисаларнинг олдини олишга ёрдам беради.
Шунингдек, Yandex Go Ўзбекистонда биринчи бўлиб ҳайдовчилар ва уларнинг йўловчиларига буюртма пайтида ҳар бир киши учун 100 миллион сўмдан ортиқ суғурта қопламасини тақдим этади. Бу ҳайдовчи ва йўловчи хавфсизлигини таъминлайди.
Хизмат мактаб ўқувчилари учун STEM таълимни қулай қилиш ва Ўзбекистонда IT индустриясини оммалаштиришни қўллаб-қувватлаш мақсадида таълим соҳасини ривожлантиришга 100 минг доллар сармоя сарфлади. Тошкент шаҳридаги IT-Park негизида 8−10-синф ўқувчилари учун бепул Дастурлаш мактабининг ишга туширилиши таълимга оид лойиҳалардан бири бўлди. Бир йил давомида мактабнинг ҳар бир ўқувчиси Python дастурлаш тилида 500 га яқин топшириқларни бажара олиш кўникмасига эга бўлди.
yandex go
2023 йилда Ўзбекистондаги Yandex Go компанияси қизлар ўртасидаги технология танловининг ҳудудий босқичи — Technovation Girls`га ҳомийлик қилди. Ушбу мусобақанинг Кремний водийсида (АҚШ) ўтказилган халқаро финал босқичи якунларига кўра, Ўзбекистон терма жамоаси илк бор совринни қўлга киритди.
2023 йил март ойидан бошлаб Ўзбекистонда ресторанлардан тайёр таомларга буюртма бериш ва озиқ-овқат маҳсулотларини етказиб бериш бўйича Yandex Eats хизмати иш бошлади. Бугунги кунда у Тошкент ва Самарқандда мавжуд, унга 800 дан ортиқ маҳаллий ва тармоқ ҳамкорлари бор.
Yandex Go озиқ-овқат етказиб бериш бозорига янги агрегаторлар кириб келиши натижасида озиқ-овқат технологиялари саноати 2,5 баробар ўсганини таъкидлади.

Представители сервиса Yandex Go рассказали, как идёт работа по становлению компании налоговым резидентом Узбекистана. Корреспондент «Газеты.uz» посетил стенд Yandex на выставке ICTExpo, которая проходит в Ташкенте в рамках Недели информационно-коммуникационных технологий с 24 по 27 октября.
«Мы работаем в соотвествии с законодательством республики. Уже зарегистрировали юридическое лицо в Узбекистане и подтверждаем, что до 1 декабря локализуем информационный сервис Yandex Go на территории страны, — заявил руководитель Yandex Go в СНГ Кирилл Свинцов. — Это означает, что сервис будет предоставляться от местной компании с уплатой применимых налогов. Сейчас настраиваем процессы».
Кирилл Свинцов. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz»Кирилл Свинцов. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz»
«После локализации с 1 декабря наша компания от местного юридического лица начнёт оказывать услуги местным партнёрам и оказывать услуги по перевозке уже локально. Это означает, что будут оплачиваться все применяемые в соответствии с законодательством налоги и социальные выплаты. Компания от местного юридического лица будет взаимодействовать только с локальными юридическими лицами, находящимися в Узбекистане. Это говорит о нашей большой заинтересованности в продолжении инвестирования и развитии данного рынка», — сказал руководитель Yandex Go в СНГ.
Кроме того, по словам Кирилла Свинцова, компания также находится в диалоге с Налоговым комитетом по вопросу фискализации перевозок пассажиров.
«Мы — первая платформа в стране, которая начала сотрудничать с ведомством по этому направлению. Это новый для рынка процесс, и мы рассчитываем совместно реализовать эту задачу в разумные сроки», — подчеркнул он.
Напомним, в сентябре Налоговый комитет Узбекистана потребовал, чтобы зарегистрированная в Нидерландах компания Ridetech International, которая представляет приложение Yandex Go, стала налоговым резидентом Узбекистана. Кроме того, от компании требовалось обеспечить интеграцию с информационной системой налоговых органов и предоставлять клиентам автоматически формируемый фискальный чек. В противном случае комитет намеревался затребовать блокировку сервиса Yandex Go на территории Узбекистана.
В тот же день, когда распространилось это заявление Налогового комитета, в Yandex Go заявили, что компания станет налоговым резидентом Узбекистана и продолжит работу после 1 декабря, заявили в компании в ответ на требование Налогового комитета пройти необходимую регистрацию.
Yandex на выставке также поделился итогами развития сервисов в Узбекистане в 2023 году. Компания считает страну одним из ключевых рынков для сервисов заказа такси, доставки и еды в приложениях Yandex Go и Yandex Eats.
В технологии безопасности, которые стали одним из фокусов компании в Узбекистане, сервис инвестировал более 350 тысяч долларов. Среди инициатив, реализованных за это время, — автоматическая система мониторинга скорости и стиля вождения при выполнении заказов, которая помогает предотвратить аварийные ситуации.
Yandex Go также стал первым сервисом в Узбекистане, который предложил для водителей и их пассажиров — бесплатное страхование в поездке с расширенным покрытием свыше 100 млн сумов на каждого человека, находящегося в автомобиле во время заказа.
Сервис инвестировал 100 тысяч в развитие образовательной среды для школьников, чтобы сделать доступнее STEM обучение и поддержать развитие IT-индустрии в Узбекистане. Одним из образовательных проектов стал запуск на базе IT-парка в Ташкенте бесплатной Школы программирования для учеников 8−10-х классов. За год каждый её ученик решит около 500 задач на языке программирования Python.
Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz»Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz»
В 2023 году Yandex Go в Узбекистане выступил спонсором Technovation Girls — регионального этапа технологического конкурса для девушек. По итогам международного финала этого соревнования в Кремниевой долине (США) команда из Узбекистана впервые заняла призовое место.
В марте 2023 года в Узбекистане начал работать Yandex Eats — сервис для заказа готовой еды из ресторанов и доставки продуктов. Сегодня он доступен в Ташкенте и Самарканде, к нему подключены более 800 локальных и сетевых партнёров.
В Yandex Go отметили, что в результате выхода на рынок доставки еды новых агрегаторов отрасль foodtech выросла в 2,5 раза.