Маъмурий ишлар бўйича Янгийўл шаҳар суди тўй кортежи иштирокчиларини 10 суткага қамоққа олиш ҳақида ҳукм чиқарди, дея хабар қилди Ўзбекистон Олий суди матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Аввалроқ ижтимоий тармоқларда тўй маросимига кетаётган ёшлар машина рулини қўйиб юбориб, бутун танасини салондан чиқариб кетаётгани акс этган видео тарқалган эди.
Тошкент вилояти ИИБ ЙҲХБ томонидан аниқланишича, воқеа 1 октябрь куни тахминан соат 15:00 да Самарқанд кўчасида содир бўлган. Мазкур ҳуқуқбузарликни Янгийўл туманида яшовчи 22 ёшли фуқаро содир этган.
Суд уларни Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси (майда безорилик)да назарда тутилган ҳуқуқбузарликни содир этганликда айбдор деб топди.
Аввалроқ Фарғона вилоятида давлат рақамисиз автомобилларда ойналардан таналарини чиқариб олган, ҳайдовчилар йўлнинг ҳаракат қисмида машинасини тўхтатиб, бошқаларнинг ҳаракатланишига халал берган 16 нафар тўй кортежи иштирокчилари 15 суткага қамалган эди.

Янгиюльский городской суд по административным делам назначил участникам свадебного кортежа 10 суток ареста, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Верховного суда Узбекистана.
Ранее в социальных сетях распространилось видео, на котором молодые люди по пути на свадебную церемонию во время управления автомобилем отпустили руль и полностью высунулись из автомобиля.
В УБДД ГУВД Ташкентской области установили, что инцидент произошёл 1 октября примерно в 15:00 на улице Самарканд. Правонарушение совершили 22-летние жители Янгиюльского района.
Суд признал их виновными в совершении правонарушения, предусмотренного статьёй 183 (мелкое хулиганство) Кодекса об административных правонарушениях.
Ранее в Ферганской области на 15 суток арестовали 16 участников свадебного кортежа, машины в котором ехали без номеров, пассажиры высовывались из окон, водители останавливались на проезжей части и мешали движению других автомобилей.