10 май куни эрталаб Ереванда фуқаролик итоатсизлиги акциялари бошланди, деб ёзади «News.am». Намойишчилар Озарбайжонга ҳудудий ён беришларга қарши чиқишмоқда, шунингдек, Арманистон бош вазири Никол Пашинянни истеъфосини талаб қилмоқда. Норозилик намойишлари маҳаллий ахборот порталларида онлайн трансляция қилинмоқда.
Акцияларнинг ташаббускори Тавуш епархияси раҳбари архиепископ Баграт Галстанян эди. У 4 май куни чегарадаги Кирантс қишлоғини тарк этиб, намойишчилар бошлаган «Ватан учун Тавуш» норозилик маршини бошқарди. 9 майга келиб улар Ереванга етиб келишди, у ерда минглаб одамлардан иборат митинг бўлиб ўтди. Deutsche Wellе нашрининг ёзишича, Арманистоннинг постсовет тарихида биринчи марта норозилик акцияси черков томонидан ўтказилди.
«Бизда норозиликни билдиришнинг бошқа иложи йўқ. Ва бу муаммо нафақат Тавушдаги кичик қишлоқларга, балки бутун мамлакатимизга тегишли», — деди Галстанян.
Намойишчиларга мамлакатдаги бир қанча университет талабалари ҳам қўшилди, Сициан қисмида Арманистон-Эрон автомобиль йўлини юк машинаси билан тўсиб қўйишди.
Би-би-си рус хизматининг қайд этишича, юриш бошланишидан бир неча ҳафта олдин чегара қишлоқлари аҳолиси маҳаллий даражада норозилик билдирган, аммо натижа бўлмаган. Намойишларга Арманистон ва Озарбайжон чегарасидаги келишмовчилик сабаб бўлган. 19 апрель куни Арманистон ташқи ишлар вазирлиги мамлакатлар чегаранинг кичик қисмини делимитация ва демаркация қилиш бўйича аввалроқ келишиб олганини маълум қилди. Ҳужжат чегарадаги тўртта қишлоқни расмий Еревандан Бокуга ўтказишни назарда тутади.
Кирантс ва бошқа яқин аҳоли пунктлари аҳолиси Озарбайжон чегара яқинидаги ерларни назорат остига олса, уйларини тарк этишга мажбур бўлишидан хавотирда, дея аниқлик киритади BBC.
Пайшанба куни Еревандаги Республика майдонида ўтказилган митингда, турли ҳисоб-китобларга кўра, 31 мингдан 60 минггача одам йиғилган. Галстанян йиғилганлар номидан Пашинянга ишончсизлик вотумини Миллий Ассамблеяда (Арманистон парламентида) сўрашларини билдирди.
«Ватан, давлатчилик, марҳум ўғлонларимизнинг қони ва ҳаёти қадрига етсангиз [митингга чиқинг]. Қанчалик қийин бўлмасин, кейинги 2−3 кун ичида ғалабамизни қийинчиликда қўлга киритишимиз учун бу азобларни бошдан кечиришимиз керак. Бошқа йўл йўқ», — деди у намойишчиларга.
Мухолифатдаги парламент кучлари бош вазирга ишончсизлик вотуми жараёнини бошлашга тайёр эканликларини билдирдилар, бироқ улар ҳукмрон «Фуқаролик келишуви» партиясининг қўллаб-қувватлашига муҳтож эканини таъкидладилар. Партия вакиллари эса, уларнинг фикрича, етакчилари Арманистоннинг собиқ президенти Роберт Кочарян таъсирида ҳаракат қилаётган норозилик ҳаракати билан музокаралар олиб боришдан маъно кўрмаслигини аллақачон маълум қилган.

Акции гражданского неповиновения начались утром 10 мая в Ереване, передаёт издание News.am. Протестующие выступают против территориальных уступок Азербайджану, а также призывают премьер-министра Армении Никола Пашиняна уйти в отставку. Протесты транслируются в онлайн-режиме по местным новостным порталам.
Инициатором акций выступил глава Тавушской епархии архиепископ Баграт Галстанян. Он возглавил протестный марш «Тавуш за Родину», который протестующие начали 4 мая, выйдя из приграничного села Киранц. К 9 мая они добрались до Еревана, где прошёл многотысячный митинг. Издание Deutsche Welle пишет, что впервые в постсоветской истории Армении акцию протеста возглавила церковь.
«Другого способа выразить своё несогласие у нас нет, — сказал Галстанян. — И проблема эта касается не только маленьких деревень в Тавуше, но и всей нашей страны».
К акциям присоединились студенты нескольких вузов страны, митингующие также перекрыли грузовиком трассу Армения-Иран на участке Сисиана.
Русская служба Би-би-си отмечает, что за несколько недель до того, как начать марш, жители приграничных сёл протестовали локально, но безуспешно. Поводом для протестов стал спор о границе между Арменией и Азербайджаном. 19 апреля МИД Армении сообщил, что страны предварительно договорились о делимитации и демаркации небольшого участка границы. Документ предполагает передачу Баку со стороны Еревана четырёх сёл вдоль границы.
Жители Киранца и других близлежащих населённых пунктов переживают, что им придётся покинуть свои дома, если Азербайджан возьмёт под контроль участки земли рядом с границей, уточняет Би-би-си.
На митинге на площади Республики в Ереване в четверг собралось, по разным оценкам, от 31 тысячи до 60 тысяч человек. Галстанян от имени собравшихся заявил, что они будут добиваться вотума недоверия Пашиняну в Национальном собрании (парламент Армении).
«Если Вам дороги Родина, государственность, кровь и жизнь наших погибших сыновей. Как бы ни было сложно, в ближайшие 2−3 дня мы должны испытать эти муки, чтобы в муках завоевать нашу победу. Нет другого пути», — обратился он к протестующим.
Оппозиционные парламентские силы выразили готовность начать процесс вотума недоверия премьеру, но отметили, что им требуется поддержка правящей партии «Гражданский договор». Представители партии, однако, уже заявили, что не видят смысла вести переговоры с протестным движением, лидеры которого, по их мнению, действуют под влиянием бывшего президента Армении Роберта Кочаряна.