25 сентябрь куни кечқурун Тоғли Қорабоғдаги Степанакерт-Аскеран автомобиль йўлидаги ёнилғи омборида юз берган портлаш оқибатида камида 20 киши ҳалок бўлди, дея хабар бермоқда «Арменпресс» тан олинмаган республика Соғлиқни сақлаш вазирлигига таяниб.
Турли оғирликдаги куйиш жароҳатлари билан 290 нафар бемор тиббиёт муассасаларига етказилган, улардан ўнлаб кишиларнинг аҳволи оғир, деб таъкидлади Соғлиқни сақлаш вазирлиги.
Вазирликнинг қўшимча қилишича, бедарак йўқолганлар ҳам кўп. Уларнинг сони аниқланмаган. Қайд этилишича, Тоғли Қорабоғдаги тиббий имкониятлар етарли эмас.
Тан олинмаган Тоғли Қорабоғ республикаси парламенти депутати Метаксе Акопяннинг News.am нашрига айтишича, портлаш содир бўлган омборхонада Қорабоғдан Арманистонга кетаётган одамларга бензин тарқатилган.
Арманистонлик шифокорлар бўлган биринчи вертолёт 26 сентябрь куни Степанакертга учиб, ярадорлар билан бирга Сисианга қайтди, дея аниқлик киритмоқда News.am.
Қорабоғдаги Россия тинчликпарвар контингенти шифокорлари ҳам жабрланганларга ёрдам кўрсатмоқда, дея хабар берди тинчликпарвар кучлар қўмондонлиги яраланган аҳолининг суратларини эълон қилиб.
Минтақада можаро авж олаётган бир пайтда этник арманлар Тоғли Қорабоғни кўпчилик бўлиб ташлаб кетмоқда. Арманистон ҳукуматига кўра, Арманистонга аллақачон 13,5 мингдан ортиқ қочқин кириб келган. Тан олинмаган республика расмийлари аввалроқ Озарбайжон таркибида яшашни истамайдиган ва этник тозалашдан қўрққан 120 мингдан ортиқ Қорабоғ аҳолиси минтақани тарк этишни режалаштираётганини билдирганди.
19 сентябрь куни Озарбайжон тан олинмаган республикада «аксилтеррор операцияси» бошланганини эълон қилган ва Степанакертни ўққа тута бошлаганди.
20 сентябрь куни томонлар ҳарбий ҳаракатларни тўхтатиш бўйича келишувга эришган. Тоғли Қорабоғ ҳукумати Озарбайжоннинг талабларига рози бўлган: тан олинмаган республика армияси тарқатиб юборилади ва унинг ҳудудидан ҳарбий техника олиб чиқилади. Келишувга кўра, маҳаллий аҳолининг реинтеграцияси ва хавфсизлиги масалалари Озарбайжон вакиллари билан учрашувларда ҳал этилиши керак.

В результате взрыва на складе топлива на трассе Степанакерт-Аскеран в Нагорном Карабахе вечером 25 сентября погибли не менее 20 человек, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Министерство здравоохранения непризнанной республики.
В медицинские учреждения доставлены 290 человек с ожогами различной степени тяжести, десятки из них находятся в критическом состоянии, отметили в Минздраве.
В министерстве добавили, что также много людей, которые числятся пропавшими без вести. Их число не уточняется.
«Медицинских возможностей Нагорного Карабаха недостаточно. Медицинская авиация должна срочно приземлиться, чтобы спасти жизни людей», — заявил омбудсмен Нагорного Карабаха Гегам Степанян.
Депутат парламента непризнанной Нагорно-Карабахской республики (НКР) Метаксе Акопян рассказала News.am, что на складе, где произошёл взрыв, выдавали бензин людям, выезжающим из Карабаха в Армению.
Первый вертолёт с врачами из Армении вылетел в Степанакерт 26 сентября и вернулся в Сисиан с пострадавшими, уточняет издание News.am.
Помощь пострадавшим оказывают также врачи миротворческого контингента РФ в Карабахе, сообщило командование миротворцев и опубликовало фото раненых жителей.
Этнические армяне массово покидают Нагорный Карабах на фоне обострения конфликта в регионе. По информации армянского правительства, в Армению въехали уже более 13,5 тысячи беженцев. Власти непризнанной республики ранее заявляли, что регион планируют покинуть более 120 тысяч жителей Карабаха, которые не хотят жить в составе Азербайджана и опасаются этнических чисток.
19 сентября Азербайджан объявил об «антитеррористической операции» в непризнанной республике и начал обстрелы ее территории, в том числе столицы Степанакерта.
20 сентября стороны достигли договорённости о прекращении боевых действий. Власти Нагорного Карабаха согласились на требования Азербайджана: армию непризнанной республики расформируют, с ее территории выведут военную технику. Вопросы реинтеграции и безопасности местного населения, по соглашению, должны решаться на встречах с представителями Азербайджана.