Одилбек Рустамович Исаков Ўзбекистон иқтисодиёт ва молия вазирининг консультант-маслаҳатчиси сифатида жалб қилинди, дея хабар бермоқда вазирлик матбуот хизмати. Бунга қадар у собиқ молия вазирининг ўринбосари лавозимида фаолият юритган.
Исаков эндиликда вазир Жамшид Кучкаровга давлат қарзи, халқаро рейтинглар билан ишлаш ҳамда давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш бўйича консультантлик қилади.
Улар аввал Исаков 2019—2023 йиллар оралиғида молия вазирининг ўринбосари бўлганида ҳам биргаликда ишлашган.
Айнан унинг қўл остида Ўзбекистон ўзининг биринчи евробондларини сотувга чиқарди, халқаро молия ташкилотлари билан фаол ишлай бошлади, давлат қарзини бошқариш стратегиясини ишлаб чиқди, давлат қарзи ҳисобидан амалга оширилаётган лойиҳалар мониторинги бошланди, алоҳида лойиҳалар учун давлат кафолати остида ташқи кредитларни жалб қилишни тўхтатди, давлат қарзини жалб қилиш чегараларини белгилади ва бошқа кўп нарсаларга эришди.
2022 йилнинг декабр ойи охирида содир бўлган маъмурий ислоҳотдан сўнг у ўз лавозимини тарк этди ва Лондондаги Британиянинг «Infrasia Capital» компанияси бош директори сифатида ишлай бошлади.
Одилбек Исоқов 1981 йилда туғилган, маълумоти олий, 1998−2000 йилларда Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетида таҳсил олган.
Буюк Британиядаги Манчестер метрополитан университетининг бизнес иқтисодиёти бўйича бакалаври (BA in Business Economics), Стратклайд университетининг молия бўйича магистр (MSc in Finance) даражаларига ҳамда малакали молиявий таҳлилчи (CFA — Chartered Finance Analyst) квалификациясига эга.
2016 йил март ойидан ҳозиргача HSBC инвестиция банки ривожланаётган мамлакатлар учун жаҳон молия бозорларида қимматли қоғозлар чиқаришни ташкил этиш бошқармаси директори (Лондон, Буюк Британия) лавозимида ишлаб келган.
Нуфузли «GlobalCapital» нашрининг «Жаҳон молия бозорларида ривожланаётган мамлакатлар билан ишлаш бўйича энг яxши банкир» унвони учун 3 карра номинация сазовори бўлган.

Бывший заместитель министра финансов Одилбек Рустамович Исаков привлечён в качестве консультанта-советника министра экономики и финансов Узбекистана, сообщила пресс-служба МЭФ.
Он будет консультировать министра Джамшида Кучкарова по вопросам государственного долга, работе с международными рейтингами и государственно-частному партнерству.
Они уже сотрудничали вместе, когда Исаков был заместителем министра финансов с 2019 по 2023 годы.
Именно при нём Узбекистан выпустил свои первые евробонды, начал активно работать с международными финансовыми организациями, разработал стратегию по управлению госдолгом, начался мониторинг проектов, реализуемых за счёт госдолга, перестали привлекать внешние заимствования под гарантию государства для отдельных проектов, установили лимиты на привлечение госдолга и многое другое.
После административной реформы в конце декабря 2022 года Исаков покинул свой пост и начал работать генеральным директором британской компании Infrasia Capital в Лондоне.
Одилбек Исаков (1981 г. р.) — выпускник Университета мировой экономики и дипломатии (Ташкент), Университета Манчестер Метрополитан (BA in Business Economics, Великобритания) и Университета Стратклайда (MSc in Finance, Великобритания), обладатель международной квалификации финансового аналитика CFA (Chartered Financial Analyst).
В 2006−2018 годы работал в банке HSBC в Лондоне, с марта 2016 года занимал должность директора управления по работе с клиентами на рынке долгового капитала.