Буюк Британияда коронавирус пандемияси бошида қариндошларини йўқотган 30 та оила Британия ҳукумати, шунингдек, бир қатор қариялар уйи ва шифохоналарни судга берди, дея хабар бермоқда The Guardian.
Даъвогарларнинг таъкидлашича, ҳукумат уларнинг яқинлари ўлимининг олдини олиш ва уларга етказилган маънавий зарарни қоплаш учун етарли чора кўрмаган. Қайд этишларича, расмийлар қариндошларининг яшаш ҳуқуқи, шахсий ва оилавий ҳаётга ҳурмат ва камситишдан ҳимояланиш ҳуқуқини ҳимоя қила олмаган.
Даъволар 2020 йилдаги ўлим ҳолатлари билан боғлиқ бўлиб, ўшанда ҳукумат қарори билан COVID-19 билан касалланган беморлар касалхоналардан ҳеч қандай тестларсиз ва изоляция талабларига риоя қилинмаган ҳолда қариялар уйларига ўтказилган.
Ўтган йили Лондон Олий суди бундай сиёсатни ноқонуний деб топди, чунки унда кексалар ва қариялар уйларининг заиф аҳолисига вируснинг асемптоматик юқиши хавфи ҳисобга олинмаган, дея аниқлик киритди BBC.
Буюк Британия Миллий статистика бюроси маълумотларига кўра, 2020 йил март бошидан июнь бошигача Англия ва Уэлсдаги қариялар уйларининг 20 мингга яқин аҳолиси COVID-19 асоратларидан вафот этган.
Даъвогарлардан бирининг The Guardian нашрига унинг ақли заиф бўлган отаси у яшаган қариялар уйида вирус юқтирганидан кейин COVID-19 дан вафот этганини маълум қилган. Унинг сўзларига кўра, у отасини кўришга келганида, ходимлар шахсий ҳимоя воситаларидан фойдаланмаётганини ва шифокорларнинг ковид учун тестлари тугаб қолганига гувоҳ бўлган.
Пандемия бошланганидан буён Британияда жами 229 мингдан ортиқ коронавирус туфайли ўлим ҳолатлари қайд этилган.
Коронавирус қурбонларининг қариндошлари ҳокимиятга бепарволик сабабли судга мурожаат қилишлари биринчи марта эмас. Аввалроқ Италия ва Испанияда ҳам жабрланганларнинг оилалари судга мурожаат қилган.

30 семей в Великобритании, потерявших родственников в начале пандемии коронавируса, подали в суд на британское правительство, а также ряд домов престарелых и больниц, сообщает The Guardian.
Истцы заявляют, что правительство сделало недостаточно, чтобы предотвратить смерть их близких, и требуют возмещения причинённого им морального ущерба. Они утверждают, что власти не смогли защитить право их родственников на жизнь, право на уважение частной и семейной жизни и защиту от дискриминации.
Судебные иски связаны со смертями в 2020 году, когда, по решению властей, пациентов, инфицированных COVID-19, переводили из больниц в дома престарелых без тестирования и без соблюдения требования об изоляции.
В прошлом году Высокий суд Лондона признал такую политику незаконной, поскольку она не учитывала риск бессимптомной передачи вируса пожилым и уязвимым жителя домов престарелых, уточняет BBC.
По данным Бюро национальной статистики Британии, с начала марта по начало июня 2020 года от осложнений COVID-19 умерли около 20 тысяч жителей домов престарелых в Англии и Уэльсе.
Одна из истиц рассказала The Guardian, что ее отец, страдающий деменцией, умер от COVID-19 после заражения вирусом в доме престарелых, где он проживал. По ее словам, когда она приехала навестить его, то увидела, что персонал не пользовался средствами индивидуальной защиты, а у врачей закончились тесты на ковид.
Всего с начала пандемии в Великобритании зарегистрировано более 229 тысяч смертей, вызванных коронавирусом.
Это не первый случай, когда родственники жертв коронавируса подают иск к властям за халатность. Ранее в суд обращались семьи пострадавших в Италии и Испании.